Reklama

Sięgnij po te produkty, by zachować letnią opaleniznę jesienią i zimą

Muśnięta słońcem skóra to pamiątka i wspomnienie po ciepłych letnich dniach. Co zrobić, by móc cieszyć się opalenizną podczas nadchodzącej jesieni i zimy? W jej zachowaniu pomogą owoce, warzywa oraz inne łatwo dostępne produkty spożywcze. Sprawdź, co warto mieć na swoim talerzu i w szafkach z zapasami, by znacznie przedłużyć trwałość opalenizny.

Jak powstaje opalenizna?

Zmiana koloru skóry zachodzi na skutek promieniowania UV i jest reakcją obronną organizmu. Mechanizm ten polega na wzmożonym wytwarzaniu specjalnego barwnika - melaniny. To właśnie ona nadaje barwę naszej skórze i włosom. Jej działanie można porównać do filtrów UV stosowanych w kosmetykach. Melanina absorbuje i rozprasza nagromadzone na skórze promieniowanie.

Właściwą nazwą procesu powstawania opalenizny jest melanogeneza. To bardzo złożony, wieloetapowy i odwracalny system. Pierwszym etapem jest natychmiastowa pigmentacja. W kolejnym kroku dochodzi do pigmentacji opóźnionej. Taka opalenizna utrzymuje się zazwyczaj od około trzech do czterech tygodni. W niektórych przypadkach zdarza się, że skóra wraca do naturalnego koloru dopiero po upływie kilku miesięcy.

Reklama

Opalanie - zalety i wady

Dzięki ekspozycji na słońce zwiększa się synteza witaminy D, która jest niezbędna do wchłaniania wapnia. Opalanie wpływa na poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia. Promienie słoneczne mogą także pozytywnie wpłynąć na problemy skórne, m.in. łuszczycę, atopowe zapalenie skóry i alergie. Wytworzona podczas opalania melanina ma działanie przeciwutleniające, porównywalne skutecznością do regularnego przyjmowania witaminy E.

Jednymi z bardziej negatywnych skutków opalania są łagodne i ostre odczyny posłoneczne. Zaliczają się do nich przede wszystkim oparzenia słoneczne, które skutkują złym samopoczuciem, powstawaniem pęcherzy, gorączką i nudnościami.

Warto pamiętać, by do opalania podchodzić z głową, zaopatrując się w odpowiednie kremy z filtrem, dbając o właściwe nawodnienie i wyznaczając czas poświęcony na ekspozycję ciała na słońce. Te kroki doprowadzą nas do powstania wymarzonej opalenizny bez nieprzyjemnych i groźnych efektów ubocznych.  Co robić, by utrzymać ją na dłużej?

Dieta dla utrzymania pięknej opalenizny

Piękna i trwała opalenizna zależy na ogół od genów i typu skóry. Ogromny wpływ na jej utrzymanie ma także właściwie dobrana i odpowiednio zbilansowana dieta, pełna kompleksów witamin i składników odżywczych.

Właściwości Beta-karotenu

Beta-karoten należy do grupy karotenoidów, czyli czerwonych, żółtych i pomarańczowych barwników roślinnych. Występuje przede wszystkim w żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach, a także zielonych warzywach liściastych, m.in. batatach, marchwi, szpinaku oraz morelach.

To tak zwana prowitamina witaminy A. Działa na cały organizm człowieka, wspierając prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, wzmacniając układ odpornościowy i wpływając na wygląd skóry. Ma zdolność kumulowania się w naskórku, przez co wspomaga proces opalania, nadając skórze promienny koloryt. Pobudza melanocyty do pracy, dzięki czemu skóra się przyciemnia. Regularne jedzenie składników bogatych w beta-karoten pomaga przedłużyć trwałość naturalnej letniej opalenizny.

Sprawdź: Jak złagodzić ukąszenia komarów? Dzięki tym sposobom zniwelujesz swędzenie skóry

Witamina młodości

Witamina E jest niezbędna do prawidłowej pracy całego organizmu. Dzięki szerokim zdolnościom antyoksydacyjnym walczy z rozwojem wolnych rodników, zapobiegając zmarszczkom i przebarwieniom. Produkty bogate w witaminę E przyczyniają się do produkcji elastyny i kolagenu, które odpowiadają za promienną i odmłodzoną skórę.

Działa jak remedium na przesuszoną po opalaniu skórę. Regularne stosowanie witaminy E pomaga wyrównać kolor opalenizny, uniknąć ciemnych plam oraz zapobiec hiperpigmentacji. Działanie nawilżające przynosi ulgę suchej skórze, zapobiegając jej pękaniu i schodzeniu, dzięki czemu mamy szansę, by dłużej cieszyć się złocistą opalenizną. Warto szukać jej w orzechach, jarmużu, olejach roślinnych, zielonych warzywach i kiełkach.

Sięgnij po selen

To pierwiastek śladowy, występujący w niewielkiej ilości w ludzkim organizmie. W połączeniu z witaminą E opóźnia procesy starzenia i przyspiesza regenerację komórkową. Łagodzi podrażnienia skóry, działa przeciwalergicznie, regulująco i ujędrniająco. Pozytywnie wpływa na przedłużenie trwałości opalenizny. Pokarmy będące jego źródłem to: brokuły, kapusta, cebula, czosnek, tuńczykpieczywo pełnoziarniste.

Zobacz: Pomijany składnik służy zdrowiu. Na co pomaga herbata z liści malin?

To jeszcze warto jeść

W celu zachowania zdrowej opalenizny na dłużej warto postawić na produkty sojowe m.in. tofu. Soja jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych - potasu, fosforu, wapnia magnezu i żelaza. Aminokwas, który odpowiada za utrzymanie opalenizny to tyrozyna, niezbędna do produkcji kolagenu i syntezy melaniny. Możemy sięgnąć także po ogórki kiszone. Ich regularne spożywanie dostarcza organizmowi naturalnych probiotyków i witaminy C, która wzmocni i przedłuży działanie karotenoidów.

Postaw na nawilżenie

Zdrową opaleniznę możemy pielęgnować nie tylko wewnętrznie, ale również na zewnątrz. Branża kosmetyczna pokochała aloes ze względu na zawartość witamin, enzymów, aminokwasów, olejków lotnych i kwasów organicznych. Dzięki obecności lupeolu, czyli silnego antyoksydantu, aloes nałożony na skórę zwiększy produkcję kolagenu, który ujędrni ciało i wpłynie na lepszy wygląd opalenizny. Regularne stosowanie aloesu po opalaniu złagodzi podrażnienia, nawilży i zregeneruje przesuszoną opalaniem skórę. Warto postawić na produkty, które zawierają minimum 90%, a najlepiej 99% aloesu.



INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opalenizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy