Izabela Kuna mówi o mobbingu w szkołach teatralnych. „Trzeba reagować”
Izabele Kuna od lat przygotowuje studentów szkół teatralnych do pracy w zawodzie. W rozmowie z Janusza Schwertnera opowiedziała o swoim podejściu do podopiecznych. Poruszała także niezwykle często przywoływany ostatnimi czasy temat mobbingu. „W środowisku aktorskim jest większe przyzwolenie ze względu na bliskość ciał, emocji, które nami targają” – zaznaczyła Izabela Kuna.
Izabela Kuna obecnie jest wykładowczynią w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W wywiadach podkreśla, że bardzo lubi pracować ze studentami i uczyć ich aktorstwa. Podczas rozmowy w programie "Onet Rano" odpowiedziała na pytania dotyczące mobbingu, który ma miejsce w szkołach teatralnych.
Izabela Kuna sprzeciwia się mobbingowi w szkołach artystycznych
Temat przemocy psychicznej, z którą spotykają się studenci szkół artystycznych jest poruszany coraz częściej. Anna Paliga jakiś czas temu opublikowała na Facebooku list otwarty do władz uczelni. Zwróciła w nim uwagę na mobbing, którego mieli dopuszczać się wykładowcy wobec studentów. To skłoniło również innych absolwentów do zabrania głosu w sprawie niewłaściwych technik kształcenia.
Izabela Kuna, która od lat uczy w szkołach teatralnych, przyznała, że mobbing jest dużym problemem szkół artystycznych - nie tylko teatralnych. Zaznaczyła, że należy z nim walczyć. Wytłumaczyła, że jako nauczyciel czuje się odpowiedzialna za młodych ludzi, których spotyka na swojej drodze.
Od kiedy pracuję w szkolę, od kilku lat w Łodzi, a teraz też w Warszawie, zawsze starałam się traktować swoich studentów jak najlepiej potrafię. Dawać im wolność i pozwalać im mówić własnym językiem. Jakakolwiek mowa o przemocy i robieniu komuś krzywdy była zawsze dla mnie rzeczą taką, na którą trzeba reagować, niezależnie od dyskusji, która się akurat toczyła. Tak zawsze robiłam i zawsze będę robić.
Izabele Kuna zaznacza, że placówki dostrzegają problem
Izabela Kuna przyznała, że dyskusja, która wywiązała się w ostatnim czasie w mediach na temat mobbingu w szkołach artystycznych, jest niezwykle ważna. Zauważyła, że placówki podejmują kroki, by zjawisko stało się przeszłością.
Aktorka postawiła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza za przykład. Zaznaczyła, że jeśli ktoś nie czuje powołania, by uczyć młode osoby przyszłego zawodu, nie powinien wybierać tej drogi.
Ktoś, kto nie potrafi tak pracować ze studentem czy po prostu człowiekiem, nie powinien tego robić. Akurat Warszawska Akademia Teatralna od bardzo dawna, jeszcze przed listem, robiła warsztaty i spotkania antymobbingowe.
***
Przeczytaj również:
Porównano ceny w europejskich miastach. Jak wypadły polskie?
Zobacz również: