Kilometry plaż, malownicze szlaki i zabytków na pęczki. Zachodniopomorskie zadziwia
Oto rejon, który jest prawdziwym skarbem dla miłośników przyrody, historii i nadmorskich krajobrazów. Od malowniczego wybrzeża Bałtyku po zabytkowe, pełne uroku miasta. Atrakcje województwa zachodniopomorskiego zapewniają bogactwo niezapomnianych wrażeń podróżniczych dla każdej osoby, która postawi swoje stopy w tym regionie Polski.

Tekst jest częścią cyklu "Polska na własne oczy" - wakacyjnej akcji Interii, w ramach której w każdym tygodniu wakacji zabieramy Was do innego województwa. Odkrywamy to, co mniej znane, przywołujemy zapomniane historie, opisujemy ludzi i miejsca, dzięki którym dany region jest wyjątkowy. Teraz zwiedzamy najciekawsze miejsce w województwie zachodniopomorskim. Ruszaj z nami w drogę!
Spis treści:
Województwo zachodniopomorskie zadziwia różnorodnością

Lato trwa w najlepsze. Wakacyjny wypoczynek jednoznacznie kojarzy się z pobytem nad morzem? Podczas szukania inspiracji na wyjazd warto wziąć pod uwagę ciągnące się kilometrami, malownicze plaże i urokliwe nadmorskie miejscowości, jakich w województwie zachodniopomorskim nie brakuje. Niezapomniane widoki i relaksujące dni spędzane na świeżym powietrzu - to masz jak w banku.
Trafisz do miejsc, gdzie historyczne zabytki splecione są z nowoczesnością kurortów dopasowanych do potrzeb turystów. Liczne szlaki piesze oraz ścieżki rowerowe będą odpowiadać miłośnikom aktywnego wypoczynku, dla których leżenie na złocistym piasku to za mało, by mówić o satysfakcjonującym urlopie. Bez trudu dotrzesz do parków narodowych i rezerwatów, które stanowią ostoję dzikich zwierząt i unikalnej przyrody. Chwyć za notes lub mapę, by zaznaczyć najciekawsze atrakcje w Zachodniopomorskiem.

Najpiękniejsze miejscowości nadmorskie
Wakacje nad polskim morzem to okazja nie tylko do opalania, schrupania gofra i kąpieli w Bałtyku. To również szansa na zobaczenie ciekawych miejsc, które coraz częściej przyciągają nie tylko naszych rodaków, ale i zagranicznych turystów. W województwie zachodniopomorskim nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia. Stają się idealnymi kierunkami zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy urlop.
- Świnoujście

Właśnie tutaj odwiedzić można najwyższą latarnię morską w Polsce, której wysokość to prawie 68 m. Świnoujście to miasto rekordów, ponieważ szacuje się, że zlokalizowana tu plaża jest najszersza w całym kraju. Z pocztówek albo instagramowych zdjęć kojarzysz ujęcia charakterystycznego wiatraka? To Stawa Młyny - jedna z wizytówek miasta. Ciekawym sposobem na spędzenie czasu jest również przechadzka Promenadą Transgraniczną.

- Kołobrzeg
Oto jedno z najstarszych miast na Pomorzu, którego historia sięga VIII wieku. Współcześnie Kołobrzeg kojarzony jest jako nadmorskie uzdrowisko, jednak nie tylko kuracjusze znajdują tutaj coś dla siebie. Molo o długości 220 m i port u ujścia rzeki Parsęty zapewniają przestrzeń na udane spacery. Promenada Morskich Szeptów jest najdłuższym deptakiem nad Bałtykiem, a kolejny charakterystyczny punkt miasta stanowi latarnia morska.
- Międzyzdroje
Jeden z najbardziej znanych polskich kurortów. Znakiem rozpoznawczym Międzyzdrojów jest tętniące życiem molo. Z jednej strony pozwala spacerem zbliżyć się do wód Bałtyku, a z drugiej oferuje na swoich deskach różnorakie usługi i kawiarnie. Zanim jednak dotrzesz do plaży, zapewne przejdziesz się Promenadą Gwiazd, gdzie znani polscy artyści i ludzie kultury odcisnęli swoje dłonie w specjalnych płytach. Około 4 km od centrum Międzyzdrojów znajduje się wzgórze Gosań - najwyższy klif nad polskim morzem. Choć województwo zachodniopomorskie nie kojarzy się z wysokimi szczytami, ciekawym uzupełnieniem pobytu będzie wycieczka na Kawczą Górę, stanowiącą kapitalny punkt widokowy.

- Rewal
Aleja Róż i Aleja Zakochanych sprawiają, że jest to miejscowość w sam raz na romantyczny wypad we dwoje. Rewal słynie z pięknej plaży i tarasu widokowego, z którego podobno najpiękniej wyglądają wschody i zachody słońca. Wskoczyć tu można do wagonika Nadmorskiej Kolejki Wąskotorowej. Wolisz zwiedzanie nowych miejsc na rowerze? Szlak Rewalska Dolina Słońca to prosta trasa o długości ok. 10 km, która pozwoli odkryć malownicze zakątki.

- Dziwnów
Niewielkie miasteczko może poszczycić się kąpieliskiem, które w tym roku otrzymało Błękitną Flagę. To wyróżnienie przyznawane miejscom najczystszym i najbardziej przyjaznym środowisku oraz turystom.
Nie jest to zresztą pierwszy raz w historii miejscowości, przez co Dziwnów staje się ziemią obiecaną dla wszystkich wielbicieli kąpieli. Po wyjściu z wody warto zobaczyć także most zwodzony nad rzeką Dziwną.

- Mielno
Przybywają tutaj turyści złaknieni bardziej imprezowego klimatu. Nie zaliczasz się do tego grona? Mielno posiada spokojniejsze zakątki. Szczególnie warte uwagi jest Unieście słynące z portu rybackiego. Warto wybrać się także na rejs po Jeziorze Jamno, podczas którego poznasz historię, przyrodę oraz ciekawostki na temat regionu.
Przyroda i parki narodowe
Województwo zachodniopomorskie szczyci się niezrównanymi krajobrazami. Zamienia się w magnes przyciągający osoby, które szukają ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku. Region oferuje pełen pakiet potrzebny do naładowania akumulatorów - morze, jeziora, klify i dziką faunę.
- Woliński Park Narodowy
Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się na wyspie Wolin, a dokładniej rzecz ujmując, w jej środkowo-zachodniej części. Na terenie parku znajduje się wspomniany wcześniej klif Gosań. Błękitną perełką tego obszaru jest Jezioro Turkusowe, a wielu turystów przybywa tutaj, aby odwiedzić rezerwat żubrów. Spacerując szlakami, można podziwiać nie tylko zachwycającą panoramę Bałtyku, ale też rzadkie gatunki ptaków, w tym orła bielika, który zresztą jest symbolem parku.

- Drawieński Park Narodowy
Położony jest na styku województw zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Stanowi ostoję dzikiej przyrody - gęste lasy, torfowiska i jeziora tworzą idealne warunki do wypoczynku w ciszy i spokoju. Przecinająca teren parku rzeka Drawa zachęca do wizyty wielbicieli spływów kajakowych.
- Jezioro Drawsko
Leżące w południowej części Drawieńskiego Parku Narodowego zasługuje na szczególną uwagę. Stanowi drugie najgłębsze jezioro w Polsce, zajmując jednocześnie dwunaste miejsce pod względem powierzchni. Długie i kręte zatoki tworzą urozmaiconą linię brzegową, a całość tworzy raj do żeglowania i nurkowania.

- Jezioro Miedwie
Podłużny kształt akwenu niektórym przypomina rynnę. Warto wiedzieć, że infrastruktura turystyczna skupiona jest na jego północnych brzegach. Zejście do wody jest łagodne, a drzewa przynoszą cień upragniony w najbardziej upalne dni. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, w tym kajakarstwa, żeglarstwa i windsurfingu. Miejsce jest bardzo popularne wśród wędkarzy. Wycieczki piesze i rowerowe wokół jeziora to duża przyjemność.
- Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa"
Nieco tajemnicze miejsce znajduje się na południe od centrum Szczecina. Puszcza to unikatowy kompleks lasów bukowych, pełen wzniesień, głazów narzutowych i dolin. Spacer doprowadzi nas m.in. do Jeziora Szmaragdowego. Teren parku staje się kapitalnym miejscem na piesze wędrówki czy rowerowe przejażdżki i stanowi pierwszorzędne uzupełnienie zwiedzania stolicy województwa.
- Krzywy Las

Czy to scenografia do filmu fantasy? A może działanie nadprzyrodzonych sił? Krzywy Las leżący na terenie miejscowości Nowe Czarnowo w okolicach Gryfina rozbudza wyobraźnię każdego podróżnika. Wygięte w charakterystyczny sposób sosny wyglądają zarówno baśniowo, jak i nienaturalnie. Okazuje się, że ich forma to dzieło człowieka, a specyficzne podcinanie miało w przeszłości ułatwić produkcję drewnianych beczek.
Nie samym morzem turysta żyje. Najciekawsze miasta w zachodniopomorskim
Grzechem byłoby nie zacząć od stolicy regionu, czyli Szczecina. Ojczyzna słynnego paprykarza i znanego z popkultury Krzysztofa Jarzyny, których pomniki zobaczyć można zresztą na terenie Łasztowni - wyspy znajdującej się niemalże w centrum miasta. Mieszkańcy i turyści przybywają tu podziwiać zachody słońca, zwiedzić Morskie Muzeum Nauki o kształcie okrętu, zobaczyć z bliska intrygujące Dźwigozaury i napawać się panoramą Wałów Chrobrego.
Szczecin to miasto harmonijnie łączące nowoczesność z historią. Z jednej strony mamy sporo zabytków pamiętających czasy średniowiecza. Punktem obowiązkowym jest Zamek Książąt Pomorskich - renesansowa rezydencja z bogatą historią i fantastycznym punktem widokowym na całe miasto.

Z drugiej pojawiają się budynki pokroju Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, a miasto z licznymi muralami to niemalże galeria sztuki współczesnej na świeżym powietrzu. Parki i tereny zielone, których w Szczecinie nie brakuje, też zachęcają do aktywnego zwiedzania. Na tym jednak nie koniec, gdy mowa o eksploracji miejskich terenów w Zachodniopomorskiem.
- Kamień Pomorski
Choć w przeszłości był stolicą biskupstwa na Pomorzu, współcześnie Kamień Pomorski to niewielkie miasteczko o statusie uzdrowiska. Niesłusznie bywa pomijane podczas podróży po kraju, ponieważ skrywa prawdziwe skarby historii i architektury. Serce miasta i jednocześnie najcenniejszy zabytek to Katedra św. Jana Chrzciciela. W świątyni podziwiać można słynne organy, efektowne witraże oraz gotyckie sklepienia. Urokliwa promenada nad Zalewem Kamieńskim, Brama Wolińska, gotycki ratusz z XIII wieku i średniowieczne mury miasta to tylko część atrakcji, jakie na nas czekają.

- Stargard
Jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Pomorza. Według wielbicieli miasta to właśnie tutejsza kolegiata NMP jest najpiękniejszym ceglanym kościołem w Polsce. Wart zobaczenia jest także średniowieczny ratusz i dostojne bramy, które przed wiekami broniły wstępu do miasta. Wizyta w Stargardzie to gratka dla miłośników historii i architektury.

- Choszczno
Oto dobry kierunek, jeśli lubisz odwiedzać nieoczywiste zakątki Polski, które nie znajdują się na pierwszych stronach przewodników turystycznych. Malownicze miasteczko, otoczone lasami, położone jest nad Jeziorem Klukom. Można skorzystać z miejskiej plaży lub udać się na wycieczkę po okolicy, aby zobaczyć mury obronne oraz barbakan z XIV i XV wieku, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Skwer Holenderski czy Miejską Górę - największy kompleks leśny z obrębia miasta.
Zabytki i historia na wyciągnięcie ręki
Wygląda na to, że plan wyjazdu pęka w szwach? Na pewno znajdzie się przestrzeń na jeszcze kilka punktów, dzięki którym wizyta w województwie zachodniopomorskim będzie doświadczeniem kompletnym.
Zwróć uwagę na Twierdzę Świnoujście, czyli kompleks XIX-wiecznych fortyfikacji. Imponujący Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie oraz Zamek w Świdwinie to atrakcje, które powinny stać się celem nie tylko szkolnych wycieczek czy kolonii.

Wracając na wybrzeże, warto zahaczyć o latarnię morską w Niechorzu, a także ruiny kościoła w Trzęsaczu, które udowadniają, że morze to nie tylko beztroskie kąpiele i pocztówkowe pejzaże, ale przede wszystkim potężny żywioł.
***
O akcji "Polska na własne oczy"
Wakacje, znowu są wakacje! Polacy tłumnie ruszają na długo wyczekiwany odpoczynek, a my chcemy im w tym towarzyszyć, służyć dobrą radą, co można zobaczyć w naszym pięknym kraju. Może wspaniałe atrakcje czekają dosłownie tuż za rogiem? Cudze chwalicie, swego nie znacie - pisał poeta. I my chcemy pokazać, że faktycznie tak jest. W tym roku będziemy w warmińskich lasach, nad Łyną, w Białowieży, Ciechocinku, na Roztoczu i w wielu innych miejscach. Ruszaj z nami!