Czym zastąpić kofeinę?

Kawa to pierwsze o czym myślimy, gdy dopada nas zmęczenie. Jej pobudzające działanie to zasługa znajdującej się w niej kofeiny. I choć jest to składnik całkowicie naturalny, nie każdemu służy i nie w każdej ilości powinien być spożywany. Nadużywanie kofeiny wypłukuje z organizmu minerały, podwyższa ciśnienie, drażni żołądek i drogi żółciowe. Zatem czym zastąpić tę substancję, gdy znowu dopadnie nas kryzys?

kawa
kawa© Photogenica

Yerba mate

zamienniki kofeiny - krok 1
© Photogenica

To coraz bardziej popularny napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Zawiera wszystkie najważniejsze składniki poprawiające pracę systemu nerwowego i odpornościowego: m.in. witaminy z grupy B, biotynę, magnez, potas, cynk. Pobudza równie silnie jak kawa, ale na dłużej i bez skutków ubocznych.

Jak ją przygotować? 2-3 łyżeczki yerby zalej wodą o temp. 80°C i zaparzaj przez około 5 minut. Ten sam susz możesz zalewać nawet kilka razy.

Imbir

zamienniki kofeiny - krok 2
© Photogenica

Żucie kawałka świeżego imbiru lub popijanie imbirowego naparu pomaga się skupić i dodaje energii. Poza tym imbir zawiera olejki eteryczne i substancje żywicowe, które mają silne działanie lecznicze.

Jak przygotować? Łyżkę startego świeżego imbiru umieść w rondelku i zalej 2 szklankami wody. Gotuj całość przez około 10 minut. Do naparu dodaj sok z cytryny i łyżeczkę miodu. Będzie smaczniejszy.

Koktajl z jagód

zamienniki kofeiny - krok 3
© Photogenica

Szybko doda nam energii, a pity zamiast kawy na śniadanie zapobiegnie starzeniu się komórek nerwowych.

Jak go przygotować? Zmiksuj około 100 g jagód (mogą być mrożone), 100 ml mleka i 100 ml jogurtu naturalnego. Posłodź łyżeczką miodu.

Rozmaryn

zamienniki kofeiny - krok 4
© Photogenica

Zawiera olejki eteryczne oraz substancje, które działają silnie pobudzająco i przeciwbólowo. Nasila też pracę gruczołów nadnerczy, dzięki czemu dodaje nam sił i energii do życia.

Jak przygotować napar? Łyżkę świeżych listków zalej szklanką wrzącej wody. Zaparzaj 15 min. Pij po 1/4 szklanki trzy razy dziennie.

Banany

zamienniki kofeiny - krok 5
© Photogenica

Średniej wielkości banan zawiera tyle samo magnezu, co garść orzechów. A ponieważ magnez bierze udział w dostarczaniu energii dla mózgu, jedzenie bananów poprawia pamięć i koncentrację.

Ucisk ucha

zamienniki kofeiny - krok 6
© Photogenica

Masowanie małżowiny usznej działa na nas pobudzająco, ponieważ znajdują się na niej liczne zakończenia nerwów. Uciskaj opuszką kciuka miejsce tuż za uchem, a opuszką palca wskazującego masuj całą małżowinę - od góry do dołu, wykonując przy tym drobne okrężne ruchy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas