Awokado i matcha - wegańskie ochłodzenie tego lata
Kremowe awokado w połączeniu z gęstym mleczkiem kokosowym i sproszkowaną zieloną herbatą - to idealne trio, które w łatwy sposób można przemienić w orzeźwiający deser.
- Awokado jest na tyle maślane, że w połączeniu z bogatym, skondensowanym mlekiem kokosowym tworzy piękne, bezmleczne lody - zapewnia na łamach "The Guardian" szefowa kuchni Meera Sodha.
W Indiach awokado nazywane jest maślanym owocem. Jego kremowa konsystencja doskonale sprawdza się w daniach wytrawnych - latem można dodać go do orzeźwiającego chłodnika, świetnie sprawdzi się również jako substytut masła. Można posłużyć się nim również podczas przygotowania letnich deserów.
- Lody z awokado to smaczna i bogata w zdrowe tłuszcze przekąska, która dostarcza wiele energii - przekonuje na swoim blogu entuzjastka zdrowego odżywiania, Sara Ding. "Awokado to jedno z najlepszych źródeł zdrowych tłuszczów. Naukowcy wskazali, że dodanie jednego awokado do naszej codziennej diety pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu przy jednoczesnym zwiększeniu dobrego" - dodaje.
Sodha proponuje połączenie trzech składników, które z jednej strony są kopalnią składników odżywczych, z drugiej stanowią deser idealny. Do jego przygotowania konieczna jest maszyna do lodów, ale można również pokusić o przygotowanie deseru w formie kremowego sorbetu.
Do przygotowania lodów potrzebujemy skondensowanego mleczka kokosowego, miąższu z dwóch awokado, pół łyżki soku z cytryny, pół łyżki ekstraktu waniliowego, łyżeczkę proszku matcha, pół łyżki cukru pudru, odrobinę soli. Jeśli nie mamy maszyny do lodów, wszystkie składniki miksujemy na gładką masę, w tym wypadku nie musimy dodawać do lodów gumy ksantanowej, która zagęściłaby całą mieszankę.
Wykorzystując do lodów mniej oczywisty dodatek, jakim jest sproszkowana zielona herbata zyskujemy nie tylko ciekawy walor smakowy, ale również zdrowotny. Matcha jest chętnie wykorzystywana przez japońskich cukierników. Pozwala nadawać słodyczom piękne odcienie zieleni, bez dodawania sztucznych barwników.
Matcha produkowana jest z liści krzewów specjalnie ocienianych matami, czym różni się od gatunków przeznaczonych do wytwarzania np. senchy. Co najmniej dwa tygodnie przed zbiorami krzewy są osłaniane przed słońcem, przez co ich wzrost jest spowolniony. Liście nabierają wówczas bladego odcienia zieleni i wytwarzają aminokwasy, dzięki którym herbata jest słodsza i bardziej aromatyczna. Zebrane liście są suszone i następnie ścierane na proszek. Przed roztarciem na proszek liście są przechowywane w specjalnych naczyniach o nazwie chatsubo.
- Matcha jest 137 razy bogatsza w antyoksydanty niż zwykła zielona herbata. Jednak to, co czyni ją wyjątkową, to wysoka zawartość L-teaniny i aminokwasów. L-teanina stała się tematem wielu badań naukowych, które wskazały, że ma ona działanie uspokajające, zmniejszające stres i niepokój, stabilizujące nastrój" - wyjaśnia ekspert ds. żywienia Ian Marber. Dodaje również, że dieta wzbogacona o L-teaninę działa relaksująco, a przy tym pozwala na zachowanie czujności umysłu.