Co znani Polacy myślą o kobietach?

Andrzej Pągowski stworzył kalendarz "Kobiety w męskich oczach". Umieścił w nim plakaty swojego autorstwa oraz refleksje znanych Polaków na temat kobiet. Wśród jego rozmówców znaleźli się m.in. Dawid Podsiadło, Borys Szyc, Piotr Fronczewski i Janusz Gajos.

Janusz Gajos jest jednym z bohaterów kalendarza Andrzeja Pągowskiego
Janusz Gajos jest jednym z bohaterów kalendarza Andrzeja PągowskiegoPiotr MoleckiEast News

- Zwróciłem się do 12 wybitnych, mądrych i wrażliwych mężczyzn. Opowiedzieli oni o tym, jak postrzegają kobiety, jaką rolę im przypisują, jakie znaczenie ma ich obecność - mówi ceniony twórca plakatów Andrzej Pągowski. - Ich nietuzinkowe - jak oni sami - wypowiedzi posłużyły mi za inspiracje do tworzenia nowych ilustracji. Mam nadzieję, że połączenie słów moich przyjaciół z moją wizją plastyczną będzie z kolei inspiracją dla każdego w całym 2020 roku.

Na plakatach znajdziemy wypowiedzi Borysa Szyca, Andrzeja Seweryna, Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Chyry, Dawida Podsiadły, Janusza Gajosa, Andrzeja Saramonowicza, Jerzego Bralczyka, Krzysztofa Zanussiego, Pawła Małaszyńskiego, Andrzeja Fogtta i Tomasza Organka.

Autorem jednego z najciekawszych cytatów jest Zanussi, bohater wrześniowej grafiki.

- Wymyśliłem kiedyś powiedzonko, że feminizm jest jak cholesterol - dzieli się na dobry i zły. Dobry wyraża troskę o równość praw, zły postuluje zacieranie różnic między płciami, promuje męskość niewiasty i zniewieścienie u panów. W efekcie ginie wzajemne przyciąganie płci odmiennych i za tym przyjdzie wymarcie gatunku homo sapiens. Pągowski zilustrował tę rysunkiem kobiecych nóg. Na jednej jest czerwona szpilka, a na drugiej ciężki but wojskowy.

- Kobieta jest długo poszukiwaną częścią mnie samego. Zjawiła się niespodziewanie, kiedy poszukiwania uznałem już za pracę Syzyfa - to z kolei wyznanie Janusza Gajosa, który w kalendarzu przypisany jest do listopada. Grafika przedstawia mężczyznę wtaczającego na górę głaz w kształcie głowy ludzkiej.

Projekt "Kobiety w męskich oczach" powstał w ramach 9. edycji Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas