Reklama

Reklama

Szczepienia a ciąża: poznaj fakty i mity

To mit, że w ciąży nie wolno przyjmować szczepionek. Wprost przeciwnie - niektóre są wręcz zalecane. Szczepiąc się, kobieta chroni zarówno siebie, jak i swoje dziecko.

Oprócz tych zalecanych szczepień są też takie, którym kobietom w ciąży się nie podaje oraz takie, kiedy waży się ryzyko, co będzie korzystniejsze dla kobiety i rozwijającego się w niej dziecka.

Reklama

Generalna zasada jest natomiast taka, że kobietom ciężarnym nie podaje się tzw. żywych szczepionek, czyli takich, które zawierają zmodyfikowane, jednak żywe wirusy czy bakterie. 

Z tego powodu nie zaleca się szczepień kobiet w ciąży np. przeciwko gruźlicy - głównym składnikiem tej szczepionki są bowiem żywe, choć osłabione prątki, czy też przeciwko ospie wietrznej - zawiera żywe, atenuowane wirusy.

Ponieważ ospa wietrzna u kobiety w ciąży to wysokie ryzyko poważnych powikłań w rozwoju jej płodu, warto jednak zaszczepić się przeciwko tej chorobie przynajmniej miesiąc przed zajściem w ciążę.

Co do zasady, planując ciążę, na pewno warto porozmawiać z lekarzem na temat tego, jakie szczepienia warto wykonać u siebie i u osób, które z małym dzieckiem będą miały kontakt. Jeśli takiej rozmowy nie było, wciąż można zadbać o to w czasie ciąży. Zwykle szczepienia podaje się kobietom w ciąży w drugim i trzecim trymestrze.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża | szczepienia w ciąży | ciąża a szczepienia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje