Reklama

Reklama

Piotr Swend był wielką gwiazdą "Klanu". Dziś oswaja temat niepełnosprawności

Piotr Swend pojawił się pierwszy raz na ekranie telewizorów w 1997 roku, kiedy to wcielił się w rolę Maciusia Lubicza w serialu "Klan". Przez lata dorastał na oczach widzów i dzięki pojawieniu się w produkcji TVP, podniósł niezwykle ważny, społeczny temat - funkcjonowanie w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością. To on pokazał, że osoba z Zespołem Downa może pracować i może angażować się w życie społeczeństwa.

Piotr Swend - Maciuś z "Klanu"

Serial "Klan" okazał się wielkim hitem stacji TVP. Pierwszy odcinek widzowie mogli oglądać 22 września 1997 roku. Wtedy też od samego początku poznali klan Lubiczów, do którego dołączył Maciuś - w rolę którego wcielił się wówczas 8-letni Piotr Swend. 

W serialu Maciuś był adoptowanym synem Grażyny i Ryszarda Lubiczów. Postać, którą grał Piotr Swend wzbudziła wiele kontrowersji w opinii publicznej, a wszystko za sprawą Zespołu Downa. 

Swend jest osobą z niepełnosprawnością i jego pojawienie się w serialu otworzyło społeczną debatę na temat angażowania osób z Zespołem Downa, czy innymi niepełnosprawnościami do uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. 

To właśnie w serialu "Klan" dzięki roli Maciusia został poruszony temat problemów z jakimi borykają się osoby z Zespołem Downa. Co roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. 

Reklama

Celem obchodów tego dnia jest przybliżenie społeczeństwu i podkreślenie problemów osób z różnymi niepełnosprawnościami. To okazja do pomocy, by włączyć takie osoby w życie społeczne. 

Działania chociażby właśnie Piotra Swenda nagłaśniają sprawy osób z niepełnosprawnościami i pokazują, że z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego, płyną korzyści dla każdej ze stron. 
 

Prywatnie Piotr Swend Uczęszczał do Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" STO na Mokotowie w Warszawie, gdzie uczył się podstaw aktorstwa i gry na pianinie. Został dzięki swojej pasji do aktorstwa aktorem niezawodowym. 

Dołączenie do obsady serialu było jednak owiana obawami, szczególnie mamy Piotra, Elżbiety Branickiej, czy syn poradzi sobie z łączeniem obowiązków i z tym, jak zostanie odebrany przez społeczeństwo. 

Nie spodziewała się tego, że Piotr zdobędzie aż taką popularność i dzięki pracy na planie serialu rozwinie swoje liczne talenty. Tam także nabrał pewności siebie i uwierzył we własne możliwości, dając także przykład innym niepełnosprawnym oraz motywując ich do działania. 

Na fali popularności Piotra, TVP zdecydowało się na wyprodukowanie filmu dokumentalnego o nim - "Podwójne życie Piotra S." Sam Piotr później docenił to, jak potoczyło się jego życie. 

Jak dziś żyje Piotr Swend?

Chociaż Piotr Swend wciąż figuruje na liście aktorów serialu "Klan", to jego wątek został wyciszony i obecnie aktor pojawia się tam sporadycznie. Piotr występuje wciąż w Teatrze 21, gdzie do pracy na scenie angażowane są osoby niepełnosprawne. 

Bierze także chętnie udział w akcjach na rzecz osób niepełnosprawnych, występuje w spotach reklamowych różnych przedsięwzięć społecznych. 

W tym roku Piotr skończył 32 lata i wiedzie spokojne, rodzinne życie, wypełnione pracą w teatrze. Z pewnością jednak wciąż pamięta pierwszy dzień na planie serialu "Klan", gdzie rozpoczęła się cała jego przygoda. 

Po pierwszym dniu zdjęciowym cała ekipa gratulowała odwagi i debiutu młodemu aktorowi.  Oczywiście początki były trudne, zwłaszcza dla Piotra, który musiał nauczyć się wielu nowych rzeczy i przywyknąć do niektórych sytuacji. 

Ekipa z czasem dostosowała się do trybu pracy Piotra, a on rozwijał skrzydła. Dzisiaj jest dorosłym mężczyzną, który wciąż jest rozpoznawalny dzięki roli Maciusia. Skrycie marzy o tym, by zagrać w innym polskim serialowym hicie - "M jak miłość". Czy gwiazdor zamieni Lubiczów na Mostowiaków? Czas pokaże! 

Czytaj również: 

Monika Chwajoł pokazała zdjęcia z młodości

Kourtney Kardashian coraz szczuplejsza 

Znana wokalistka miała wypadek. Spadła ze schodów

Unia Europejska o Omikronie 

***

Więcej inspirujących materiałów o gwiazdach, modzie i stylu życia znajdziesz na naszym Instagramie!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Piotr Swend | maciuś z klanu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje