Cudowne właściwości awokado

Istnieje wiele korzyści z jedzenia awokado i picia tłoczonego z niego oleju. W ostatnich latach zyskują one coraz większą popularność... a to z bardzo prostego powodu! Awokado jest owocem bardzo zasobnym w składniki odżywcze, który sprawdza się w wielu przepisach kulinarnych, a jego przepyszny, kremowy miąższ naprawdę zaspokaja głód i dodaje energii, bez względu, czy jemy je w sałatce, czy w postaci pasty. Dowiedz się jakie bogactwa kryje w sobie awokado.

awokado właściwości
awokado właściwości© Photogenica
awokado właściwości
© Photogenica

Awokado to owoc unikalny. Można by zaryzykować stwierdzenie, że jest… najtłustszym owocem w świecie roślin – w dobrym znaczeniu tego słowa, ponieważ tłuszcze w awokado są bardzo zdrowe. Dodatkowo owoc ten zawiera ponad 20 witamin i minerałów, szczególnie witaminę C i B6, magnez i potas. Filiżanka przetartego awokado zawiera prawie cztery razy więcej potasu niż cały banan. Dodatkowo znajdziesz w nim witaminę A, E, K, B1, B2, B6, E, kwas foliowy, a także mniejsze ilości magnezu, manganu, miedzi, żelaza, cynku i fosforu.

awokado tłuszcze
© Photogenica

Badania naukowe pokazują, że zdrowe tłuszcze zawarte w awokado sprawiają, że dobroczynne karetonoidy, które znajdujemy w kolorowych warzywach i owocach, stają się łatwiejsze do przyswojenia dla ludzkiego organizmu. A zatem trochę pociętego w kostki awokado na sałatce nie tylko smakuje wyśmienicie, lecz także pozwoli twojemu organizmowi wchłonąć więcej substancji odżywczych z papryk, pomidorów, zielenin i innych dodatków.

Jeśli obawiasz się, że te dobroczynne tłuszcze uczynią cię... tłustym – zapewniamy, że nie masz powodów do obaw. Porcja awokado (1/5 owocu) zawiera tylko 50 kalorii i 4,5 grama tłuszczów. Więc nawet jeśli zjesz cały owoc, pochłoniesz zaledwie 130 kalorii i 15 gram tłuszczu, które dodadzą ci energii (są idealne w przypadkach napadu głodu) i pomogą kontrolować cholesterol i wagę ciała.

Jeśli dotąd nie próbowałeś włączyć awokado do swojej diety, warto wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Kupując ten owoc, najpierw go obejrzyj. Powinien być zielony. Brązowe plamy oznaczają, że w środku jest nadpsuty. Jego skórka powinna się lekko uginać pod palcami. Twarde owoce najlepiej zostawić na dwa dni w temperaturze pokojowej. Istnieją różne sposoby obierania awokado. Jedni po prostu obierają go ze skóry, inni przekrajają na pół, wyjmują dużą pestkę i wybierają miąższ łyżeczką. Miąższ dojrzałego awokado jest zielony, miękki, pyszny i naprawdę zdrowy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas