Książka o sekretach Agaty Dudy

Duet pisarski Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz i Michał Kramek rzuca snop światła na nieco tajemniczą postać polskiej prezydentowej. Do księgarni trafiła ich biografia Agaty Kornhauser-Dudy pt. "Agata. Sekrety pierwszej damy".

Andrzej Grabarczuk, Pap Life: Jaki cel postawiliście sobie państwo, przystępując do pracy nad książką o Agacie Dudzie?

Reklama

Agata Kuchnia-Wołosiewicz: Zgodnie z tym, co znalazło się w przedmowie, książka ma pokazywać codzienne życie pierwszej damy. Chcieliśmy panią Agatę Kornhauser-Dudę pokazać nie przez pryzmat jej kolejnych stylizacji, lecz jako osobę bardzo aktywną, podejmującą różnorodne działania - charytatywne, społeczne, dyplomatyczne, itp. Szkoda, że w mediach jest tak mało na te tematy. Coraz więcej w nich przestrzeni na teksty wywołujące tzw. hejt, a coraz mniej na treści obiektywn

Proszę uchylić rąbka tajemnicy, o jakich sekretach prezydentowej dowiemy się z książki?

- Pani prezydentowa jest nieco tajemnicza, ale nie kontrowersyjna. Jeśli o kimś się nie pisze lub pisze jednowątkowo, to wszelkie inne informacje - np. dotyczące życiorysu, kariery zawodowej i codzienności - stają się atrakcyjne. Czy wiedział pan, że pierwsza dama lubi piosenki pani Ireny Jarockiej? Z książki można dowiedzieć się m.in., dlaczego prezydentowa wybiera polskie firmy odzieżowe, komu udziela wywiadów i czy świat polityki jest jej bliski.

Czy pani i Michał Kramek podejmowaliście próby kontaktu z Agatą Dudą?

- Nie podejmowaliśmy takich prób. Od premiery minęło półtora miesiąca, a my nie wiemy, czy pierwsza dama wie, że książka istnieje. Pewność taką uzyskamy za kilka dni. Pracownicy Klubokawiarni Życie Jest Fajne, których odwiedziła pani Agata Duda, 8 stycznia wybierają się z rewizytą do Pałacu Prezydenckiego. Poprosiliśmy ich o przekazanie naszej książki pani prezydentowej.

Jak ocenia pani dotychczasowe poczynania Agaty Dudy jako pierwszej damy?

- Gdybym uznała, że nie są godne opisania, książka nie mogłaby powstać. Staraliśmy się nie oceniać, ale nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy wkradają się niepostrzeżenie komentarze wartościujące. Dla mnie, jako również nauczycielki, szczególnie ciekawe są wszelkie akcje o charakterze edukacyjnym. Doskonale też rozumiem tęsknotę pierwszej damy za szkołą i uczniami. Nauczyciel z powołania zawsze będzie dążył do niesienia tego "kaganka oświaty", często nie do końca świadomie.

Książka "Agata. Sekrety pierwszej damy" ukazała się nakładem Wydawnictwa Bonum Verbum. To druga książka pisarskiego duetu Agnieszki Kuchnia-Wołosiewicz i Michała Kramka - w swoim dorobku mają biografię ks. Jana Kaczkowskiego "Jestem pod jego skrzydłami".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje