Reklama

Reklama

5 tajemnic kasz

Kasza szczyt popularności przeżywała w średniowieczu. W dwudziestym wieku zapomniano o niej niemal całkowicie na rzecz mięsa, mąki i warzyw. Czy słusznie?

Wraz z modą na zdrowe odżywianie wraca dziś zainteresowanie kaszami. Żywieniowcy podkreślają, że dostarczają one organizmowi cennych składników odżywczych, dlatego dobrze byłoby gdyby wróciły do codziennych jadłospisów.

Kasza powstaje w wyniku wieloetapowej obróbki

Ziarna przeznaczone na kaszę najpierw czyści się i sortuje według wielkości, przesiewając przez odpowiednie sita. Następnie poddaje kilkuetapowej obróbce, która ma na celu uzyskanie czystego bielma, pozbawionego okrywy i zarodka. W przypadku niektórych kasz gotowym produktem są obłuskane całe ziarna, inne trzeba jeszcze rozdrobnić. Niektóre z kasz są dodatkowo polerowane. Dzięki temu stają się gładkie i nabierają jednolitego koloru.

Reklama

Są cennym źródłem węglowodanów i błonnika

Kasze są przede wszystkim źródłem węglowodanów. Najwięcej zawiera ich kasza manna. Dostarczają także naszemu organizmowi niezwykle cennego błonnika. Najbogatsze weń są kasze gruboziarniste, to znaczy jęczmienna perłowa oraz gryczana prażona cała. Najmniej zawiera go kasza manna.

Kasze gruboziarniste mają więcej minerałów niż kasze drobne

Kasze są bardzo dobrym źródłem składników mineralnych, głównie magnezu i fosforu. Najwięcej magnezu jest w 100 g kaszy gryczanej prażonej całej - 218 mg, 100 g kaszy perłowej i pęczaku jęczmiennego zawiera 45 mg tego pierwiastka, a 100 g kaszy manny jest już tylko 18 mg. Kasze są także źródłem witamin. Najwięcej witaminy B1 zawierają kasze gryczana, jaglana i jęczmienna, witaminy PP - jęczmienna perłowa. Kasze grubo ziarniste mają większą wartość odżywczą niż drobne, które w czasie produkcji tracą część witamin i składników mineralnych. 

Najbogatszą grupą kasz są te z jęczmienia

Niekiedy zastanawiamy się, czym się różni pęczak od kaszy perłowej. Obie powstają z ziaren jęczmienia. Różnią się grubością ziarna i powstają w różnych procesach obróbki. Najgrubszą z tych kasz jest pęczak (gruby lub średni). Kolejną pod względem wielkości ziaren jest kasza perłowa (gruba, średnia lub drobna) - powstaje z pociętych ziaren pęczaku, obtoczonych i polerowanych. Najdrobniejsza jest kasza jęczmienna (właściwa nazwa: łamana; gruba, średnia i drobna) - to pokrojone ziarno słabo oszlifowanego jęczmienia z resztkami okrywy.

Kasze bardzo szybko chłoną wszelkie zapachy kuchenne

Kasze najlepiej przechowywać w papierowych torebkach, żeby mogły oddychać, w suchym i chłodnym miejscu (do 20 st. C). Kasze łatwo chłoną wilgoć i zapachy, dlatego lepiej nie trzymać ich w pobliżu produktów silnie pachnących. Im kasza jest drobniejsza, tym bardziej higroskopijna i tym krócej można ją przechowywać.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje