3 patenty na rozkoszowanie się papierówkami w zimie. Przetwory jak u babci

Jabłka papierówki to owoce, które większości kojarzą się z beztroskimi czasami dzieciństwa i bieganiem po babcinym ogrodzie. Niewielki rozmiar, chrupiący i słodkawy miąższ na stałe zapisały się w pamięci dzieci, które przez lata zdążyły dorosnąć. Walorami papierówek możemy rozkoszować się w lipcu oraz sierpniu. Choć wystarczy z przyjemnością wgryźć się w świeżo zerwane jabłuszka, warto odłożyć kilka kilogramów na domowe przetwory. Ich smak docenimy szczególnie zimą.

Jak w pełni wykorzystać sezon na papierówki?
Jak w pełni wykorzystać sezon na papierówki?123RF/PICSEL

Dżem z papierówek

Soczysty i kwaskowaty miąższ papierówek doskonale odnajduje się w dżemie, który z lubością rozsmarujemy na kanapce pokrytej warstwą masła. Jabłka papierówki dojrzewają już w okolicach połowy lipca i to właśnie wtedy nadają się do codziennego podjadania oraz przygotowania zapasu przetworów.

Składniki na dżem z papierówek

  • 3 kg papierówek
  • ½ kg cukru
  • 1-2 opakowania kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 1 duża pomarańcza
  • 1 szklanka wody

Przygotowanie dżemu z papierówek

  1. Jabłka papierówki dokładnie myjemy pod zimną i bieżącą wodą, a następnie osuszamy, kroimy na pół i wycinamy gniazda nasienne.
  2. Tak przygotowane owoce wkładamy do garnka, dolewamy szklankę wody, przykrywamy i podgrzewamy na niewielkiej mocy palnika do momentu całkowitego rozgotowania się jabłek.
  3. Gorące i rozgotowane jabłka przecieramy przez gęste sitko do osobnego garnka, dodajemy sok wyciśnięty z jednej pomarańczy oraz cukier.
  4. Składniki podsmażamy do uzyskania odpowiedniej gęstości, a na sam koniec dorzucamy kandyzowaną skórkę pomarańczową i całość dokładnie mieszamy.
  5. Gotowy dżem z papierówek przekładamy do czystych i wyparzonych słoików, a po wystudzeniu chowamy do lodówki. Smacznego!

Ocet z jabłek papierówek

Sklepowe półki uginają się od licznych odmian octów, wśród których bez trudu znajdziemy także ocet jabłkowy. Produkt cieszy się sporą popularnością nie tylko w obrębie kuchni, ale także jako środek pielęgnacyjny. Jeśli chcemy w pełni cieszyć się walorami smakowymi oraz zdrowotnymi octu jabłkowego, przygotujmy go samodzielnie. Doskonale sprawdzą się resztki zjedzonych ze smakiem papierówek.

Składniki na ocet z papierówek

  • 2-3 kg obierek i gniazd nasiennych z papierówek
  • 5 łyżek cukru białego
  • 1,5 l przegotowanej wody
  • 1 duży słój
  • gaza lub lniana ściereczka

Przygotowanie octu z papierówek

  1. Garnek napełniamy wodą, wsypujemy cukier, zagotowujemy i odstawiamy do całkowitego ostudzenia.
  2. Do czystego, wyparzonego i wytartego do sucha słoika wrzucamy skórki i gniazda nasienne papierówek.
  3. Resztki jabłek zalewamy wodą z cukrem w temperaturze pokojowej. Powinna przykryć wszystkie odpadki.
  4. Wierzch słoja przykrywamy złożoną gazą lub ściereczką, a następnie obciążamy drugim słoikiem lub talerzykiem.
  5. Każdego dnia zbieramy szumowiny pojawiające się na wierzchu, a co kilka możemy przemieszać całość drewnianą łyżką.
  6. Po upływie ok. 4-5 tygodni resztki owoców odcedzamy, a powstały ocet zlewamy do czystych butelek. Jeśli nie chcemy, by domowy ocet z papierówek się zepsuł, przechowujmy go w ciemnym i chłodnym miejscu.

Mus jabłkowy z jabłek papierówek

Aksamitny mus ze świeżych jabłek
Aksamitny mus ze świeżych jabłek123RF/PICSEL

Idealny do naleśników lub do podjadania prosto ze słoiczka. Mus jabłkowy z papierówek to doskonały przetwór na zimę, który w smakowity sposób zadba o zapotrzebowanie na witaminę C oraz cynk. Dodatkową zaletą własnoręcznie przygotowanego produktu jest to, że nie użyjemy do niego zbędnych i chemicznych polepszaczy.

Składniki na mus z papierówek

  • 7 kg papierówek
  • 2,5 szklanki cukru
  • sok z ½ cytryny
  • 1-2 łyżeczki sproszkowanego cynamonu

Przygotowanie musu z papierówek

  1. Jabłka papierówki myjemy pod zimną i bieżącą wodą, obieramy ze skórki i wycinamy gniazda nasienne. Tak przygotowane owoce wkładamy do garnka.
  2. Garnek ustawiamy na niewielkiej mocy palnika i podsmażamy papierówki przez ok. godzinę. Kiedy zauważymy, że owoce zaczęły się rozpadać, dodajemy sok z cytryny oraz cukier.
  3. Na tym etapie możemy swobodnie modyfikować ilość cukru i dopasować go do własnych preferencji. Mus podgrzewamy do momentu uzyskania gładkiej konsystencji.
  4. Gorący mus z papierówek doprawiamy szczyptą cynamonu i odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Zimny przetwór przekładamy do słoiczków i pasteryzujemy przez ok. 15-20 minut.
„Ewa gotuje”: Szarlotka z jabłkami prażonymi i budyniemPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas