Bałtyckie złoto

Ewa Bucior - producentka biżuterii z Krakowa, bezgranicznie zakochana w bursztynach opowiada o swojej jubilerskiej pasji, pięknie bałtyckiego bursztynu i jego właściwościach leczniczych.

fot. Andrzej Zbraniecki
fot. Andrzej ZbranieckiAgencja SE/East News

Ewa Bucior: "Aby być oczami, uszami i sumieniem Stwórcy Wszechświata, Ty baranie." Każdego dnia staram się być oczami, uszami i sumieniem Stwórcy Wszechświata. Dzięki tym prostym słowom Kurta Vonneguta, przeczytanym dwadzieścia lat temu stałam się wrażliwsza, bardziej otwarta na wszystko, co mnie otacza. Wrażliwość pozwala na bycie kreatywnym i na tworzenie. To właśnie dzięki wrażliwości tworzę biżuterię niepowtarzalną.

Skąd rodzą się w Pani głowie pomysły?

Pomysły przychodzą znienacka, czasami nawet w snach.

Jaka jest Pani biżuteria?

Moja biżuteria jest ręcznie wykonana z najwyższej jakości materiałów - kamieni półszlachetnych oraz srebra. Staram się, aby moje wyroby były modne, eleganckie, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Chcę, by kobiety noszące moją biżuterię czuły się zawsze młodo, atrakcyjnie i wyjątkowo.

Chciałabym żebyśmy porozmawiały troszkę o bursztynach...

Kocham bursztyny. Ich nazwa pochodzi od niemieckiego słowa bernstein (kamień, który się pali). Minerał ten znany jest od pradziejów i chyba każdy miał z nim styczność. Co ciekawe w starożytności bursztyn posiadał dość niekonwencjonalne nazwy oraz genezę. Rzymianie uważali, iż kamień ten powstał z moczu rysia - lyncurium, Grecy nazywali go elektron czyli świecący natomiast Persowie - karuba, co tłumaczymy jako złoty rabuś. Znanych jest około 60 odmian. Najstarsze z nich pochodzą z utworów dewońskich, najmłodsze, nie zaliczane zasadniczo do bursztynów są znajdowane w Ameryce Południowej, Afryce, Australii i Nowej Zelandii.

Najpopularniejsze odmiany bursztynów...

Bursztyn bałtycki, dominikański, australijski, libański, symetyt występujący we Włoszech, birmit i walchowit- całkowicie nieprzezroczysty, barwy beżowej, występuje na Morawach. Największy znaleziony dotychczas okaz waży 15,25 kilograma, nazywa się Burma Amber i jest przechowywany w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Najcenniejszym w jubilerstwie jest tzw. bursztyn bałtycki...

Tak, tzw. bałtyckie złoto. Bursztyn bałtycki jako jedyny wśród żywic kopalnych zawiera dużo kwasu bursztynowego, najwięcej w korze, swojej zewnętrznej warstwie. W dotyku jest ciepły, a ogrzany w dłoni przyjemnie pachnie. Co ciekawe: w słonej wodzie pływa, zaś w słodkiej tonie. Występuje głównie wzdłuż południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego: w Danii, Niemczech, Polsce, Rosji, na Litwie i Łotwie oraz rzadziej w Szwecji. W Polsce bursztyn bałtycki występuje w okolicach Zatoki Gdańskiej, Mierzei Wiślanej, u nasady Mierzei Helskiej a także na Polesiu Wołyńskim. Bursztyn bałtycki od najdawniejszych czasów był używany jako kamień ozdobny i leczniczy. Ozdoby i amulety wyrabiano z niego już w paleolicie. Handlowano nim w całej Europie.

Niezwykłym powodzeniem cieszył się w Cesarstwie Rzymskim. Wyprawy po niego były organizowane od V w. p.n.e. i wiodły tzw. szlakiem bursztynowym od Adriatyku aż po Bałtyk. Ciągle należy do wysoko cenionych kamieni ozdobnych. Wykonuje się z niego przedmioty użytkowe i ozdobne oraz biżuterię. Najbardziej znanym dziełem jest Bursztynowa Komnata, która zaginęła bez wieści podczas II wojny światowej.

Bursztyn należy do kamieni łatwych w obróbce?

Kamień ten jest stosunkowo łatwy w obróbce, dlatego też możliwe jest wykonanie z niego bardzo szerokiej gamy ozdób. W jubilerstwie, tak jak wcześniej mówiłam, najbardziej ceniony jest bursztyn bałtycki i warto tutaj wspomnieć, iż największy bryła tego rodzaju bursztynu waży 9,75 kg. Większość osób myśli także, że bursztyn występuje w jednej gamie kolorystycznej. To nieprawda. Najbardziej poszukiwane są bursztyny o zabarwieniu czerwonym, zielonkawym i... bezbarwne.

Jakie właściwości posiada bursztyn?

Bursztyn ma właściwości bakteriobójcze i neutralizujące jady wirusowe, wszelkie niedomagania sercowe, bóle głowy. Można z nich robić nalewki na spirytusie, które albo się pije, albo naciera albo płucze, np. gardło. Nalewki z bursztynów stosuje się na obniżenie gorączki oraz stany grypowe. Nalewka obniża poziom cholesterolu, usuwa skrzepy krwi, zapobiega zawałom, wylewom krwi do mózgu. Zaleca się także pocieranie kawałkiem bursztynu miejsca, gdzie występuje ból. Zawsze polecam dla osób z nadczynnością tarczycy amulety, korale z "czystych" bursztynów, najlepiej nie pomalowane lakierem.

Według wierzeń ludowych, kamień ten przyciąga do człowieka siły życiowe, wprowadza równowagę, a nawet wpływa na rozwój zdolności paranormalnych. Bursztyny stanowią elegancki dodatek do wielu kreacji. Modne kolczyki, wisiory i bransolety przykuwają uwagę niejednego pana. Warto więc zaopatrzyć się w coś z bursztynu, by przekonać się czy to prawda.

Rozmawiała: Ilona Adamska, I.D.Media

IDmedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas