Reklama

Uważaj 6 grudnia na to, co robisz. Tak przyciągniesz do siebie pecha

6 grudnia, Mikołajki. Dzień pełny radości, prezentów, wzruszeń, ale też... możliwości ściągnięcia na siebie pecha. Grudzień to magiczny miesiąc, także jeżeli chodzi o różne przesądy. Okazuje się, że właśnie 6 grudnia powinniśmy szczególnie uważać na trzy popularne zachowania, bo to one mogą właśnie przyciągnąć do nas pecha na resztę miesiąca.

Magia grudniowych przesądów. Lepiej mieć się na baczności

Ostatni miesiąc roku od niemal zawsze w wierzeniach ludowych był uznawany za szczególny. Także był uznawany za wyjątkowy pod kątem pecha. Widocznie na każdym kroku czyhają na nas niebezpieczeństwa pod względem złych uroków i zdaniem naszych prababek należało i wciąż należy uważać na to, co się robi, mówi i czuje. 

 Przyciągnąć pecha w grudniu jest niezwykle łatwo. Ci, którzy wierzą w przesądy, wystrzegają się w ten magiczny czas, czas okołoświąteczny, a także w same świąteczne dni, niektórych czynności. 

Ludzie starają się nie kłócić z nikim i nikomu nie zazdrościć, czy nie złorzeczyć, bo to finalnie do nich może przyciągnąć złą energię, panie wystrzegają się ścinania włosów, a w samo Boże Narodzenie uważnie daje się prezenty, by nie zawierały one noży, portfeli, butów, czy świec, bo to nie wróży nic dobrego ani dla darczyńcy, ani dla osoby obdarowanej. 

Reklama

Okazuje się także, że w same Mikołajki należy uważać na trzy rzeczy tego dnia. 

Dzień prezentów, ale bez kwiatów

Wygląda na to, że według przesądów w Mikołajki nie powinniśmy darować jednak komuś kwiatów. W ten dzień, wszystko, co kojarzy się z rózgą, może mieć jej kształt, przynosi obdarowanemu pecha.

Zobacz także: Przesądy nasze powszednie

Kwiaty połączone w bukiecie niestety należą do takich rzeczy, które kształtem mogą przywodzić na myśl wierzbowe witki złączone w pęk i tworzące rózgę. Dlatego 6 grudnia zamiast kwiatów, które przynieść mogą pecha, lepiej wybrać czekoladki i komuś osłodzić ten piękny, grudniowy dzień. 

W grudniu uważaj na pieniądze. Szczególnie w Mikołajki

Nasze prababki wierzyły także, że 6 grudnia nie powinniśmy wykonywać żadnych ruchów finansowych - ani wydawać pieniędzy, ani ich komuś pożyczać, ani także sami nie powinniśmy zaciągać kredytów tego dnia. 

Jeżeli chodzi o wydawanie pieniędzy, to przesąd dotyczy większych sum. Jeżeli tego dnia robimy drobne zakupy spożywcze, to nie powinniśmy się tym martwić. Za to jeżeli właśnie 6 grudnia postanowiliśmy komuś kupić drogi prezent, a nie zrobiliśmy tego wcześniej, możemy ściągnąć na siebie pecha. 

Jeżeli zaś postanowiliśmy pożyczyć komuś pieniądze lub tego dnia sami zaciągnęliśmy dług, to sprowadzi to na nas finansowego pecha na resztę miesiąca. 

Tego dnia nie sprzątaj! Miotła to rózga?

Jeśli wpadliśmy na pomysł, by 6 grudnia zamieść podłogi, to lepiej odpuśćmy sobie tę czynność. Okazuje się, że pecha może przynieść wtedy używanie miotły. Podobnie jak kwiaty, może ona być kojarzona z rózgą. 

Kto otrzymał rózgę 6 grudnia, ten nie ma powodów do radości - to kara za złe zachowanie. Zdaniem prababek, jeżeli więc nie chcemy zwrócić na siebie uwagi "złego oka" tego dnia, to lepiej zostawić omiatanie mieszkania na inny dzień. 

Niech nic i nikt nie ma wątpliwości, że akurat my nie dostaliśmy rózgi i zachowaliśmy się poprawnie przez cały miniony rok.

Zobacz także: Miłosne przesądy. Czego unikać, by związek był szczęśliwy i trwały?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mikołajki | przesądy | grudzień 2023
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy