Dlaczego warto pić zieloną herbatę? Poznaj niezwykłą moc leczniczego naparu
Zielona herbata znana jest od stuleci jako prozdrowotny napój, który ma pozytywny wpływ na organizm. Wspiera ważne procesy związane z odchudzaniem oraz wzmacnia układ krążenia. Co więcej, napar z zielonej herbaty pomaga zredukować napięcie nerwowe. Jaka jest zalecana dawka dzienna tego naparu? Jak ją przygotować? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści:
Dlaczego warto pić zieloną herbatę?
Argumentów za tym, by pić zieloną herbatę, jest wiele. Jednym z nich to fakt, że oczyszcza organizm z toksyn. Pomaga zredukować szkodliwe działanie wolnych rodników. Warto podkreślić, że wpływają na szybsze starzenie się organizmu. Wiele pań ceni sobie pielęgnacyjne właściwości naparu. Antyoksydacyjne zdolności zielonej herbaty sprawiają, że skóra jest jędrna, a zmarszczki znacznie mniej widoczne.
Wsparcie w odchudzaniu
Regularne picie zielonej herbaty wspiera procesy metaboliczne. Dzięki działaniu moczopędnemu pozwala na pozbycie się nadmiaru toksyn. Napój jest wsparciem w odchudzaniu, gdyż hamuje potrzebę podjadania między posiłkami. Dodatkowo przeciwdziała tworzeniu się cellulitu i wspiera pracę wątroby. Oczywiście samo picie zielonej herbaty nie pomoże w ukształtowaniu wymarzonej sylwetki. Potrzebne są odpowiednie ćwiczenia, a także dostosowana indywidualnie dieta. Warto w tej kwestii sięgnąć po fachową poradę specjalisty.
Redukcja stresu
Zielona herbata zalecana jest osobom cierpiącym na stany depresyjne. Sprawia, że organizm wycisza się i łatwiej osiągnąć wewnętrzną harmonię. To dzięki zawartości witamin z grupy B: poprawiają pamięć i koncentrację. Niedobory tego składnika powodują przewlekłe zmęczenie, ospałość, a także większą podatność na stres. Pijąc systematycznie zieloną herbatę, zmniejszą się też problemy ze snem, a ten w leczeniu zaburzeń depresyjnych ma niebagatelne znaczenie.
Pozytywny wpływ na układ krążenia
Napar z zielonej herbaty zapobiega również rozwojowi miażdżycy, udaru czy zawału. Zawarty w napoju potas reguluje pracę serca i normalizuje ciśnienie krwi. Dlatego zaleca się picie naparu osobom cierpiącym na nadciśnienie. Gdy jest podwyższone stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka. Napar jest odpowiednim zamiennikiem dla kawy. Działa podobnie, ale nie gwałtownie, a lekko pobudza.
Jak przygotować napar z zielonej herbaty?
Przygotowanie naparu z zielonej herbaty zajmie ci zaledwie kilka minut.
- Wystarczy, że zagotujesz wodę w czajniku i odczekasz chwilę. Istotne jest bowiem to, by nie zalewać herbaty wrzątkiem (temperatura wody powinna wynosić około 75 stopni Celsjusza).
- Następnie zalej herbatę i parz pod przykryciem przez około pięć minut i gotowe!
Jeśli masz sproszkowaną zieloną herbatę, proporcje parzenia podane są przez producenta na opakowaniu. Zazwyczaj to dwa do czterech gramów na szklankę. Napar spożywaj przynajmniej dwa razy dziennie, by szybciej zauważyć zadowalające efekty.
Zobacz: