Czereśnie - smaczne i zdrowe

Nie da się ich przechować na zimę: Czereśnie możemy jeść tylko latem. Cieszmy się ich smakiem i wartościami odżywczymi, których te owoce mają całkiem sporo.

Ciasto z czereśniami
Ciasto z czereśniami123RF/PICSEL

Czereśnie w 80 procentach składają się z wody, ale pozostałe składniki to prawdziwa skarbnica witamin i soli mineralnych. W 100 g owoców znajdziemy 222 mg potasu, który dobroczynnie wpływa na serce. Czereśnie zawierają też witaminy z grupy B, a przede wszystkim witaminę B5, wspomagającą leczenie artretyzmu. Obecność kwasów owocowych wraz z witaminami A i C działa na organizm oczyszczająco i odtruwająco, poprawia stan i wygląd skóry. Za sprawą zwartości bioflawonoidów czereśnie, zwłaszcza czerwone, są zaliczane do doskonałych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Porcja czereśni dostarcza nam też wapnia, żelaza i dużej dawki jodu.

Przekonani o dobroczynnym działaniu czereśni, pamiętajmy, że najlepsze są jedzone na surowo. Ale lubimy je też w przetworach i ciastach. Dlatego na letni podwieczorek proponujemy ucierane ciasto z czereśniami. Puszyste i pachnące latem.

Do przygotowania ciasta potrzebujemy: 3 szklanki mąki, 6 jaj, kostkę margaryny, szklankę cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 3 łyżki śmietany, cukier waniliowy, szczyptę soli i pół kg wydrylowanych czereśni.

Ucieramy mikserem żółtka, cukier, cukier waniliowy i margarynę, pokrojoną w kostkę. Ucieramy tak długo, aż masa będzie gładka. Ubijamy pianę z białek z odrobiną soli, przesiewamy mąkę razem z proszkiem do pieczenia. Cały czas ucierając, dodajemy do masy na przemian: łyżkę mąki, łyżkę ubitej piany z białek. Postępujemy tak aż do całkowitego wyczerpania mąki i piany.

Połowę otrzymanego ciasta rozkładamy na dnie prostokątnej foremki 25x40 cm. Na ciasto układamy wydrylowane czereśnie, oprószone odrobiną mąki. Do pozostałej części ciasta dodajemy śmietanę i przez chwilę ucieramy do otrzymania jednolitej masy. Wykładamy ją na czereśnie, nie przejmując się, jeśli ciasto nie przykryje wszystkich owoców: ciasto dobrze rośnie podczas pieczenia.

Pieczemy ok. godziny w temp. 180 st. C. Po upieczeniu i wystudzeniu posypujemy je cukrem pudrem.

Według tego przepisu możemy zrobić ciasto i z innymi owocami: morelami, brzoskwiniami, śliwkami czy jabłkami pokrojonymi w plasterki, oprószonymi cynamonem. (PAP Life)

autorka: Dorota Kieras

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas