Czy warto jeść czerwone mięso?

Od lat toczy się spór co do tego, czy czerwone mięso jest zdrowe, czy szkodzi zdrowiu. Dietetycy i lekarze zalecają unikać go w diecie i ostrzegają, że może znacząco przyczyniać się do chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Tymczasem okazuje się, że wołowina czy wieprzowina nie są niezdrowe, za to niekorzystne może być spożywanie ich w nadmiarze i przygotowywanie w nieodpowiedni sposób. Faktem jest też to, że najbardziej szkodliwe są wysokoprzetworzone produkty z czerwonego mięsa np. kiełbasy, szynki czy konserwy. Natomiast nieprzetworzone czerwone mięso zawiera w sobie wiele cennych składników odżywczych, przede wszystkim białko i żelazo. Czy zatem warto jeść ten rodzaj mięsa i jak ono wpływa na zdrowie?

Czerwone mięso
Czerwone mięso©123RF/PICSEL

Mięso czerwone, czyli jakie?

Wołowina
©123RF/PICSEL

Mięso pozyskiwane ze zwierząt hodowlanych lub dzikich dzieli się na czerwone i białe. Do najpopularniejszych gatunków czerwonego mięsa zalicza się wołowinę, wieprzowinę, baraninę i jagnięcinę. Należą do niego również dziczyzna, konina oraz mięso z kaczki i gęsi. Mięso czerwone różni się od białego (mięsa z kurczaka, indyka, cielęciny, królika) wyższym stężeniem mioglobiny (białka) we włóknach mięśniowych, co nadaje mu właśnie czerwoną barwę. Ma też większą zawartość tłuszczu i cholesterolu, przez co uważa się je za bardziej szkodliwe.

Czy czerwone mięso szkodzi zdrowiu?

Występujące w czerwonym mięsie nasycone kwasy tłuszczowe uznaje się za tłuszcze niezdrowe, które przyczyniają się do chorób serca, nadwagi, otyłości i cukrzycy. Jednak są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jedynie ich nadmiar może zaszkodzić. W 2010 roku naukowcy z Harvardu udowodnili, że spożywanie czerwonego mięsa w umiarkowanych ilościach (100 g dziennie) nie zwiększa znacznie ryzyka wystąpienia tych schorzeń. Szkodliwe może być natomiast spożywanie go w nadmiarze, codziennie lub kilka razy w tygodniu w dużych porcjach. Większe zagrożenie dla zdrowia niesie jednak przetworzone mięso takie jak kiełbasy, szynki, konserwy mięsne, parówki, pasztety i gotowe potrawy. Tego typu produkty zawierają więcej konserwantów, soli i często też tłuszczu, a do tego, zazwyczaj, jest to mięso gorszej jakości. Mięso konserwowane, peklowane czy wędzone zawiera azotany, które przekształcają się w nitrozoaminy o działaniu rakotwórczym. Ważny jest również sposób przygotowywania surowego mięsa czerwonego. Podczas jego smażenia i grillowania wydzielają się związki (z dymu i spalania tłuszczu), zwiększające ryzyko chorób nowotworowych.

Jakie korzyści niesie spożywanie czerwonego mięsa?

Pieczony schab
©123RF/PICSEL

Czerwone mięso ma sporo cennych wartości odżywczych. To przede wszystkim bogate źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka, które jest budulcem mięśni i zapewnia prawidłowy rozwój organizmu. Tak samo wartościowe białko można znaleźć również w produktach roślinnych, jednak wtedy trudno dostarczyć je z jednej rośliny. Należy więc komponować jak najbardziej różnorodną dietę, by zapewnić organizmowi wszystkie ważne składniki odżywcze. W czerwonym mięsie znajduje się także bardzo dużo żelaza (łatwiej przyswajalnego niż to obecne w roślinach), chroniącego przed anemią, a także witamin z grupy B – szczególnie witaminy B1, B3 (niacyny) i B12. Ta ostatnia jest obecna jedynie w produktach zwierzęcych, a pełni istotne funkcje w organizmie. Korzystnie wpływa na układ nerwowy, pomaga radzić sobie ze stresem i poprawia koncentrację oraz bierze udział w przemianach metabolicznych białek, węglowodanów i tłuszczów. Czerwone mięso zawiera również cynk, fosfor, siarkę, magnez czy miedź, a także witaminy A, E i D. Wartość składników odżywczych różni się od rodzaju mięsa, na przykład lepiej pod tym względem wypada wołowina niż wieprzowina.

Czy można jeść czerwone mięso?

Unikaj przetworzonego mięsa
©123RF/PICSEL

Czerwone mięso nie jest zatem tak szkodliwe dla zdrowia, jak się powszechnie uważa. Tak jak z każdym rodzajem żywności należy jednak zachować umiar w jego spożyciu. Najlepsza jest bowiem zróżnicowana dieta, która dostarcza wszystkich, niezbędnych makroskładników. Można więc jeść czerwone mięso 2-3 razy w tygodniu, jednak nie powinno się przekraczać 350-500 g na tydzień. Ważne jest też to, w jaki sposób przyrządzamy czerwone mięso. Lepiej zrezygnować z jego smażenia i długiego grillowania, a wybierać gotowanie na parze lub pieczenie. Zdrowszym wyborem będzie również spożywanie mięsa nieprzetworzonego. W naszej diecie dla urozmaicenia powinny znaleźć się też inne produkty dostarczające białka i innych składników pokarmowych, np. ryby, warzywa strączkowe, orzechy czy grzyby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas