12 powodów, dla których powinno się pić czarną kawę codziennie

Kawa jest produktem, który jest odpowiedzialny za sukces wielu profesjonalistów oraz wspiera ich pasję, aby napędzać ich starania. Ludzie tak bardzo lubią kawę, że spożywaliby ją litrami nawet wtedy, kiedy byłaby ona bezpośrednią przyczyną nowotworów. Istnieją setki udowodnionych naukowo dowodów, dlaczego kawa powinna być pita codziennie. Tak więc bądź wdzięczna za swoje uzależnienie i pamiętaj, aby nie zepsuć tego napoju cukrem lub śmietanką.

codzienne picie kawy
codzienne picie kawy© Photogenica

Codzienne picie kawy sprawia, że twoja wątroba jest zdrowsza

picie kawy zalety
© Photogenica

W przeciwieństwie do codziennego picia alkoholu, codzienne picie kawy poprawia zdrowie twojej wątroby. Okazuje się, że picie 4 lub więcej szklanek kawy dziennie (0.7 litra lub dwa wysokie kubki ze Starbucksa) zmniejsza ryzyko marskości wątroby o 80%. Ludzie, którzy piją takie ilości tego napoju mają także o 40% mniejsze ryzyko zachorowania na raka wątroby.

Codziennie picie czarnej kawy sprawia, że jesteś mądrzejszy

Naprawdę! Jest to niesamowicie fascynujące. Kofeina to substancja psychoaktywna. Kiedy ją pijesz, to trafia ona do twojego układu pokarmowego, potem do krwi, a następnie do mózgu (dzieje się to po około 30-45 minutach). Kiedy dotrze do mózgu, blokuje ona jeden z neuroprzekaźników, zwanych adenozyną. Prowadzi to do zwiększenia się ilości innych neuroprzekaźników (noradrenaliny i dopaminy), przez co neurony są szybciej wydzielane. Wszystkie te substancje chemiczne i neurony łączą się i sprawiają, że poprawia się twój humor, masz więcej energii, lepszą pamięć, szybszy czas reakcji oraz funkcje poznawcze.

Codzienne picie czarnej kawy może przyspieszyć twój metabolizm o 11%

Chcesz zrzucić trochę kilogramów? Nie jesteś tak aktywna jak chciałabyś być? Pij kawę. Jedną z substancji, która jest bezpośrednio związana ze spalanie tłuszczu jest kofeina. Znajduje się ona prawie w każdym środku na spalanie tłuszczu i suplemencie odchudzającym. Nie oznacza to jednak, że zamiast ćwiczyć powinnaś pić kawę. Powinnaś robić obie rzeczy, które sprawią, że będziesz zdrowsza i szczęśliwsza.

Codzienne picie czarnej kawy dostarcza ci ważnych składników odżywczych

dlaczego warto pić kawę
© Photogenica

Jeśli pijesz kawę, to jest to największe źródło antyoksydantów. Jednymi z ważnych składników, które się w niej znajdują są: witaminy B2, B3 oraz B5, mangan, magnez oraz potas. Ludzki organizm wchłania więcej składników z kawy niż z innych źródeł antyoksydantów takich jak owoce i warzywa. Zyskujesz więcej zdrowia pijąc kawę niż cokolwiek innego.

Codziennie picie czarnej kawy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Pamiętaj, że efekty nie będą takie same, jeśli twoja kawa to pół szklanki kawy, a drugie pół to śmietanka i cukier. Może to jedynie pogorszyć sytuację. Jeśli jednak pijesz czarną kawę, to badania pokazują, że z każdym jej kubkiem dziennie twoje ryzyko cukrzycy spada o 7%. Tak więc pijąc dwie szklanki kawy o poranku zmniejszasz ryzyko cukrzycy typu 2 o 28%.

Codziennie picie czarnej kawy zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona

Nikt nie chce zachorować na chorobę neurodegeneracyjną, szczególnie osoby, które widziały członka rodziny przechodzącego przez taką chorobę. Choroba Parkinsona związana jest ze zmniejszeniem się ilości dopaminy. Kofeina zwiększa ilość tej substancji w mózgu, dlatego picie czarnej kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na tą chorobę. Osoby, które regularnie piją kawę mają o 32-60% mniejsze ryzyko zachorowania na Parkinsona.

Codzienne picie czarnej kawy pomaga zwalczać depresję oraz sprawia, że stajesz się szczęśliwszy

kawa i właściwości
© Photogenica

Pamiętaj, że kofeina, która w dużych ilościach obecna jest w kawie, zwiększa ilość dopaminy w mózgu. Dopamina znana jest jako substancja przyjemności, dlatego nie dziwi, że spożywanie czegokolwiek co zwiększa jej ilość, sprawia, że jesteś szczęśliwszy, a objawy depresji są mniejsze.

Osoby, które piją 4 lub więcej szklanek kawy dziennie mają o 20% mniejsze ryzyko depresji oraz 50% mniejsze szanse, że popełnią samobójstwo. Picie kawy dosłownie ratuje życie, dlatego ludzie powinni ją spożywać chociażby z tego powodu. Jeśli znasz kogoś kto walczy z depresją, to wyciągnięcie takiej osoby na kawę może zrobić dużą różnicę.

Codziennie picie czarnej kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na kilka rodzajów raka

Masz mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby (patrz wyżej). Oprócz tego zmniejszasz ryzyko nowotworu jelita grubego. Osoby pijące 4-5 szklanek czarnej kawy dziennie mają o 15% mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz 40% mniejsze ryzyko nowotworu wątroby. Jest to szczególnie ważne, ponieważ te dwa typy nowotworów są 3 i 4 przyczyną śmierci na świecie. Kawa zmniejsza także ryzyko raka skóry o 20%, szczególnie u kobiet.

Codzienne picie czarnej kawy zmniejsza ryzyko chorób serca

Osoby regularnie pijące kawę mają o 20% mniejsze ryzyko udaru oraz chorób serca. Kofeina przyspiesza tętno i ma pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Picie kilku szklanek kawy dziennie ma podobny efekt jak spacer, który poprawia zdrowie serca. Nie używaj tylko tej wiedzy jako wymówki od ćwiczeń, ponieważ to nie działa w ten sposób.

Codzienne picie czarnej kawy oczyszcza twój organizm

ziarna kawy
© Photogenica

Kawa ma działanie moczopędne. Oznacza to, że jej spożywanie sprawia, że częściej oddajesz mocz, niż osoby, które kawy nie piją. W większości przypadków jest to dobra rzecz, ponieważ dzięki temu twój organizm jest oczyszczony. Oczyszcza się on ze szkodliwych bakterii i wirusów, a kawa wspomaga ten naturalny proces. Dzięki temu smakosze kawy rzadziej chorują.

Codzienne picie czarnej kawy sprawia, że jesteś spokojniejszy

Już sam zapach kawy sprawia, że się uspokajasz. Zmienia ona skład białka w mózgu, które jest odpowiedzialne za stres, szczególnie ten spowodowany brakiem snu. Dlatego właśnie po wypiciu porannej kawy czujemy się lepiej.

Codziennie picie czarnej kawy zmniejsza ryzyko demencji oraz choroby Alzheimera

Kawa poprawia pamięć dzięki wpływowi kofeiny na niektóre neuroprzekaźniki w mózgu. Po pewnym czasie zmniejsza się ryzyko demencji oraz choroby Alzheimera. Osoby regularnie pijące kawę mają o 65% mniejsze ryzyko zachorowania na najpopularniejsze choroby neurodegeneracyjne na świecie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas