Reklama

Reklama

Zmęczenie i senność

Choć na pierwszy rzut oka nie widać, że spodziewasz się dziecka, w twoim ciele zachodzą ogromne zmiany. Przede wszystkim wzrasta poziom hormonów – estrogenów i progesteronu.

Ten ostatni odpowiada za podtrzymywanie ciąży i ma ogromny wpływ na psychikę oraz samopoczucie. Sprawia, że przeżywasz huśtawkę nastrojów, szybko się wzruszasz, jesteś rozkojarzona. Obok rewolucji hormonalnej, odczuwasz też typowe objawy fizyczne ciąży. Pierwszym z nich jest brak miesiączki. Prawdopodobnie ciągle jesteś zmęczona i senna. Od czasu do czasu może cię pobolewać podbrzusze.

Reklama

Bardzo prawdopodobne, że cierpisz też na poranne nudności... Przypadłości te nie należą do przyjemnych. Na szczęście nie trwają przez całą ciążę, ale utrzymują się jedynie w pierwszym trymestrze. I co najważniejsze, samodzielnie możesz je złagodzić. Przeczytaj, co przyniesie ci ulgę.

Zmęczenie i senność

Spadek energii i zmęczenie są jednymi z pierwszych oznak ciąży. Zazwyczaj pojawiają się już w jej 2-3 tygodniu. Powodują je zmiany hormonalne, jakie zachodzą w twoim ciele.

Co ci pomoże:

✔ Zwolnij tempo i odpoczywaj w każdej wolnej chwili. Jeśli możesz, w ciągu dnia ucinaj sobie krótkie drzemki. Natomiast w nocy staraj się spać co najmniej 9 godzin.

✔ Zadbaj o to, by twoja dieta była bogata w wapń, żelazo i magnez. Niedobór tych składników może potęgować uczucie zmęczenia. Jedz zielone warzywa, czerwone mięso, ciemną czekoladę, pij sok żurawinowy i z czarnej porzeczki.

Kiedy do lekarza:

✔ Poproś ginekologa o poradę, jeżeli obok senności będziesz też odczuwać duszność i zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o anemii.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje