Czym różni się żurek od barszczu białego? Co podać na wielkanocnym stole?

Wielkanoc tradycyjnymi potrawami stoi. Wstępem do świątecznego obiadu w większości domów jest zupa. Żurek i barszcz biały – te nazwy często są używane wymiennie i traktowane jako synonimy. Okazuje się jednak, że wyróżnić można między nimi istotne różnice. Sprawdź, czym się różni żurek od barszczu białego, by uniknąć kulinarnej wpadki.

Co podać na Wielkanoc? W menu nie może zabraknąć tradycyjnej zupy
Co podać na Wielkanoc? W menu nie może zabraknąć tradycyjnej zupy123RF/PICSEL

Żurek a barszcz biały — różnice u podstaw

Niektórzy znawcy tematu potrafią murem stanąć w obronie swojej ulubionej zupy, wymieniając cechy, przez które ma być bezkonkurencyjna. Inni, mniej wymagający smakosze nie widzą specjalnej różnicy między białym barszczem a żurkiem. Choć potrawy są podobne, przyrządza się je nieco inaczej.

Główną rolę odgrywa tu zakwas, który determinuje właściwości dania. Żurek przyrządzany jest na zakwasie żytnim, co sprawia, że zyskuje ciemniejszy kolor i bardziej wyrazisty, ostrzejszy smak. Z kolei do barszczu białego używa się zakwasu z mąki pszennej razowej. Cechuje się łagodniejszym smakiem i jaśniejszą barwą.

Przepis na tradycyjny żurekInteria Kulinaria

Dodatki do barszczu i żurku

Receptura każdego kucharza może wyglądać nieco inaczej. Często tak bywa, kiedy przepis na daną potrawę to wypadkowa regionu, wielopokoleniowych tradycji czy indywidualnej inwencji szefa kuchni. Zmieniają się dodatki, jednak zazwyczaj to żurek jest przyrządzany z solidną porcją mięsa, w tym kiełbasy. Z kolei w barszczu białym znajdziemy więcej warzyw zaliczanych do włoszczyzny.

Obie zupy można dodatkowo serwować z ziemniakami, jajkiem czy białą kiełbasą, czyli składnikami typowymi dla wielkanocnego jadłospisu.

Co lepsze — żurek czy barszcz biały? Właściwości zdrowotne

Właściwości odżywcze potraw w znacznej mierze zależą od wykorzystanych dodatków. Szacuje się, że żurek jest bardziej kaloryczny od barszczu białego — to ze względu na większą ilość tłustego mięsa, które jest używane w tradycyjnych recepturach.

Obie potrawy powstają na zakwasie z mąki razowej, która jest bogata w błonnik, składniki mineralne i witaminy z grupy B. Taka kombinacja pozytywnie wpływa na układ nerwowy, redukując uczucie znużenia. Jest korzystna dla osób żyjących w stresie. Zakwas to również źródło bakterii kwasu mlekowego, które pozytywnie wpływają na jelita. Trzeba przyznać, że wsparcie dla nich podczas wielkanocnego obżarstwa jest cenne. Nadal jednak trzeba pamiętać, że o właściwościach świątecznych zup decydują dodatki, a hojna porcja boczku i innych tłustych składników nie będzie sprzyjała trawieniu i uczuciu lekkości.

Ze względu na udział mąki żytniej, żurek może być uznawany za nieco bardziej wartościowy posiłek, ale ponownie — różnice pod kątem wpływu dań na zdrowie nie są duże. Komponując świąteczny jadłospis, można więc kierować się przede wszystkim swoimi upodobaniami smakowymi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas