Dlaczego warto jeść zupę na śniadanie?

W Polsce traktujemy zupy jako danie obiadowe, jadamy je też na kolację. Nie mamy jednak zwyczaju spożywania zup na śniadanie. Okazuje się, że zjedzenie miseczki zupy na śniadanie może przynieść bardzo pozytywne efekty dla naszego samopoczucia i zdrowia. Zupa to przecież bogate źródło składników odżywczych. Nie bez powodu piszemy o tym jesienią. Oto powody, dla których warto jeść zupę w okresie jesienno-zimowym.

article cover
©123RF/PICSEL

Syci, ale nie zapycha

©123RF/PICSEL

Zupa, szczególnie taka przygotowana ze świeżych warzyw, może nasycić nasz żołądek na długo. Jest to sycący posiłek, ale jednocześnie niepowodujący uczucia zapchania i ciężkości. Miseczka ciepłej zupy na śniadanie doda nam energii na długo oraz zwiększy naszą wydajność.

Rozgrzewa organizm

Jedzenie zup na śniadanie świetnie sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasz organizm potrzebuje rozgrzania i zapewnienia ciepła na dłużej. Do zupy śniadaniowej warto dodać przyprawy o działaniu rozgrzewającym, na przykład kurkumę czy pikantną paprykę, które jednocześnie poprawią metabolizm.

Dostarcza cennych składników odżywczych

Zupa przygotowana ze świeżych warzyw to porządna dawka składników odżywczych, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Znajdziemy w niej cenne witaminy oraz minerały. Warto jednak pamiętać, by nie rozgotować warzyw, ponieważ utracą wówczas większość składników odżywczych.

Nawadnia organizm

Zupa pomaga również nawodnić nasz organizm. Pamiętajmy, że niedostateczna ilość wody w organizmie może być przyczyną zaburzenia jego pracy i osłabienia.

Pozytywnie wpływa na układ trawienny

Miseczka ciepłej zupy z rana pobudzi również nasz układ trawienny do pracy, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości i zadbamy o sylwetkę. Zupa warzywna nie jest wysokokaloryczna, za to pełna składników odżywczych.

Wystarczy ją tylko podgrzać

Zupa to również szybkie śniadanie, oczywiście pod warunkiem, że przygotujemy ją dzień wcześniej. Rano wystarczy ją jedynie podgrzać i śniadanie gotowe! Co więcej, zupę możemy spakować również do pojemnika na wynos i zjeść ją na drugie śniadanie w pracy lub szkole.

Jaką zupę gotować w jesienno-zimowym?

©123RF/PICSEL

W okresie niższych temperatur najlepiej jeść zupy przygotowane na bazie warzyw, ponieważ stanowią one bogate źródło składników odżywczych. Świetnie sprawdzą się kremy warzywne. Warto przygotować je z brokułów, kalafiora, dyni, marchwi, brukselki, buraka i wielu innych warzyw. Zadbajmy o to, by były świeże. Do jesienno-zimowych zup zachęcamy dodać również ulubiony rodzaj kaszy. To również cenne źródło wartości odżywczych. Kasze wpływają również pozytywnie na trawienie.

Rozgrzewający krem warzywny

©123RF/PICSEL

Oto przepis na pyszny rozgrzewający krem z warzyw, który doskonale sprawdzi się jako jesienne śniadanie. Doda energii i dostarczy organizmowi potrzebnych witamin oraz minerałów. Poza tym, jego przygotowanie jest naprawdę proste.

Potrzebne składniki

* dwie marchewki;

* dwie pietruszki;

* kawałek selera;

* jeden ziemniak średniej wielkości;

* jedna cebula;

* 250 gramów brokuła;

* 250 gramów kalafiora;

* 150 gramów kukurydzy z puszki;

* świeża pietruszka siekana;

* przyprawy: pieprz, sól, kurkuma, ostra papryka;

* jogurt naturalny.

Sposób przygotowania

1. Warzywa obieramy, kroimy na kawałki i wrzucamy do dużego garnka.

2. Zalewamy około trzema/ czterema litrami wody.

3. Gotujemy wywar aż do momentu, gdy warzywa zmiękną (około 40 minut).

3. Miksujemy warzywa wraz z wywarem.

4. Doprawiamy zupę do smaku.

5. Dodajemy posiekaną świeżą pietruszkę.

6. Zupę dekorujemy na talerzu jogurtem naturalnym.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas