7 najczęstszych mitów o tłuszczach
W przeciwieństwie do innych składników odżywczych, kwasy tłuszczowe mają złą reputację. To myślenie powinno jednak jak najszybciej się zmienić, ponieważ "tłuszcz tłuszczowi nierówny". Wyróżnić możemy kwasy nasycone i nienasycone, jednonienasycone i wielonienasycone, a każdy z nich ma inne właściwości i wpływ na zdrowie. Eksperci ds. żywienia już dawno docenili cechy niektórych kwasów tłuszczowych, między innymi tych zawartych w awokado lub oleju kokosowym, jednak wciąż krąży wokół nich wiele teorii na "nie". Poniżej chcemy obalić najbardziej popularne mity związane ze spożywaniem tłuszczów i wyjaśnić, dlaczego nie warto wykluczać ich z codziennej diety:
Mit nr 1. Zdrowa jest tylko oliwa z oliwek
Chroni organizm przed rozwojem chorób układu krążenia, korzystnie wpływa na funkcjonowanie naczyń krwionośnych, spowalnia proces starzenia się organizmu - to tylko kilka przykładów korzyści płynących ze spożycia oliwy. Jednak sama oliwa, to za mało. Nasz organizm potrzebuje różnych rodzajów tłuszczu w diecie, dlatego ryby morskie, orzechy czy awokado również powinny się w niej znaleźć. Unikać należy tylko tłuszczów trans (przetworzone tłuszcze nienasycone), które są odpowiedzialne m.in. za wzrost ryzyka wystąpienia chorób układu naczyniowego, podwyższenie stężenia "złego" cholesterolu i wystąpienie cukrzycy. Znajdują się w przetworzonej żywności, daniach typu fast food, słodyczach.
Mit nr 2. Cholesterol w jedzeniu podwyższa poziom cholesterolu we krwi
Cholesterol, który spożywamy, tak naprawdę nie ma nic wspólnego z cholesterolem we krwi, bo ten produkowany jest przez wątrobę. To, co jemy, ma bardzo niewielki wpływ na jego poziom, dlatego nie powinniśmy rezygnować z jedzenia jajek, które do tej pory były w czołówce produktów zawierających tzw. "zły" cholesterol.
Mit nr 3. Jajko największym wrogiem
Wojna o jajko wciąż trwa, jednak najnowsze badania pokazują, że wprowadzanie limitów co do dziennego czy tygodniowego spożycia jajek nie jest wymagane, ponieważ cholesterol w jajkach nie ma znaczącego wpływu na poziom cholesterolu we krwi. Jedzenie jajek przynosi natomiast wiele korzyści, zawierają one bowiem cenne aminokwasy, cynk, wapń, a także dużą dawkę choliny. Substancja ta pełni funkcję przekaźnika w układzie nerwowym, odpowiada też za transport i metabolizm cholesterolu i innych tłuszczów - zmniejsza ich odkładanie w ściankach naczyń.
Mit nr 4. Tłuszcz powoduje tycie
Wielu z nas błędnie uważa, że wszystkie tłuszcze są takie same - czyli najprościej mówiąc - są szkodliwe, a ich nadmierne spożycie prowadzi do nadwagi. Prawda jest jednak taka, że większość kwasów tłuszczowych ma korzystny wpływ na ogólną kondycję organizmu, a niektóre z nich wspomagają odchudzanie. Chociaż gram tłuszczu zawiera więcej kalorii niż gram węglowodanów czy białka, to ten składnik ma wysoki indeks sytości, co oznacza, że wolniej się trawi i stopniowo uwalnia składniki do krwi. Dzięki temu dłużej jesteśmy najedzeni i nie mamy ochoty na przekąski między posiłkami.
Mit nr 5. Czerwone mięso zabija
Twierdzenie to jest na szczęście przesadzone. Tak jak nie każdy tłuszcz jest zły, tak też nie każdy rodzaj czerwonego mięsa jest szkodliwy dla organizmu. Badania naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że niekorzystny wpływ na zdrowie ma przetworzone czerwone mięso, czyli wędliny paczkowane, boczek, kiełbasa. Z kolei czerwone mięso nieprzetworzone, wołowina, wieprzowina, kaczka czy jagnięcina, nie obciąża układu krwionośnego ryzykiem chorób, dostarcza natomiast organizmowi sporej dawki żelaza.
Mit nr 6. Masło niemile widziane w diecie
Jak w przypadku wielu produktów, tak i w przypadku masła, świetnie sprawdza się zasada: wszystko jest dozwolone, jeśli spożywane jest z umiarem. Tak więc jeśli na śniadanie zjemy jajecznicę na maśle lub posmarowaną masłem kanapkę, to taka ilość nie będzie miała szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Masło jest dobrze przyswajane przez organizm i nie zawiera składników chemicznych, jednak jego nadmiar w diecie może prowadzić do chorób układu krążenia. Nie należy go jednak całkowicie usuwać z jadłospisu, a jedynie spożywać racjonalne ilości.
Mit nr 7. Tłuszcz nasycony główną przyczyną zawałów
Badania opublikowane na łamach magazynu medycznego Annals of Internal Medicine pokazują, że spożywane z umiarem tłuszcze nasycone nie zwiększają ryzyka zawału serca i chorób układu krążenia. Jednocześnie okazuje się, że tłuszcze wielonienasycone nie chronią układu krążenia w takim stopniu, jak wcześniej sądzono. Po raz kolejny sprawdza się zasada: "Jedz wszystko, ale z umiarem", bo w każdej diecie potrzebne są zdrowe proporcje.