Katarzyna Butowtt: Najpiękniejsza modelka lat 70. wraca na wybieg. W PRL-u zagrała w ponad stu reklamach
Była jedną z najpiękniejszych modelek epoki PRL-u, a w latach 90. - twarzą polskich reklam i "Teletomboli". Trzy dekady temu zniknęła z życia publicznego, zmęczona modelingiem i życiem na świeczniku. Dziś "ikona polskich reklam" wraca w wielkim stylu i jest jedną z najbardziej rozchwytywanych modelek po sześćdziesiątce.

Katarzyna Butowtt urodziła się w 1956 roku w Warszawie. Była pięknym dzieckiem i już w szkole podstawowej zwróciła uwagę fotografa, który poprosił, by stanęła w pierwszym rzędzie i zapozowała do dodatkowych zdjęć.
Gdy Katarzyna miała siedem lat, zadebiutowała jako modelka w warszawskim sklepie "Jelonek" na ulicy Puławskiej. Zaprezentowała wtedy zestawy fartuszków na targach odzieży szkolnej. W tym czasie nie marzyła jednak o modelingu - chciała zostać lekarzem weterynarii, ale przez wzgląd na alergię na sierść dość szybko musiała porzucić te plany.

Katarzyna Butowtt: Najpiękniejsza polska modelka lat 70.
Gdy Butowtt miała zaledwie 15 lat, na ulicy wypatrzył ją fotograf, pracujący dla znanej projektantki mody - Grażyny Hase. Później sprawy potoczyły się błyskawicznie - w 1972 roku Katarzyna zadebiutowała jako profesjonalna modelka i zaczęła regularnie pojawiać się na wybiegu w kolekcjach "Mody Polskiej", Barbary Hoff, wspomnianej Grażyny Hase, Jerzego Antkowiaka czy "Ledy".
Na przełomie lat 70. i 80. Katarzyna Butowtt brała udział w pokazach mody w Szwajcarii i Francji oraz w kilku zagranicznych sesjach zdjęciowych. Dostała nawet propozycję kilkusezonowego kontraktu w Paryżu, lecz zrezygnowała i wróciła do kraju. Pojawiała się za to na wybiegach w Mongolii.
Choć modelka "szła jak burza", nie miała zamiaru polegać tylko na swojej urodzie. Ukończyła studia na Wydziale Filozofii na kierunku Psychologia Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a przez kilka lat prowadziła nawet własną agencję modelek.
Na początku lat 90. Butowtt była już prawdziwą gwiazdą polskiego modelingu. Regularnie pojawiała się w pierwszych polskich reklamach telewizyjnych oraz występowała w loterii "Teletombola", z którą kojarzona była jeszcze przez wiele lat. Finalnie pojawiła się na planie ponad stu reklam!
- "Lata 70. i 80. były dla mnie niezwykle intensywne pod względem zawodowym. Byłam modelką. Dość wziętą. Może było to kwestią tego, że modelki w tamtych czasach można było policzyć na palcach, pracy z kolei była masa. Nas nie traktowano tak, jak traktuje się dziś osoby prezentujące modę na wybiegu. Niegdyś na modelki patrzono z ukosa. Stawiano nas na równi z dziewczynami do towarzystwa, czyli nie było to zaszczytem. Teraz jest to postawione na głowie. Czasami żartuję, że należałam do kadry narodowej" - powiedziała Wiktorowi Krajewskiemu w wywiadzie dla "Vivy".
Modelka postanowiła spróbować swoich sił także w aktorstwie. W 1991 roku wystąpiła w filmach: "Przeklęta Ameryka" oraz "Obywatel świata", a rok później wcieliła się w rolę dziewczyny Wolfa w kinowym hicie "Psy". W 1993 roku pojawiła się na planie "Uprowadzenia Agaty".
W połowie lat 90. Butowtt zrezygnowała z modelingu i zniknęła z przestrzeni publicznej. Świat mody wciąż się jednak o nią upominał, więc zdecydowała się na powrót.

Katarzyna Butowtt i jej życie po życiu
Katarzyna Butowtt wróciła do modelingu i od kilku lat regularnie pojawia się na wybiegach projektantów oraz w kampaniach światowych marek. W kraju współpracuje z takimi projektantami jak Ilona Majer oraz Rafał Michalak z duetu MMC, Mariusz Przybylski czy Natalia Jaroszewska. Modelka aktywnie działa też na Instagramie, gdzie obserwuje ją już ponad 10,3 tysiąca fanów. Butowtt regularnie dzieli się z tam z nimi kulisami sesji zdjęciowych i coraz częstszymi współpracami, zarówno z polskimi jak i światowymi markami.
- "Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że pokazów będę robiła dużo więcej. Wszystko przed nami" - powiedziała w jednym z wywiadów.
Mimo to, modelka nie ma złudzeń, że wybrała sobie zawód trudny, wymagający, a nawet groźny:
- "To jest upiorny zawód. Okrutny. To jest nic innego tylko koński targ. Za każdym razem oceniają cię, czy się nadajesz, czy się nie nadajesz. Czy nie jesteś za chuda, za wysoka. Czy buzia nie jest za okrągła i co jest nie tak. Trzeba podejść do tego w ten sposób, że to nie mnie oceniają, tylko oceniają; jak ja wyglądam w danym projekcie" - przyznała w wywiadzie dla magazynu "Viva".

Butowtt mocno stąpa po ziemi, a praca modelki nie jest dla niej priorytetem. Od wielu lat udziela się jako wolontariuszka w Fundacji Dr Clown, gdzie w przebraniu klauna odwiedza ciężko chore dzieci, "lecząc" je śmiechem, żartem i zabawą. W 2000 roku gwiazda wróciła też na plan filmowy i zagrała w filmie "Sen o kanapce z żółtym serem". W 2022 roku pojawiła się w produkcji "Jezioro Słone" jako Helena.
Katarzyna Butowtt może się też pochwalić szczęśliwym życiem osobistym. Jest żoną Tomasza Butowtta, niegdyś perkusisty, a obecnie specjalisty od oprawy muzycznej pokazów mody. Modelka poznała obecnego męża... na swoim pierwszym ślubie. Z Tomaszem poznał ją jej pierwszy mąż. Ich znajomość rozpoczęła się od towarzyskich spotkań, które z czasem przerodziły się w miłość.
Katarzyna uważa, że sekretem szczęśliwego, zdrowego związku jest praca nad sobą. Modelka korzysta więc z zajęć jogi i spotkaniach grup wsparcia.
- "Najpierw załóż maskę tlenową sobie, potem innym" - to zdanie, którym kieruje się w życiu, a które usłyszała podczas jednego z tych spotkań.
Dziś sprawami zawodowymi Katarzyny zajmuje się profesjonalna agencja, a ona sama jest jedną z najbardziej rozchwytywanych polskich modelek po sześćdziesiątce. Do dziś uważana jest też za "ikonę polskich reklam i polskiego modelingu".
Zobacz również: Maria Koterbska: Śpiewała po amerykańsku, swingowała po polsku