Bergamotka – klejnot Kalabrii pomaga w walce ze złym cholesterolem

Co wyjdzie ze skrzyżowania pomarańczy oraz cytryny, dwóch najpopularniejszych cytrusów? Efektów takiego połączenia można dopatrywać się w bergamotce, niewielkiej, ale niezwykle aromatycznej roślinie. Produktem, który skrywa w sobie najlepsze cechy rośliny, jest olej tłoczony na zimno. Obecność licznych witamin oraz minerałów sprawiła, że chętnie wykorzystuje się go do leczenia infekcji, dolegliwości żołądkowych oraz przy gorszym samopoczuciu.

Witaminy i minerały kryją się głównie w skórce owocu bergamotki
Witaminy i minerały kryją się głównie w skórce owocu bergamotki123RF/PICSEL

  • Pierwsza udokumentowana plantacja bergamotki pochodzi z prowincji Reggio Calabria we Włoszech, a jest datowana na 1750 rok.
  • Owoce bergamotki rozmiarem przypominają pomarańczę, a zbiera się jedynie przez 5 miesięcy w roku, od listopada do marca.
  • Najwięcej zastosowań przypisuje się skórce pozyskiwanej z owocu. Służy nie tylko do aromatyzowania i słodzenia naparów, ale także do produkcji perfum oraz jako środek na niestrawność.

Bergamotka - co to za roślina?

Wysoki krzew bergamotki w naturalnych warunkach osiąga wysokość 5 metrów, roztaczając wokół charakterystyczny cytrusowy aromat. Tę cenną roślinę zalicza się do rodziny rutowatych, a charakteryzuje się podłużnymi i jajowatymi liśćmi, białymi kwiatami i owocami przypominającymi wyglądem nieco pomarańczę, a w smaku połączenie cytryny i limonki.

Badania dowodzą, że oryginalnie jej uprawę rozpoczęto w Indiach, skąd w późniejszym czasie rozprzestrzeniła się na inne kontynenty. Przyjmuje się, że ważną rolę odegrał w tym Krzysztof Kolumb. Obecnie bergamotkę hoduje się głównie we Włoszech. To właśnie ten kraj odpowiada za ponad 90% światowych upraw. Stąd wzięła się także jej nazwa, która nawiązuje do popularnego włoskiego miasta Bergamo, gdzie po raz pierwszy zaczęto produkować i sprzedawać świeżo tłoczony olej pozyskiwany z rośliny. Powszechnie używa się także alternatywnej nazwy, czyli "klejnotu Kalabrii".

Źródło witamin i minerałów

Olejek z bergamotki wpływa na kondycję włosów, skóry oraz paznokci
Olejek z bergamotki wpływa na kondycję włosów, skóry oraz paznokci123RF/PICSEL

Szereg badań naukowych przeprowadzonych na przestrzeni lat doprowadził do ważnego wniosku. W bergamotce znajduje szereg składników bioaktywnych. Roślinę uznano za skarbnicę witaminy A, wpływającej na wzrok oraz poprawiającej wygląd skóry, włosów i paznokci. Znajdziemy w niej także witaminę C, czyli kwas askorbinowy, pobudzający organizm do produkowania białych krwinek oraz walki z drobnoustrojami.

Nie zabrakło w niej także witamin z grupy B, wspierających prawidłową pracę mózgu i poprawiających samopoczucie, oraz niezbędnych składników mineralnych, m.in.

  • sodu,
  • potasu,
  • wapnia,
  • fluoru,
  • cynku,
  • jodu,
  • błonnika,
  • żelaza.

Właściwości gatunku

Roślinie przypisuje się cechy antyutleniające, co czyni z niej silny antyoksydant. Świetnie sprawdza się w trakcie przeziębień, przyspiesza proces gojenia się ran, poprawia krążenie krwi, a także wspomaga funkcjonowanie wątroby. Stosowanie wyciągu z bergamotki ułatwia zasypianie oraz poprawia jakość snu. Poleca się ją jako naturalny środek w walce z bezsennością.

Obecność witaminy C działa jak tarcza ochronna, obniżając ryzyko zachorowania na miażdżycę. Jej regularna suplementacja, zapewniona przez stosowanie olejku z bergamotki hamuje rozwój oraz namnażanie się wolnych rodników, odpowiedzialnych za przyspieszenie procesu starzenia.

Olejek z bergamotki

Pozyskiwanie olejku z bergamotki odbywa się podczas tłoczenia na zimno skórki owoców. Działanie przeciwgrzybicze gotowego produktu sprawia, że jest często stosowany w lekach przeciwko kandydozie. Chorobę tę wywołują drożdżaki z rodzaju Candida, które namnażają się w organizmie zwłaszcza po długotrwałej kuracji antybiotykowej.

Olejek rośliny można stosować nie tylko wewnętrznie, ale także w formie wcierek oraz okładów przy infekcjach skórnych. Właściwości antybakteryjne przyspieszają leczenie liszajów, kurzajek oraz trądziku. W aptekach oraz sklepach zielarskich znajdziemy także mydło z dodatkiem bergamotki, które sprawdzi się jako delikatny produkt myjący do twarzy i ciała.

Działanie lecznicze bergamotki

Ekstrakt z bergamotki wspomaga walkę z trądzikiem i przebarwieniami
Ekstrakt z bergamotki wspomaga walkę z trądzikiem i przebarwieniami123RF/PICSEL

Pozyskiwany z liści bergamotki miąższ służy do przygotowania odżywczego soku, bogatego w liczne flawonoidy. Udowodniono, że mają one działanie regenerujące wątrobę. Wpływają także na uregulowanie poziomu cukru we krwi, a także zwiększają obecność dobrego cholesterolu HDL. Włączenie soku do diety poleca się także w profilaktyce chorób nowotworowych.

Najwięcej smaku i aromatu kryje się w skórce oraz kwiatach. To właśnie stamtąd wydobywa się cenne olejki eteryczne. Służą one do aromatyzowania produktów żywnościowych, w tym m.in. popularnej herbaty Earl Grey. Dermatolodzy polecają stosowanie oleju z bergamotki w sytuacji nawracających problemów skórnych, np. trądziku oraz zapalenia skóry. Jego dobroczynne właściwości uśmierzają ból gardła, łagodzą infekcje intymne oraz wspomagają leczenie zapalenia pęcherza.

Przeciwwskazania do stosowania

Ekstrakty pozyskiwane z bergamotki to substancje o bardzo silnym działaniu, mogącym wywoływać podrażnienia oraz uczulenia. Ich stosowanie jest bezwzględnie wykluczone w okresie ciąży oraz karmienia. Nie zaleca się podawania ich małym dzieciom oraz osobom zmagającym się z astmą, cukrzycą oraz jaskrą. Chcąc uniknąć powstawania nieestetycznych plam na skórze, należy odstawić stosowanie wyciągów z bergamotki na okres letni.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas