Czereśnie. Co trzeba o nich wiedzieć?
Korzyści ze spożywania owoców sezonowych jest sporo, ponieważ dostarczają organizmowi solidną dawkę cennych substancji odżywczych. Czerwiec to miesiąc, w którym na drzewach dojrzewają czereśnie, dlatego niebawem kramy na targowiskach będą pełne tych smacznych owoców (w atrakcyjnych cenach). Czereśnie, prócz witamin i minerałów, zawierają bardzo dużo wody, dlatego szybko gaszą pragnienie. Oczywiście, lista korzyści, które można z nich czerpać jest o wiele dłuższa. Co trzeba wiedzieć o czereśniach? Który kolor owoców ma najwięcej witamin? Czy ogonki mają równie prozdrowotne działanie?
Czereśnie. Naturalna słodycz
Czereśnia, a właściwie wiśnia ptasia, jest rośliną z rodziny różowatych. Wczesną wiosną na jej łodygach pojawiają się białe i intensywnie pachnące kwiatostany, a w czerwcu w ich miejscu dojrzewają nieduże owoce o zaokrąglonym, sercowatym kształcie. W Europie czereśnia jest często spotykana: nietrudno znaleźć ją rosnącą w stanie dzikim – niestety, wtedy ma zdecydowanie mniejsze owoce, w których większą część zajmuje pestka. Dlatego najczęściej czereśnie są uprawiane. Istnieje kilkanaście odmian, które wydają różnokolorowe owoce, np. czerwone, bordowe, pomarańczowe oraz żółte.
Co można znaleźć w czereśniach?
Owoce czereśni często wykorzystywane są w przygotowywaniu rożnych przetworów domowych: nalewek, dżemów, soków. Czereśnie, zwłaszcza te nieprzetworzone, są wyjątkowo korzystne dla zdrowia, przede wszystkim dzięki witaminom: A, C, E, K oraz z grupy B. Poza tym znaleźć w nich można sporo pierwiastków: jodu, potasu, magnezu i żelaza. Czereśnie są bardzo słodkie, jednak mało jest w nich sacharozy, co nie powoduje gwałtownych wyrzutów insuliny do organizmu, stąd mają niski indeks glikemiczny. Owoce można jeść bez obaw o szczupłą sylwetkę. W 100 gramach owoców, znajduje się jedynie 50kcal.
Korzyści ze zjadania czereśni
Czereśnie bardzo dobrze działają na usprawnienie pracy układu krążenia, na przykład obniżenia ciśnienia krwi. Wszystko to zasługa potasu, który może poprawić kondycję serca oraz innych mięśni w organizmie. Czereśnie mogą również zmniejszyć ilość niekorzystnego poziomu tzw. złego cholesterolu (HDL) – w tym działaniu bardzo pomaga kwercetyna, która również wzmacnia naczynia krwionośne.
Ochrona tarczycy?
Czereśnie są bogatym źródłem jodu, którego ilość jest porównywalna z tą znajdującą się w tłustych rybach morskich. Ten pierwiastek jest szczególnie korzystny w usprawnieniu tarczycy – gruczołu, który odgrywa kluczową rolę w układzie hormonalnym organizmu. Dla rozwijającego się płodu korzystna jest obecność kwasu foliowego, ponieważ ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Niestety, nie wolno jeść czereśni za dużo, gdyż mogą spowodować dolegliwości żołądkowe, takie jak np. wzdęcia.
Korzyści dla urody
Czereśnie mają również bezpośredni wpływ na kondycję skóry. Wszystko przez obecne w nich witaminy, zwłaszcza C, z grupy B oraz E (zwaną "witaminą młodości"). Substancje te mogą zahamować nadmierne procesy starzenia się komórek organizmu, dzięki neutralizacji wolnych rodników. Ponadto pomagają usunąć nadmiar toksyn z ciała, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Szczególnie poleca się zjadanie czereśni o intensywnym kolorze: czerwonym czy bordowym.
Szypułki czereśni
Wiele osób uważa, że wyrzucanie szypułek czereśni jest błędem. Znajdują się w nim te same witaminy, co w owocach, a dodatkowo znaleźć w nich można antocyjany – substancje barwnikowe o działaniu przeciwutleniającym. Portale internetowe rozpisują się o właściwościach szypułek i ich antynowotworowym potencjale. Jednak próżno znaleźć wzmianki o takim działaniu w literaturze naukowej. Poza tym wielu dietetyków odcina się od takich doniesień, zgodnie twierdząc, że ich spożywanie, czy to w postaci suszonej, czy wywarów, nie działa korzystnie na zdrowie człowieka.