Chcesz zaimponować teściowej? Poczęstuj ją swoją orzechówką z tego przepisu

Pyszna, domowa orzechówka powinna być przyrządzana na bazie niedojrzałych, jeszcze zielonych orzechów włoskich, które gwarantują jej doskonały smak i aromat. Jeśli zatem myślimy o zrobieniu takiej nalewki, powinniśmy to uczynić najpóźniej do połowy lipca. Wyjaśniamy, dlaczego ta data jest tak istotna.

Nalewka z orzechów włoskich powinna "dojrzewać" przez minimum sześć miesięcy
Nalewka z orzechów włoskich powinna "dojrzewać" przez minimum sześć miesięcy123RF/PICSEL

Z jakich orzechów można zrobić nalewkę?

W przypadku tego trunku doskonale sprawdzą się orzechy włoskie. Należy jednak pamiętać, że wyłącznie niedojrzałe, miękkie, zielone orzechy nadadzą nalewce niesamowitego smaku. Orzechy najlepiej zebrać na początku lipca, ale nie później niż 14 lipca, gdyż wówczas zaczynają szybko dojrzewać. Orzechy powinny mieć wielkość około 4-5 centymetrów, a ich skorupka nie może być uszkodzona.

Nalewka orzechowa najlepiej smakuje po odstaniu od 6 do 12 miesięcy. To długo, ale naprawdę warto. Przepis na pyszną orzechówkę zaczerpnęliśmy od znanej w internecie miłośniczki gotowania i autorki bloga kulinarnego Aniagotuje.pl - Pani Annny.

Jak zrobić nalewkę orzechową?

Do przygotowania orzechówki potrzebujemy:

  • 500 g zielonych orzechów włoskich
  • 500 ml spirytusu rektyfikowanego 95 proc.
  • 250 ml wódki 40 lub 45 proc.
  • 250 ml wody
  • 260 g cukru lub miodu
Bazą nalewki orzechowej powinny być zielone, miękkie i niedojrzałe orzechy włoskie
Bazą nalewki orzechowej powinny być zielone, miękkie i niedojrzałe orzechy włoskie123RF/PICSEL

Nalewkę orzechową należy przyrządzać w odpowiednim naczyniu, a w tej roli najlepiej sprawdzi się duży słoik o pojemności minimum 2 litrów, ale można również wykorzystać słój czterolitrowy.

Orzechy wraz z łupiną dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, a następnie osuszamy ściereczka lub kuchennym ręcznikiem papierowym. Orzechy kroimy na mniejsze kawałki i przekładamy je do słoika. Całość zalewamy 250 ml wódki i 500 ml spirytusu rektyfikowanego 95 proc. Opcjonalnie możemy dodać kilka goździków lub niewielki kawałek kory cynamonu. Drewnianą łyżką delikatnie mieszamy zawartość słoika.

Do nalewki możemy dodać goździki i cynamon
Do nalewki możemy dodać goździki i cynamon123RF/PICSEL

Słoik dokładnie zakręcamy i odstawiamy w miejsce, które nie jest nasłonecznione. Teraz czas uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces maceracji powinien trwać od 30 do 40 dni. Przez ten czas słoik z orzechami i alkoholem powinien spokojnie czekać na kolejny etap przepisu.

Po tym czasie należy przecedzić zwartość słoika, zostawiając na jego dnie fragmenty orzechów, a alkohol przelać do drugiego, czystego słoika. Słoik z alkoholem dokładnie zakręcamy i odstawiamy w to samo miejsce co poprzednio.

Orzechówka nie jest trudna w przygotowaniu
Orzechówka nie jest trudna w przygotowaniu123RF/PICSEL

Natomiast do słoja z orzechami wlewamy 250 ml wody i uzupełniamy 260 g cukru lub miodu. Zawartość dokładnie mieszkamy, słoik zakręcamy i odkładamy obok naczynia z alkoholem. Słoik z orzechami i cukrem należy każdego dnia wymieszać, co pozwoli na szybsze rozpuszczenie się cukru.

Po tygodniu lub dwóch uzyskany z orzechów i cukru syrop przelej do innego naczynia, a kawałki orzechów przepłucz nad naczyniem alkoholem z drugiego słoika, by zebrać z nich pozostałości syropu. Teraz pozostało połączyć alkohol z syropem, dokładnie wymieszać i zakręcić słoik. Kawałki orzechów możemy wyrzucić.

Tak przygotowaną miksturę należy odłożyć w zacienione miejsce na minimum sześć miesięcy. Po upływie tego czasu orzechówka jest gotowa do spożycia.

Akwedukty Nazca. Wodociągowy majstersztyk o długiej historiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas