Warzywa z niskim indeksem glikemicznym. Sprawdź, które warto jeść
Niski indeks glikemiczny to wartość, którą powinniśmy się kierować, układając sobie dietę lub po prostu wybierając posiłki każdego dnia. Produkty, które się nim charakteryzują, powinny stanowić podstawę naszego żywienia. Sprawdź, jakie owoce i warzywa nie podniosą poziomu cukru we krwi.
Spis treści:
Indeks glikemiczny - niski, średni, wysoki
Indeks glikemiczny to wskaźnik, który określa wzrost glikemii we krwi po spożyciu danego produktu. To wartość, na którą się powinno zwracać uwagę przy wyborze węglowodanów w naszej diecie. Dzielimy je na produkty o:
- Niskim IG - wartość poniżej 50 jednostek,
- Średnim IG - wartość od 50 do 70 jednostek,
- Wysokim IG - wartość od 70 do 100 jednostek.
Wybór węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym będzie ważny dla osób, które cierpią na cukrzycę, insulinooporność oraz nadwagę. Gwałtowne wzrosty i spadki poziomu cukru we krwi mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Produkty o wysokim IG szybciej trawimy. Dlatego ich spożycie może powodować napady głodu i prowadzić do przejadania się.
Czytaj także: Ładunek glikemiczny. Prosty sposób, by wygrać z cukrzycą
Jakie warzywa mają niski indeks glikemiczny?
Na szczęście wiele warzyw ma niski indeks glikemiczny. Wśród nich możemy wyróżnić:
- cebulę,
- cukinię,
- gotowane ziemniaki,
- zielony groszek,
- soczewicę,
- soję,
- wszystkie rodzaje sałaty,
- kapustę,
- bakłażana,
- selera korzeniowego,
- surową marchew.
Kiedy zależy nam na utrzymaniu niskiego indeksu glikemicznego potraw, musimy pamiętać, że często zmienia się on, po przyrządzeniu warzyw. Przykładem jest marchewka, której surowa forma ma niskie IG, natomiast ugotowana wysokie. Surowe warzywa i nieprzetworzone produkty częściej mają niski indeks glikemiczny.
Sprawdź także: Nawyki, które wykańczają tarczycę. Szybko się ich oducz
Który owoc ma najniższy indeks glikemiczny
Ciężej jest znaleźć owoce o niskim indeksie glikemicznym. Przez naturalnie występujący w nich cukier, wiele z nich ma średni poziom IG. Owoce, które mają najniższe IG to:
- grejpfrut,
- agrest,
- śliwki,
- jabłka.
Możemy także znaleźć suszone owoce, które nie podniosą gwałtownie poziomu cukru we krwi. Są to suszone morele, jabłka oraz śliwki.
Jeśli mamy ochotę na owoce, możemy obniżyć poziom IG przez odpowiednie sparowanie ich ze źródłem protein i tłuszczy. Doskonale sprawdzą się do tego wszelkie orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie lub laskowe.
Jakie produkty mają 0 indeks glikemiczny?
Zerowy indeks glikemiczny mają produkty, które są źródłem białka lub tłuszczy w naszej diecie. To jedzenie takie jak mięso, tłusty nabiał, jajka, olej. Niestety w tej grupie nie ma żadnych węglowodanów.
Produkty obniżające indeks glikemiczny
Dobrą wiadomością dla osób, które uważają na cukier, jest to, że poziom IG można łatwo obniżyć. Jeśli w odpowiedni sposób skomponujemy posiłek i uwzględnimy w nim wszystkie grupy składników odżywczych, poziom cukru we krwi nie powinien nam gwałtownie skoczyć. Dlatego, kiedy gotujemy, pamiętajmy o tym, aby uwzględnić tłuszcze oraz proteiny. To one sprawią, że węglowodanowy posiłek będzie korzystniejszy dla naszego zdrowia.