Bez rozgrzewania piekarnika i palenia tłuszczu na patelni. Patent na placki ziemniaczane
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Czy da się przygotować placki ziemniaczane bez użycia patelni lub choćby piekarnika? Choć takie rozwiązanie może wydawać się nierealne, jest możliwe do zrealizowania. Osoby chętnie eksperymentujące w kuchni polecają wykorzystać do smażenia placków z ziemniaków sprzęt, w którym zazwyczaj przygotowujemy słodki deser. Gwarantujemy, że efekt przechodzi oczekiwania.
Spis treści:
Co dodajemy do placków ziemniaczanych?
Proste, pełne smaku i doskonale sycące. Tymi słowami bez chwili zastanowienia można opisać chrupiące z zewnątrz i rozpływające się w środku placki ziemniaczane. To jedno z bardziej lubianych dań kuchni polskiej, w którym główne role grają przede wszystkim ziemniaki, a tuż po nich jajka, mąka i kilka przypraw. Ziemniaki możemy zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wybrać te najmniejsze lub po prostu wrzucić do kielicha blendera z odrobiną wody i zmiksować na gęstą masę. Wszystko zależy od preferowanej konsystencji. Niezależnie od wybranej metody, lista składników pozostaje bardzo podobna.
Składniki na placki ziemniaczane
- 1 kg obranych ziemniaków
- 2 średnie jajka
- 1 cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- 2 płaskie łyżki mąki pszennej
- sól i pieprz do smaku
- niewielka ilość oleju roślinnego
Czy placki ziemniaczane można zrobić w gofrownicy?
Przygotowywanie tradycyjnych placków ziemniaczanych wiąże się z odnalezieniem w kuchni dość sporej patelni oraz sporej ilości tłuszczu. Przyjemnie skwierczący na patelni nada daniu pożądanej chrupkości. Nieco zdrowszą wersją są placki z ziemniaków pieczone w piekarniku. Nie wymagają dodatku tłuszczu, mają mniej kalorii, a nadal zachwycają smakiem. Co ciekawe, pasjonaci kulinariów coraz częściej rezygnują zarówno ze smażenia, jak i pieczenia placków. Nowym hitem w kuchni stało się przygotowywanie placków ziemniaczanych w gofrownicy. Jeśli zdecydujemy się na tę metodę, wybierzmy urządzenie o dość dużej mocy. Jak samodzielnie wykonać takie pyszności?
Przygotowanie placków ziemniaczanych z gofrownicy
- Zaczynamy od obrania i starcia ziemniaków na tarce o drobnych oczkach. Tak przygotowane warzywa odstawiamy na kilka minut na bok, a następnie odlewamy zebraną wodę.
- Do odciśniętych ziemniaków dodajemy także jajka, startą cebulę, czosnek, przyprawy i dwie płaskie łyżki mąki. Całość dokładnie mieszamy do uzyskania gładkiej masy.
- W kolejnym kroku zabieramy się za wysmarowanie gofrownicy odrobiną oleju roślinnego, a następnie porządnie ją nagrzewamy.
- Do gorącej gofrownicy nakładamy porcję masy ziemniaczanej, rozprowadzamy równomiernie łyżką i zamykamy.
- Placki ziemniaczane w gofrownicy pieczemy ok. 5-7 minut. Po wyjęciu powinny zachwycać złocistym kolorem z obu stron.
- Gotowe placki ziemniaczane z gofrownicy najlepiej smakują podane na ciepło i zjedzone tego samego dnia.
Z czym się je placki ziemniaczane?
Samo przygotowanie placków ziemniaczanych w gofrownicy nie wymaga od nas wieloletniego doświadczenia w kuchni. Masę przygotowuje się bardzo prosto, a resztą zajmuje się nagrzany sprzęt. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zajadać się plackami bez zbędnych dodatków, lepszy efekt uzyskamy komponując je na talerzu z kilkoma składnikami. W wielu regionach sporą popularnością cieszą się placki ziemniaczane podane z cukrem i śmietaną.
Ciekawe połączenie smaków otrzymamy wykładając na chrupiącą powierzchnię odrobinę żurawiny ze słoiczka. Wielbiciele opcji wytrawnych nie przejdą obojętnie obok gofrów ziemniaczanych polanych aromatycznym mięsnym lub warzywnym gulaszem. Zwolennicy mniej typowych rozwiązań zainteresują się plackami ziemniaczanymi serwowanymi na ciepło z plastrem wędzonego łososia oraz ikrą. Chrupiące danie możemy z powodzeniem maczać w ulubionych sosach lub wyłożyć na ogórkowo-czosnkowy dip tzatziki.
Sprawdź również: