Reklama

Uwaga na wypadki w domu

Najczęściej przytrafiają się dzieciom w okresie przedświątecznym, gdy dorośli są zajęci przygotowaniami do rodzinnych spotkań. Czy wiesz, co wtedy zrobić?

Oparzenie

Szkrab ma uszkodzony naskórek. Skóra jest czerwona i dotkliwie piecze. Pojawiają się na niej też pęcherze podchodzące płynem. Aby pomóc:

1. Szybko schłodź oparzoną część ciała malca.

Najlepiej od razu włóż ją pod strumień czystej, letniej wody i trzymaj tak przez około 15 minut.

2. Nie próbuj odrywać odzieży przylegającej do oparzonego ciała.

3. Gdy oparzenie jest bardzo rozległe (np. całe plecy dziecka), schładzaj je tylko przez 1 minutę, a następnie załóż opatrunek. Uważaj, by nie wychłodzić dziecka i szybko zadzwoń po pogotowie ratunkowe.

Reklama

4. Załóż opatrunek.

W domowej apteczce powinien znaleźć się specjalny opatrunek hydrożelowy na oparzenia. Jeśli go nie masz, nie przerywaj schładzania wodą (zwiększaj temperaturę wody aż do ciepłej). Okryj resztę ciała dziecka kocem, by zapobiec wychłodzeniu ciała.

5. Zadzwoń pod numer 999 lub 112.

Po udzieleniu pierwszej pomocy zadzwoń pod numer 999 lub 112 i zapytaj, co robić dalej.

Uraz głowy

Po uderzeniu w głowę zazwyczaj pojawia się guz oraz ból głowy. Podczas zdarzenia malec może również uszkodzić sobie naskórek. Oto, co robić:

1. Jeśli maluch ma guza lub siniaka, przyłóż lód zawinięty w ręcznik.

2. Połóż dziecko do łóżka w zaciemnionym pokoju. Sen jest naturalną reakcją w przypadku urazu głowy. Przez około 1-2 godziny uważnie jednak obserwuj, czy maluch nie wymiotuje lub nie ma zaburzeń świadomości. Gdy zauważysz coś niepokojącego, jedź z nim do szpitala.

3. Nie podawaj malcowi żadnych tabletek przeciwbólowych, nie dawaj mu też nic do picia ani jedzenia. Jeśli okaże się, że trzeba wykonać tomografię komputerową, smyk musi być 5-6 godzin po posiłku.

4. Gdy brzdąc ma niewielką ranę, przemyj ją wodą utlenioną, a potem załóż opatrunek lub plaster. Większe rozcięcie wymaga szycia, więc niezwłocznie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 999 i dowiedz się, co robić dalej.

Zatrucie

Twój sposób postępowania zależy od tego, czym zatruło się dziecko.

Gdy maluch połknął środek, który nie jest żrący (m.in. niedopałki papierosów, farbę plakatową, leki, alkohol):

1. Sprowokuj u brzdąca wymioty podając mu dużą ilość pitnej, ciepłej wody. Przelanie żołądka dziecka spowoduje naturalne wymioty oraz rozcieńczy truciznę. Nie wkładaj niczego do ust dziecka w celu podrażnienia tylnej ściany gardła, to niebezpieczne!

2. Wymiotującego brzdąca ułóż na boku z głową skierowaną nieco w dół. Możesz też usiąść i położyć go na brzuchu na swoich kolanach. Wtedy żołądek malca będzie uciśnięty, co ułatwi wymioty i zapobiegnie zachłyśnięciu się.

Gdy smyk połknął środek żrący (np. płyn do mycia podłogi, proszek do prania):

1. Nie podawaj dziecku wody w celu wywołania wymiotów, ewentualnie do przepłukania jamy ustnej. Jak najszybciej zadzwoń na numer alarmowy 999 lub 112 i dowiedz się co robić dalej.

2. Uważnie obserwuj stan dziecka. Jeżeli maluch straci przytomność i przestanie oddychać, rozpocznij resuscytację.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: Uwaga!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama