Reklama

Królowa Elżbieta II i jej jubileusz w cieniu sensacji. Będzie skandal?

Obecnie w Wielkiej Brytanii nie mówi się o niczym innym, jak tylko o królowej Elżbiecie II i jej platynowym jubileuszu. Właśnie rozpoczęło się wielkie świętowanie 70. rocznicy objęcia tronu przez królową Elżbietę II. Prócz tego, że emocje dotyczą niesłychanie wielkiego przedsięwzięcia jakim jest sam jubileusz, to w brytyjskich mediach wiele miejsca poświęca się księżnej Kate, księciu Williamowi, Meghan Markle oraz księciu Harry'emu, gdyż to również na nich skupi się wzrok poddanych i mediów.

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującą monarchinią na brytyjskim tronie. Nic więc dziwnego w tym, że platynowy jubileusz, który obecnie jest obchodzony w Wielkiej Brytanii, by uczcić 70. rocznicę jej rządów, budzi tyle emocji. 

 Wczesna śmierć ojca królowej Elżbiety, który chorował na raka gardła, sprawiła, że Elżbieta II została królową nagle i w młodym wieku. Tuż po śmierci ojca w rozmowie z Martinem Charterisem, asystentem swojego prywatnego sekretarza, poinformowała o wyborze królewskiego imienia - Elżbieta. Została ogłoszona królową w czwartek, 7 lutego 1952, w St. James’s Palace. Odrębna proklamacja została wydana tego samego dnia w Kanadzie przez Tajną Radę Królowej.

Sama koronacja odbyła się właśnie 2 czerwca 1953 roku w Opactwie Westminsterskim. Wówczas ceremonia rozpoczęła się o godzinie 11 i składała się z wielowiekowej tradycji. 

Ceremonia koronacji składa się chociażby z ukłonu królowej w czterech kierunkach świata, składania przysięgi na Biblię, momentu sakry, gdzie arcybiskup namaszcza królową świętymi olejkami i finalnie nakłada na jej głowę koronę. 

Reklama

Cała ceremonia trwała trzy godziny i od tamtego momentu królowa Elżbieta II nieprzerwanie włada Wielką Brytanią od 70 lat. 

Anglia dziś nie zajmuje się niczym innym, jak obchodami tego wydarzenia, a przygotowania do niego trwały tygodniami. Brytyjskie ulice przystrojone są flagami, w sklepach asortyment nawiązuje również do jubileuszu, a w prasie i telewizji nie mówi się o niczym innym. 

Zobacz również: Z tymi skandalami musiała mierzyć się Elżbieta II

Jak będzie wyglądał platynowy jubileusz królowej Elżbiety II? Atrakcje, parady i koncerty

Tak ważne wydarzenie jakim jest 70 lat panowania królowej Elżbiety wymagało podzielenia świętowania aż na kilka dni. Uroczystości będą trwały od 2 do 5 czerwca 2022 roku. 

Wszystko zaczęło się oczywiście 2 czerwca o godzinie 11 rano, kiedy to ruszył parada Trooping The Colour. Poprowadził ją 1. Batalion Gwardii Irlandzkiej, gdzie udział w niej wzięło ponad 1400 żołnierzy, 200 koni, 400 muzyków oraz członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Nad przygotowaniami tej części wydarzenia czuwał sam książę William.

Próba parady - prowadzona przez Williama, drugiego w kolejce do brytyjskiego tronu i trzeciego najstarszego wnuka królowej Elżbiety, na czarnym koniu o imieniu George - odbyła się zaledwie kilka dni przed czwartkową ceremonią, znaną jako Trooping the Colour.

Zobacz też: Pierwsze takie wydarzenie w historii. Książę Karol zastąpił Elżbietę II

Parada odbędzie się głównie na placu Horse Guards Parade, ale także można będzie ją obserwować między pałacem Buckingham a placem defilad, gdzie zaplanowana jest trasa przemarszu. 

Po zakończeniu parady ma miejsce wyjście rodziny królewskiej, wraz z królową na czele na słynny balkon w Pałacu Buckingham, by członkowie rodu Windsorów mogli obejrzeć pokaz Królewskich Sił Powietrznych.

Przy okazji rozpoczęcia się obchodów pojawiło się najnowsze zdjęcie królowej Elżbiety II i ważne oświadczenie, które wydała sędziwa monarchini: 

"Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w zwoływanie wspólnot, rodzin, sąsiadów i przyjaciół z okazji mojego Platynowego Jubileuszu w Wielkiej Brytanii i w całej Wspólnocie Narodów. Wiem, że wiele szczęśliwych wspomnień powstanie przy tej okazji. 

Nadal inspiruje mnie okazane mi dobro i mam nadzieję, że nadchodzące dni będą okazją do refleksji nad wszystkim, co zostało osiągnięte w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat, gdy patrzymy w przyszłość z ufnością i entuzjazmem" - zwróciła się do swojego narodu królowa Elżbieta II.

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II - harmonogram pozostałych dni

Choć pierwszy dzień z pewnością obfituje w emocje i atrakcje to kolejne dni także zapewnią rozrywki tym, którzy świętują w Wielkiej Brytanii, ciesząc się z panowania królowej.

3 czerwca obchodzi zaczną się od mszy dziękczynnej w katedrze św. Pawła. To w tej świątyni znajduje się największy w kraju dzwon - Grat Paul, który zabrzmi tego dnia na cześć królowej. 

4 czerwca zaplanowany jest koncert pod Pałacem Buckingham, gdzie zagrają największe gwiazdy muzycznej estrady. Przewidziany jest występ zespołu Queen, Adama Lamberta, Eltona Johna czy Diany Ross.

Zobacz też: Królowa Elżbieta II z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19

Świętowanie Platynowego Jubileuszu kończy się 5 czerwca, kiedy to odbędzie się Wielki Lunch Jubileuszowy. W całym kraju organizowane będą pikniki, na których obowiązuje... jedno menu. 

Podawany będzie tzw. "kurczak koronacyjny", czy domowe ciasteczka, które królowa uwielbia. Elementem zamykającym świętowanie będzie przejście korowów ulicami Londynu, w którym zostanie użyta królewska karoca ze złota.

Dodatkowym elementem korowodu będzie... parada psów rasy Corgie, które są ukochanymi psami królowej Elżbiety II i niemal od zawsze były w jej życiu. 

Platynowy Jubileusz a skandale. Co z Williamem, Kate i wielkimi nieobecnymi, czyli Meghan Markle i księciem Harrym?

Wzrok wszystkich zainteresowanych jednak przy okazji jubileuszu nie skupia się tylko i wyłącznie na królowej Elżbiecie II. Jest to także okazja, do obserwacji pozostałych członków rodziny królewskiej i ich przybycie jest emocjonujące niemniej, niż pojawienie się samej królowej. 

Nie jest sekretem, że w ostatnich latach kontakty poszczególnych członków rodu Windsoru odstawały od normy. Media będą więc podczas tych wyjątkowych dni bacznie obserwować księżną Kate i księcia Williama, a także wielkich nieobecnych rodziny królewskiej, czyli Meghan Markle i księcia Harry'ego, którzy jednak pojawią się w Londynie. 

To największy element zaskoczenia tej uroczystości i ponoć swoim przybyciem Meghan i Harry wprawili organizatorów w zakłopotanie. Istnieje nawet obawa, że popsują oni tak ważne obchody tych dni. 

Spekuluje się jednak, że Meghan i Harry nie pojawią się na wielkim otwarciu Jubileuszu, lecz dopiero 3 czerwca na mszy dziękczynnej oraz 5 czerwca podczas korowodu zamknięcia jubileuszu. Tutaj pojawiają się także plotki, że para pojawi się z dwójką swoich dzieci - Archim i Lilibet. 

To byłoby z pewnością nie lada wydarzenie dla fanów Meghan Markle i księcia Harry'ego. 

Tu pojawia się także pytanie w jakiej konfiguracji będą oni podróżować karocami - czyżby mieli zasiąść w jednej karocy z Williamem i Kate, z którymi nie utrzymują kontaktów? 

Jest to mało prawdopodobne i zapewne Meghan będzie towarzyszyć księżna Camilla. O to, by Jubileusz przebiegł bez zakłóceń troszczy się nie tylko książę William, który trenuje wraz z Gwardią Irlandzką ceremonię otwarcia, ale także i jego żona - księżna Kate. 

Ona również podczas Platynowego Jubileuszu odgrywa ważną rolę - księżnej będą towarzyszyć dzieci jej i Williama, czyli George, Charlotte i Louis. 

Sprawowanie opieki nad energiczną trójką pociech nie należy do łatwych zadań, a ona sama pragnie, by przysporzyć królowej jak najwięcej radości i nie popełnić żadnej gafy. 

Bez względu jednak na to, co wydarzy się w Londynie od 2 do 5 czerwca, jedno jest pewne - emocji nie zabraknie, a 70-lecie panowania królowej Elżbiety II zostanie zapamiętane na zawsze. 

***

Zobacz także: 

William i Kate nie pojawią się na pierwszych urodzinach córki Harry'ego! Dlaczego zignorowali święto?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama