4 fakty na temat soli

Eksperci zajmujący się zdrowiem zalecają, aby spożywać jak najmniej soli. Czy jednak rzeczywiście, by cieszyć się zdrowiem, zmuszeni jesteśmy jeść potrawy bez smaku? Czy całkowite ograniczenie soli w diecie przyniesie nam spodziewane rezultaty? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym artykule.

sól właściwości
sól właściwości© Photogenica

Nie trzeba się ograniczać

sól a zdrowie
© Photogenica

Raport opracowany na podstawie badań przeprowadzonych na osobach spożywających różne ilości soli wykazał, że nie ma wystarczających dowodów na to, że przyjmowanie soli w ilości mniejszej niż 2300 mg stanowi mniejsze zagrożenie wystąpienia chorób serca i udaru niż przyjmowanie jej większej ilości.

Dieta o niskiej zawartości soli może być szkodliwa

sól na zdrowie
© Photogenica

Sól jest ważnym składnikiem odżywczym. Wiele funkcji naszego organizmu spełnianych jest przy jej udziale, na przykład przekazywanie sygnałów z mózgu i kontrola uderzeń serca. Jeśli spożycie soli maleje, może wzrosnąć poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi. Badanie przeprowadzone na osobach chorych na serce i cukrzykach wykazało, że u osób, które spożywały sól w ilości mniejszej niż 2000 mg dziennie ryzyko śmierci spowodowanej chorobą serca było o 37% większe niż u osób, które spożywały sól w ilości 4000 – 6000 mg.

Wpływ na ciśnienie krwi

sól a nadciśnienie
© Photogenica

Sól przyciąga wodę, tak więc dieta bogata w sól sprawia, że woda przedostaje się do krwiobiegu, co zwiększa ilość krwi, a z czasem prowadzi do nadciśnienia. Zmniejszenie ilości spożywanej soli ma korzystny wpływ na nasze ciśnienie krwi, ale można zauważyć, iż niemal całkowite usunięcie soli z diety może prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu i zwiększenia oporności insuliny. Nie zaleca się więc całkowitego zaprzestania stosowania tej przyprawy.

Złoty środek

sól ilość
© Photogenica

Spożywanie soli w ilości większej niż 2300 mg dziennie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Osoby przyjmujące więcej niż 3600 mg soli dziennie przez okres 18 miesięcy, będący w stanie zagrożenia nadciśnieniem tętniczym, dwa razy częściej cierpieli na zawał serca i udar oraz wymagali leczenia operacyjnego serca niż osoby, które spożywały sól w ilości mniejszej niż 2300 mg dziennie. Tak więc każdy z nas powinien znaleźć złoty środek dotyczący ilości spożywanej soli. Nie można tu zapominać, iż duża ilość soli (choć nie wyczujemy tego) znajduje się w jedzeniu typu fast food. Dlatego trzeba go unikać, gdyż nie jesteśmy w stanie ocenić, ile spożyliśmy soli.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas