Dlaczego warto przygotować letnie przetwory?

Kiedy lato powoli dobiega końca, wiele osób chcąc zatrzymać chwile słonecznych dni, decyduje się na przygotowanie sezonowych przetworów. Do ich wykonania nadają się zarówno owoce, jak i warzywa, których w sierpniu jest na pęczki. Warto wykorzystać między innymi takie owoce jak morele, śliwki czy wiśnie. Jeśli natomiast jesteś większym miłośnikiem warzyw, dobrze postawić na ogórki, paprykę, pomidory czy cukinię. Dlaczego warto robić letnie przetwory? Jakie mają właściwości zdrowotne? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Przetwory letnie można wykonać z różnych warzyw i owoców
Przetwory letnie można wykonać z różnych warzyw i owoców123RF/PICSEL

Czym jest pasteryzacja letnich przetworów?

Pasteryzacja jest zabiegiem mającym na celu przedłużenie świeżości owoców lub warzyw sezonowych. Dzięki temu można jeść je przez cały rok, nawet zimą. Konserwacja tych produktów odbywa się przez podgrzewanie szczelnie zakręconych słoików w wysokiej temperaturze (75-100 stopni Celsjusza). Pod jej wpływem letnie przetwory zachowują świeżość i smak, a ponadto nie tracą wartości odżywczych. Czynność tę możesz wykonać, używając zarówno piekarnika, jak i miski wypełnionej gorącą wodą.

Dlaczego warto pasteryzować warzywa i owoce?

Letnie przetwory warto pasteryzować i jeść przez cały rok
Letnie przetwory warto pasteryzować i jeść przez cały rok123RF/PICSEL

Na letnie przetwory nadaje się wiele warzyw i owoców, możesz wybierać pomiędzy cukinią, pomidorami, ogórkami czy papryką. Jeśli chodzi o owoce, świetnie sprawdzą się między innymi śliwki, morele czy wiśnie. Przetwory mają dużo właściwości zdrowotnych i są bogate w minerały, a także witaminy. Dla przykładu pasteryzowane morele są bogatym źródłem potasu, który pomaga uregulować ciśnienie krwi i wspomaga pracę układu pokarmowego.

Natomiast letnie przetwory wykonane z ogórków w swoim składzie zawierają magnez wspierający układ nerwowy, a także błonnik. Odpowiada on za oczyszczenie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, a także zmniejsza wchłanianie złego cholesterolu.

Jak pasteryzować owoce i warzywa?

Pasteryzacja owoców i warzyw nie jest zadaniem trudnym, wymaga jedynie przygotowania dużych słoi i garnka. Dno naczynia wyłóż ścierką, aby podczas pasteryzacji nie doszło do pęknięcia szkła. Włóż do środka słoiki tak, aby woda nie sięgała do zakrętek. Następnie doprowadź wodę do wrzenia i gotuj przez 20 minut. Słoiki najlepiej trzymać w suchym i ciemnym miejscu przez dobę, odwrócone do góry dnem. Potem możesz z powrotem ustawić je normalnie. Podłóż pod nie ścierkę, aby zapobiec potłuczeniu przetworów. Wiele osób wybiera też inny sposób pasteryzacji, na przykład w piekarniku, a nawet zmywarce!

Przepis na pasteryzację ogórków na sucho

Do pasteryzacji można wykorzystać między innymi ogórki
Do pasteryzacji można wykorzystać między innymi ogórki123RF/PICSEL

Konserwację ogórków możesz wykonać w piekarniku, jest to tak zwana pasteryzacja na sucho. Jak ją przeprowadzić?

  1. Słoiki z ogórkami umieść w zimnym piekarniku, a następnie nastaw temperaturę 120 stopni Celsjusza i włącz termoobieg.
  2. Przetwory trzeba pasteryzować przez 20 minut. Po upływie czasu wyłącz piekarnik i uchyl drzwiczki. Pozostaw je w środku jeszcze przez kilka minut.
  3. Podobnie jak w przypadku innych pasteryzowanych warzyw i owoców, trzymaj je w suchym i ciemnym miejscu do góry wieczkiem przez dobę. Po około dwóch tygodniach będą się nadawać do jedzenia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas