To wyjątkowy dzień. Jak uczcić przesilenie letnie?

Noc Świętojańska, przesilenie letnie, Noc Kupały. Wszystko to są nazwy na najdłuższy dzień w roku. Kojarzony szczególnie ze starożytnymi świętami celtyckimi, druidycznymi i pogańskimi, jest to moment w roku, w którym słońce osiąga zenit i zapewnia nam najwięcej światła dziennego. Niektórzy wierzą do dziś w wyjątkową moc tego czasu i wykorzystują go do wzmocnienia swoich wibracji.

Plecenie wianków i puszczanie ich na wodę było nieodłącznym elementem Nocy Kupały
Plecenie wianków i puszczanie ich na wodę było nieodłącznym elementem Nocy Kupały123RF/PICSEL

Wyjątkowa moc przesilenia letniego. Wykorzystaj ją w pełni

Przesilenie letnieto dzień o najdłuższym okresie światła dziennego, dlatego często nazywany jest najdłuższym dniem w roku. W czerwcu przesilenie ma miejsce, gdy słońce osiąga najwyższy i najbardziej wysunięty na północ punkt na niebie. Od starożytności moment ten był uznawany za wyjątkowy, a nawet... magiczny.

Przesilenie letnie obserwuje się od wieków. W rzeczywistości może to być jedna z najwcześniejszych obserwacji astronomicznych dokonanych przez człowieka. Przesilenie letnie i zimowe były ważnymi datami w starożytnym kalendarzu, ponieważ wyznaczały różne pory roku.

Uważa się, że kilka pomników zostało zbudowanych tak, aby pokrywały się ze wschodem lub zachodem słońca podczas przesilenia letniego, w tym koło lekarskie Bighorn w Wyoming i oczywiście, chyba najsłynniejsza budowla związana z przesileniem letnim, czyli liczące 5000 lat Stonehenge w Anglii.

Świętowanie w tej bogatej energii Yang, jej cieple, obfitości i wibracji, dodaje niektórym mocy i wsparcia duchowego. Na całym świecie istnieje wiele świętych rytuałów przesilenia, od szwedzkiego Midsommar po starożytne praktyki w Boliwii, a także skromne rytuały, które można wykonywać samemu lub z bliskimi osobami.

Jak wykorzystać przesilenie letnie? Skup się na swojej energii

Od dawna uznaje się, że przesilenie letnie ma służyć pomocą w uzyskaniu równowagi, harmonii w duszy poprzez dostrojenie się do rytmu Ziemi.

Wierzono też, że noc przesilenia letniego to czas, kiedy zasłona między światem ziemskim, realnym, a tym duchowym jest najcieńsza. To czas działania potężnych sił i magicznych wydarzeń. Niegdyś uważano, że wróżki są wtedy w pobliżu, a obecność ducha można dosłownie poczuć.

Do dziś przetrwały rozmaite rytuały, które możemy wykorzystać w trakcie przesilenia letniego.

Jednym z najprostszych do wykonania pomysłów na przesilenie letnie jest... medytacja. To świetny czas, aby podsumować miniony sezon i wyznaczyć cele na nadchodzący czas.

Medytacja
Medytacja123RF/PICSEL

Koncentracja na nas samych, na oddechu, który może połączyć się z rytmem Ziemi, z naturą, to właśnie to, czego dziś nam trzeba. Nie będzie lepszej okazji do skupienia się na swojej duszy podczas medytacji, niż najdłuższy dzień w roku, gdy Słońce obdarza nas swoją energią.

Ogień i światło słoneczne to tego dnia podstawa. Od wieków istniał zwyczaj palenia już po zachodzie słońca ognisk, by jeszcze ich blaskiem przedłużyć magię tego dnia.

Ciepłe promienie słońca lub języki ognia mogą pobudzać naszą życiową energię i wraz z nimi możemy tańczyć, manifestując swe pragnienia na nadchodzący czas.

Podnoszeniem wibracji tego dnia służy też obcowanie z muzyką lub robienie czegoś, co sprawia nam przyjemność. Jak widać, niewiele trzeba, by wykorzystać ten magiczny dzień i skumulować według wiedzy naszych przodków życiodajną energię płynącą ze Słońca.

Znaki Zodiaku. Poznaj ich wady i zaletyInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas