Zdrowa dieta na wiosnę
44% przyszłych mam dla dobra dziecka zmienia swoją dietę w czasie ciąży
Z analiz jadłospisów ciężarnych Polek, przeprowadzonych przez specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka, wynika, że przyszłe mamy nie odżywiają się najlepiej. Tymczasem złe nawyki żywieniowe mogą być powodem nie tylko złego samopoczucia kobiety, ale przede wszystkim poważnych chorób i wad rozwojowych dziecka. Co zatem powinnaś jeść wiosną, by zapewnić właściwy rozwój maluchowi, a sobie... odrobinę przyjemności?
Zdrowe nie znaczy nudne
Twoja dieta wcale nie musi być nudna. Możesz delektować się przysmakami, dostarczając jednocześnie sobie i maluchowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W twoim wiosennym menu przede wszystkim nie może zabraknąć warzyw i kiełków. Sałata, szpinak, botwina, a także brokuły, cukinia, natka pietruszki i kiełki różnych gatunków roślin dostarczą tak potrzebnego maleństwu kwasu foliowego. Zmniejszą także objawy zmęczenia u ciebie. Dwa-trzy razy w tygodniu powinnaś jeść też ryby morskie. Są one źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspomagających twoje krążenie i wpływających korzystnie na rozwój mózgu rozwijającego się dziecka. Równie często jedz czerwone mięso - to bogate źródło żelaza, koniecznego do produkcji czerwonych krwinek.
Kefir czy jogurt?
Nie odmawiaj sobie też produktów mlecznych. Zawarty w nich wapń umożliwia prawidłowy wzrost kości i zębów dziecka oraz wpływa na rozwój i funkcjonowanie jego układu nerwowego, mięśni i serca. Produkty zawierające żywe kultury bakterii dodatkowo wspomagają pracę twojego układu trawiennego, zapobiegając zaparciom, które są częstą dolegliwością w czasie ciąży. Pamiętaj, że codziennie potrzebujesz dwóch porcji mleka lub jego przetworów. Zrezygnuj za to z bułek oraz białego pieczywa i zastąp je ciemnym. Obecne w razowym pieczywie węglowodany złożone dadzą ci energię, która będzie zużywana przez organizm stopniowo, w miarę potrzeb. Dzięki temu nie przybierzesz nadmiernie na wadze. Związki te znajdują się także w brązowym ryżu, razowym makaronie, kaszach gryczanej i kuskus oraz w płatkach śniadaniowych. Powinnaś jeść je pięć razy dziennie, czyli podczas każdego posiłku.
Owoce i soki
Twoją dietę uzupełnią owoce (ze względu na porę roku, wybór masz dość ograniczony). Jeśli lubisz, wyciskaj z nich soki. Możesz też przygotowywać koktajle, które z powodzeniem zastąpią drugie śniadanie. Unikaj za to dosładzanych i sztucznie konserwowanych soków z kartonów. Zamiast nich, pij niegazowaną wodę mineralną.