Ajvar, bałkańska pasta z pieczonych warzyw. Tak pyszna, że na jednym słoiku się nie skończy
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Bogata kuchnia Bałkanów sprawia, że ciężko jednoznacznie wskazać na prawdziwą perełkę kulinarną. Wśród lokalnych smakołyków wysoko plasuje się ajvar, pasta o wyjątkowo wyrazistym smaku, pełna dojrzewających w słońcu warzyw. Kluczem do jej przygotowania jest trzymanie się zaledwie kilku głównych składników i podbijających ich smak przypraw. Przedstawiamy przepis na tradycyjną recepturę, którą warto wypróbować w domu.
Z czego robi się ajvar?
Słodkie i dorodne czerwone papryki, mięsiste bakłażany, wyrazisty czosnek i przyprawy to główne składniki ajvaru. Wywodząca się z kuchni serbskiej pasta warzywna cieszy się sporą popularnością nie tylko na Bałkanach, ale także w Polsce. W rodzimym kraju stanowi główny składnik wielu lokalnych przysmaków. W polskich domach święci triumfy na kanapkach, w tortillach czy podczas grillowania. Choć bez trudu dostaniemy go w sklepach, nic nie dorównuje przygotowanemu samodzielnie.
Składniki na ajvar
- 6-8 dużych czerwonych papryk
- 2 średniej wielkości bakłażany
- 1 mała ostra papryka
- 1-2 ząbki czosnku
- 2 łyżki octu winnego
- 1 łyżeczka miodu
- oliwa z oliwek
- sól i pieprz do smaku
Jak przygotować prawdziwy ajvar?
- Papryki myjemy, osuszamy, kroimy na połówki i wycinamy gniazda nasienne. Umyte bakłażany kroimy na grube plastry lub ćwiartki.
- Tak przygotowane warzywa układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, polewamy oliwą i doprawiamy solą.
- Papryki i bakłażany pieczemy w 200 st. C przez ok. 30-35 minut. Po upieczeniu papryki powinny mieć widocznie czarną skórkę na brzegach.
- Gorące papryki umieszczamy w zamykanych pojemnikach lub woreczkach strunowych i odkładamy na 15-20 minut. Po tym czasie obieramy je ze skóry.
- Obrane papryki oraz bakłażany wkładamy do dużej miski. Dodajemy miód, ocet winny, ząbki czosnku, sól oraz pieprz. Całość krótko miksujemy za pomocą blendera ręcznego.
- Doskonały ajvar powinien mieć gładką konsystencję, ale z wyczuwalnymi kawałkami warzyw. Na koniec doprawiamy pastę solą i pieprzem.
- Gotowy ajvar przekładamy do słoika lub szklanego pojemnika i schładzamy w lodówce przez całą noc. W tym czasie składniki zdążą się przegryźć, nadając smarowidłu doskonały smak.
Do czego stosuje się ajvar?
Kuchnia bałkańska szczególnie upodobała sobie łączenie ajvaru z grillowanym mięsem baranim oraz drobiowym. Pasta warzywna często stanowi bazę do licznych sosów, a także dodatek do aromatycznych pasztetów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by posmarować grubą warstwą ajvaru kromki świeżego pieczywa, ułożyć na nim ulubione dodatki i zabrać w ramach przekąski. Część osób chętnie zastępuje nim tradycyjny keczup, łącząc smarowidło na bazie papryki z domowymi kiełbaskami czy parówkami. Zawartość słoiczka możemy także podgrzać w garnku i wymieszać z ulubionym rodzajem makaronu, wykorzystać jako sos do pizzy lub dodatek do zapiekanek.
Sprawdź również: