Boże Narodzenie 2021: Przepis na świąteczne uszka. Nie będą się rozklejać

Uszka z grzybami czy z kapustą, podawane z barszczem czerwonym, to jedna z najbardziej lubianych potraw na wigilijnym stole. Te małe pierożki – zwłaszcza domowe – smakują wybornie, ale ich przygotowanie jest nieco czasochłonne. Dlatego warto zorganizować sobie czas i zrobić uszka nieco wcześniej niż przed samymi świętami, by przygotowania nie były okupione niepotrzebnym stresem i nerwami. Dobrze jest też znać triki, dzięki którym ciasto na uszka wyjdzie idealne i nie będzie się rozklejać podczas gotowania. Oto garść porad.

Poznaj prosty przepis na uszka, które nie będą się rozklejać
Poznaj prosty przepis na uszka, które nie będą się rozklejać123RF/PICSEL

Jak zrobić ciasto na uszka?

Przygotowanie uszek nie powinno być większym problemem, gdyż receptura jest bardzo prosta. Ważne, żeby ciasto było delikatne, elastyczne i sprężyste oraz dobrze się kleiło. Inaczej podczas gotowania uszka się rozkleją i wypłynie z nich cały farsz. Jak zatem zrobić idealne ciasto na uszka?

Składniki:

  • 250 g mąki pszennej
  • Jajko
  • Szklanka przegotowanej wody
  • Szczypta soli

Wykonanie:

Mąkę należy przesiać na stolnicę, zrobić na środku wgłębienie, a następnie dodać sól i wbić jajko. Powoli wyrabiamy ciasto, dolewając po trochę ciepłej wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Gdy ciasto będzie gładkie i elastyczne, przykrywamy je folią i odstawiamy na 30 minut. W tym czasie można przygotować farsz grzybowy.

Barszcz czerwonyInteria.tv

Jak zrobić farsz do uszek?

Około 50 g suszonych grzybów (np. borowików lub podgrzybków) należy włożyć do garnka, zalać szklanką wody i pod przykryciem gotować na małym ogniu przez pół godziny. Jedną cebulę siekamy w kosteczkę i smażymy na patelni z dodatkiem masła lub oleju. Grzyby przecedzamy, dodajemy na patelnię z cebulą, doprawiamy solą i pieprzem oraz smażymy przez około 2-3 minuty. Gotowy farsz do uszek odstawiamy do wystygnięcia.

Sprawdź, co zrobić, żeby uszka się nie rozgotowały i nie wypłynął z nich farsz
Sprawdź, co zrobić, żeby uszka się nie rozgotowały i nie wypłynął z nich farsz123RF/PICSEL

Uszka z grzybami: Jak kleić?

Ciasto na uszka należy rozwałkować na grubość około 2 mm i wycinać kółka o średnicy 4 cm, np. małą szklaneczką. Na środek krążka dajemy odrobinę farszu (ok. 1/3 łyżeczki) i zlepiamy brzegi ciasta tak jak pierogi. Następnie zwijamy na palcu i sklejamy końcówki pierożka, aby utworzyć charakterystyczny kształt uszka.

Warto pamiętać, by nie dać za dużo farszu, aby ciasto dobrze się skleiło. Można też lekko zwilżyć wodą brzegi ciasta przed klejeniem. Dociskajmy także mocno brzegi pierożków, by nie pozostała żadna dziurka, przez którą mógłby wydostać się farsz podczas gotowania.

Tak przygotowane uszka z grzybami można od razu ugotować i podać z barszczem czerwonym. W garnku należy zagotować osoloną wodę, dodawać uszka partiami i gotować około 2-4 minuty, aż do wypłynięcia pierożków na wierzch.

Jak mrozić uszka, żeby się nie sklejały?

Uszka można zamrozić o wiele wcześniej niż tuż przed samymi świętami
Uszka można zamrozić o wiele wcześniej niż tuż przed samymi świętami123RF/PICSEL

Jeśli chcemy zamrozić uszka, musimy oprószyć deskę lub tackę mąką i surowe pierożki ułożyć obok siebie, pozostawiając kilka centymetrów przerwy między nimi. Deskę z uszkami wstawiamy do zamrażarki na dwie godziny. Zamrożone pierożki porcjujemy i wkładamy do woreczków foliowych albo pojemniczków oraz ponownie wstawiamy do zamrażalnika. Dzięki tej metodzie uszka się nie skleją.

Uszka z grzybami spokojnie możemy zrobić na 2-3 tygodnie przed świętami, a nie stracą nic na smaku.