Czym przyprawić bigos? Jeden składnik nada mu szlachetności
Oprac.: Joanna Leśniak
Jak ugotować dobry bigos? Nad tym zastanawiają się wszyscy kucharze, którzy nie wyobrażają sobie bożonarodzeniowego jadłospisu bez tradycyjnej potrawy. Uświetni uroczyste posiedzenie przy stole, a do tego wspaniale rozgrzeje i nasyci, więc warto przyrządzać go nie tylko od święta. Ilu szefów kuchni, tyle przepisów. Istnieją jednak ważne zasady w kwestii przypraw do bigosu. Kiedy dodawać aromatyczne składniki, żeby nie zepsuć smaku potrawy? Czy do bigosu daje się czosnek? Oto wskazówki, którymi trzeba się kierować, wchodząc do kuchni.
Spis treści:
Czym przyprawić bigos? Kulinarne podstawy
Głównymi składnikami tradycyjnego bigosu są kiszona kapusta oraz mięso. Mimo to przyrządzanie dania w wersji wegetariańskiej też cieszy się popularnością. Niektórzy wzbogacają smak potrawy świeżą kapustą. W recepturze nie powinno brakować również leśnych grzybów i suszonych śliwek, które swoją słodyczą przełamują wytrawne smaki.
Jak ugotować dobry bigos? Z jedną przyprawą musisz uważać
W pierwszej kolejności zajmiemy się kwestią dotyczącą tego, kiedy solić bigos. Weź pod uwagę, że inne składniki (zwłaszcza kiszona kapusta) same w sobie są już słone, więc z przyprawą nie można przesadzać. Nie dodawaj jej na początku gotowania, kiedy smaki w garnku z bigosem jeszcze się nie przeniknęły. Trzeba wziąć pod uwagę, że najlepiej smakuje potrawa przyrządzana powoli przez wiele godzin, więc wszystkie składniki będą miały okazję "przegryźć się" i stworzyć smakowitą kompozycję.
Sól dodawaj do bigosu zawsze pod koniec gotowania. Będziesz w stanie ocenić, czy twój specjał w ogóle potrzebuje jeszcze słonego akcentu. Może się okazać, że kapusta i wędzonka wystarczą dla uzyskania pożądanego rezultatu.
Czy do bigosu dodaje się czosnek?
Zwykle nie pojawia się w klasycznych recepturach. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dodać jego niewielką ilość dla delikatnego zaostrzenia smaku i pogłębienia aromatu potrawy. Do bigosu przygotowanego z jednego kilograma kapusty dodaj cztery posiekane lub przeciśnięte przez praskę ząbki.
Kiedy dodawać czosnek do bigosu? Czas ma tu kluczowe znaczenie. Dodatek ten powinien znaleźć się w garnku pod koniec gotowania. Inaczej mógłby stać się gorzki, a ratowanie bigosu okazałoby się problematyczne.
Przyprawy do bigosu — w jakiej kolejności dodawać?
Bigos jest potrawą wręcz uwielbianą. Wszystko przez to, że każdy kęs zapewnia nam urodzaj idealnie zrównoważonych smaków warzyw, mięsa i przypraw. Jego przygotowanie jest czasochłonne, a podczas przyprawiania bigosu łatwo o błędy. Upewnij się, że wiesz, jak uniknąć kulinarnej wpadki.
- Czym przyprawić bigos? Wśród tradycyjnych dodatków nie powinno zabraknąć ziela angielskiego, liści laurowych oraz kminku. Możesz wrzucić je do garnka na początku gotowania, ponieważ potrzebują czasu, by uwolnić pełnię swojego aromatu.
- Z kolei majeranek i tymianek dorzuć pod koniec obróbki. Długie gotowanie im nie służy — tracą zapach i mogą być powodem, przez który bigos jest gorzki.
Dodaj do bigosu. Jego smak będzie szlachetniejszy
Mniej oczywistym dodatkiem do bigosu jest miód. Niewielka ilość nie zamieni wytrawnego dania w deser, ale dopełni smak całości. Na duży garnek wystarczą dwie lub trzy łyżki. Porcję zmniejsz, jeśli do przepisu włączasz też suszone śliwki. Dodając miód do bigosu, wybieraj gryczany lub spadziowy. Pasują najlepiej ze względu na obecne w nich pikantne i gorzkawe nuty.
Polecamy: