Ananas: Moc cennych właściwości

Nie bez przyczyny ananas od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dietetyków i wszystkich osób pragnących zarówno zachować, jak i uzyskać piękną, zgrabną sylwetkę. Ten okazały, żółty owoc z zielonym pióropuszem stanowi bowiem doskonałe źródło bromelainy i błonnika pokarmowego, które w połączeniu dają bardzo zadowalające efekty odchudzające. Ta pierwsza skutecznie usprawnia procesy trawienne i usuwa nadmiar płynów z organizmu. Z kolei błonnik - poza ewidentnymi właściwości detoksykującymi - pęczniejąc i wypełniając żołądek, zapewnia nam uczucie sytości. Co ciekawe, lista dobroczynnych oddziaływań ananasa na nasz organizm jest znacznie dłuższa. Potrafi m.in. likwidować przebarwienia na skórze i równie skutecznie jak ibuprofen obniżać gorączkę. Poznaj inne, mniej lub bardziej oczywiste właściwości tego okazałego owocu:

article cover
©123RF/PICSEL

Pochodzenie ananasa

©123RF/PICSEL

Ojczyzną ananasa jest Brazylia, ale można go spotkać także w innych, charakteryzujących się ciepłym klimatem, zakątkach świata. Jego uprawa wymaga bowiem odpowiednich, przekraczających 20 stopni Celsjusza, temperatur. Znakiem rozpoznawczym ananasa - poza, rzecz jasna, żółtym, smakowitym miąższem - jest powstały z jego liści charakterystyczny, zielony pióropusz.

Dojrzałe owoce z reguły osiągają wagę 1-2 kilogramów i posiadają całe bogactwo rozmaitych składników oraz właściwości. Jedząc ananasy dostarczamy do swojego organizmu witaminy: A, B1, B2, B6, PP, C, cukry, błonnik, potas magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, miedź, mangan, kwas foliowy, a przede wszystkim bromelainę.

Ananas a odchudzanie

Ananas zyskał popularność przede wszystkim z uwagi na swoje odchudzające oddziaływanie na nasz organizm. Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego i bromelainy w znaczący sposób wspomaga i przyspiesza procesy trawienne, usuwa zbędne produkty przemiany materii i płyny, a co więcej niweluje uczucie głodu. Aby pozbyć się zbędnych kilogramów i utrzymać zgrabną sylwetkę, należy oczywiście włączyć do diety świeże i dojrzałe owoce. Te z puszki, z uwagi na dużą zawartość cukrów, dostarczą nam jedynie pustych kalorii.

Ananas a obrzęki i bóle stawów

©123RF/PICSEL

Korzyści płynące z jedzenia ananasa docenili sportowcy. Zawarta w owocu bromelaina sprawia, że mogą one stanowić skuteczny środek w leczeniu stanów zapalnych stawów i obrzęków pourazowych.

Poza właściwościami przeciwzapalnymi bromelaina działa przeciwbólowo i doskonale sprawdza się pokonywaniu dolegliwości związanych z dną moczanową, chorobą zwyrodnieniową stawów oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Ananas a gojenie się ran

Przeprowadzone badania wykazały, że zawarta w ananasach bromelaina z uwagi na swoje odkażające działanie, wspomaga gojenie się ran, opuchnięć, siniaków i ukąszeń, a co więcej usuwa martwe tkanki z miejsc powstałych po oparzeniach.

Ananas a astma i kaszel

Sok wyciśnięty ze świeżego ananasa i wykorzystany w formie płukanki na gardło skutecznie eliminuje uporczywy kaszel i łagodzi rozmaite infekcje układu oddechowego. To oczywiście zasługa zawartej w owocu bromelainy, która - jak pokazują badania - może się okazać wyjątkowo pomocna w pokonywaniu dolegliwości związanych z astmą oraz zapaleniem oskrzeli.

Ananas a zdrowie kości

©123RF/PICSEL

Ananasy dostarczają sporej dawki manganu, żelaza i miedzi, dzięki czemu mają wyjątkowo dobroczynny wpływ na kondycję naszych kości - zapobiegają ich nadmiernej łamliwości, a tym samym minimalizują ryzyko pojawienia się osteoporozy.

Ananasy a kosmetyka

Zbawienny wpływ ananasa na skórę jest z sukcesem wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Solidna porcja witamy C zawarta w jego owocach sprawia, że tworzone na ich bazie preparaty rozjaśniają skórę, likwidują przebarwienia, wzmacniają naczynia krwionośne i złuszczają martwy naskórek. Kosmetyki z ekstraktem z ananasa szczególnie zalecane są w pielęgnacji cery naczynkowej oraz ze skłonnością do przebarwień oraz trądziku.

Ananasy: Przeciwwskazania

art
©123RF/PICSEL

Mimo całej palety walorów oraz leczniczych właściwości ananas w niektórych przypadkach może wywołać niepożądane efekty zdrowotne. Komu jedzenie go może bardziej zaszkodzić niż przysporzyć korzyści? Powinny go unikać głównie osoby zmagające się z chorobami wątroby, dwunastnicy oraz nerek; cierpiące na wrzody i nadciśnienie.

Ananas a ciąża

Daleko idącą ostrożność we włączaniu ananasów do diety powinny jednak zachować przede wszystkim kobiety ciężarne. Pojawiły się nawet głosy, że niedojrzałe owoce i sok z jego liści mogą przyspieszyć poród, a nawet wywołać poronienie. Lekarze odżegnują się jednak od tak daleko idących sugestii oraz wniosków i zalecają przyszłym mamom ich ograniczone spożycie.

Po ananasa nie powinny również sięgać osoby, które biorą leki przeciwzakrzepowe, antydepresyjne i uspokajające.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas