Co zrobić, żeby mak nie był gorzki?

Gorzki mak może popsuć smak każdej potrawy z tym dodatkiem. Tymczasem podczas świąt Bożego Narodzenia na stole królują frykasy tego typu – czy to pyszne strucle i makowce, kutia, czy też kluski z makiem. Co można zrobić, żeby mak nie był gorzki i nie zepsuł całego dania? Przedstawiamy sprawdzone sposoby, które stosowały nasze mamy i babcie.

Poznaj proste patenty na to, by mak nie był gorzki
Poznaj proste patenty na to, by mak nie był gorzki123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby mak nie był gorzki? Sparz go

Mak dodawany jest do wielu potraw, by podkreślić ich smak i walory estetyczne. Nie mogą się bez niego obejść takie przysmaki na święta jak makowiec, kutia, kluski z makiem czy strucla. Jednak przed ich wykonaniem należy mak odpowiednio przygotować. Należy go sparzyć, żeby stracił swoją goryczkę i stał się wilgotny, przez co łatwiej będzie go zmielić. Mak można parzyć na dwa sposoby - w wodzie albo w mleku. Jak to zrobić?

Jak sparzyć mak w wodzie?

Aby mak nie był gorzki, można go sparzyć w wodzie. Najpierw przepłukujemy go zimną wodą, a następnie zalewamy wrzątkiem, stosując proporcje: 2 szklanki wody na 1 szklankę maku. Gotujemy ziarenka na małym ogniu przez 20-30 minut, po czym odcedzamy je do całkowitego odsączenia.

Przed dodaniem maku do potraw, należy go sparzyć
Przed dodaniem maku do potraw, należy go sparzyć123RF/PICSEL

Jak sparzyć mak mlekiem?

Mak można parzyć również za pomocą mleka. Jest to bardziej czasochłonny sposób, ale dzięki niemu mak jest smaczniejszy. Do tego pęcznieje i staje się zwarty, więc idealnie nadaje się do masy makowej używanej do przygotowywania strucli, makowców, babek, drożdżowców czy kutii. W garnku należy zagotować mleko i dodać umyte nasiona maku. Gotujemy przez 5-10 minut na małym ogniu, ciągle mieszając. Po tym czasie zdejmujemy naczynie z palnika, przykrywamy pokrywką i pozostawiamy na cztery godziny, aż mak napęcznieje. Następnie przekładamy ziarna na sito wyłożone gazą i zostawiamy do odsączenia. Następnie mielimy mak dwukrotnie przez najdrobniejsze sitko maszynki.

Gorzki mak - dodaj miód i śmietanę

Istnieje jeszcze jeden sposób na gorzki mak. Jeśli po sparzeniu nadal czuć w nim goryczkę, można go zmielić z odrobiną miodu i śmietany. Ziarenka wymieszają się z nimi i nie będą takie cierpkie. Jeśli po zastosowaniu tych wszystkich metod mak nadal jest gorzki, to znak, że jest zjełczały i nie nadaje się do spożycia.

Makowiec doskonałyInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas