Bez garnka wypełnionego wrzątkiem. Nietypowy patent na sparzanie liści kapusty
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Miękkie, podatne i elastyczne liście kapusty są idealne do zwijania sycącego farszu na bazie ryżu oraz mięsa. Tak powstają pyszne gołąbki, jedna z ulubionych potraw nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Zanim jednak parujące danie znajdzie się na talerzu, należy odpowiednio przygotować kapustę. Jeśli myślicie o tradycyjnym sparzaniu jej w garnku z wrzącą wodą, polecamy wypróbować o wiele szybszy patent. Efekt zaskakuje.
Spis treści:
Sparzanie kapusty na gołąbki - czy jest konieczne?
Gołąbki uważane są za jedną z bardziej czasochłonnych potraw, dlatego zrobienie jej w domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Najbardziej zniechęcającą czynnością dla wielu osób jest wcześniejsze sparzanie kapusty. Na czym polega ta czynność? To nic innego jak gotowanie pojedynczych liści we wrzątku przez ok. 5-10 minut. Celem tego kroku jest zamknięcie nerwów liści, dzięki czemu staną się delikatniejsze.
W miękkie i podatne liście o wiele lepiej zawija się przygotowany farsz, najczęściej na bazie ryżu, mięsa oraz odpowiednio dobranych przypraw. Obróbka termiczna sprawia, że nawet nieco twardsze fragmenty kapusty nabiorą idealnej miękkości, przez co będzie można łatwiej je pogryźć. Tradycyjnie sparzanie wymaga obrania kapusty z pojedynczych liści, a następnie zanurzenia ich w wodzie. A gdyby dało się przyspieszyć cały proces?
Jak sparzyć kapustę na gołąbki w mikrofalówce?
Alternatywą dla gotowania liści kapusty w garnku pełnym wrzątku jest ich sparzenie w mikrofalówce. Pierwszą różnicę widać już na pierwszy rzut oka. Patent nie wymaga używania wody. Dodatkowym plusem jest możliwość włożenia do urządzenia całej główki kapusty na raz. Zanim jednak to zrobimy, warto wyciąć jedynie głąb, czyli najtwardszą część warzywa.
Jeśli wybrany przez nas okaz waży ok. 1,5-2 kg, ustawmy pełną moc mikrofalówki i czas na 12 minut. Kiedy upłynie ostatnia minuta, sprawdzamy, czy liście są odpowiednio miękkie. Jak to sprawdzić? Najlepiej przeprowadzić test palca, który polega na naciśnięciu na liść. Jeśli ugnie się pod dotykiem, to znak, że nie potrzebuje więcej czasu w urządzeniu. Twardy i sztywny liść kapusty wymaga wydłużenia czasu. Zaletą tej metody jest fakt, że kapusta zachowuje o wiele więcej wartości odżywczych niż gotowana w wodzie.
Przepis na smakowite gołąbki z mięsem i soczewicą
Składniki:
- 1 główka kapusty białej lub włoskiej
- 800 g mięsa mielonego z kurczaka lub indyka
- 400 g czerwonej soczewicy
- 3 szalotki
- 500 g przecieru pomidorowego
- 1 l wody
- 2 łyżeczki suszonego oregano
- 3 łyżki oliwy
- szczypta soli i pieprzu
- posiekany koperek lub natka do dekoracji
Przygotowanie:
- Soczewicę gotujemy zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu, a następnie dokładnie odsączamy z wody i pozostawiamy do ostudzenia.
- Szalotki obieramy z łupinek, drobno siekamy i podsmażamy na trzech łyżkach oliwy do momentu, aż ładnie się zeszklą.
- Z kapusty wycinamy głąb, sparzamy w kuchence mikrofalowej, studzimy i ściągamy liście. W kolejnym kroku do miski wrzucamy mięso, soczewicę, podsmażoną cebulę razem z oliwą.
- Składniki doprawiamy solą oraz pieprzem i wyrabiamy na gładką masę. Tak przygotowany farsz układamy na liściach kapusty i zwijamy gołąbki.
- Dno dużego garnka lub brytfanki wykładamy kilkoma liśćmi kapusty, a następnie układamy na nich jedną lub dwie warstwy gołąbków.
- Do naczynia wlewamy przecier oraz litr wody, dodajemy oregano oraz polewamy oliwą. Górę również przykrywamy liśćmi kapusty, a następnie gotujemy pod uchyloną pokrywką przez 35-40 minut.
- Gotowe gołąbki podajemy na ciepło razem z sosem. Zapas możemy włożyć do specjalnych torebek foliowych i zamrozić na później.
Sprawdź również: Sałatka rosołkowa