Dodaj odpowiednie przyprawy do zupy. Będzie zdrowa i aromatyczna
Każda zupa powinna być prawidłowo doprawiona. To właśnie dzięki ziołom można uzyskać głębie smaku i aromatu. Warto wiedzieć, jakie zioła dodać do jakiej zupy, by wyciągnąć z niej to, co najlepsze. Oprócz tego mają wiele właściwości zdrowotnych i zbawienny wpływ na organizm. Jakie przyprawy będą odpowiednie do zupy? Co zrobić, by potrawa była zdrowa i aromatyczna? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Dlaczego warto dodawać przyprawy do zup?
Przyprawy mają wiele właściwości zdrowotnych i pomagają w łagodzeniu różnych dolegliwości. Większość ziół ma intensywny zapach, sprawiający, że każda zupa smakuje wybornie. Trzeba też pamiętać o odpowiednim momencie, w którym należy dołożyć daną przyprawę. Bowiem niektóre z nich dodaje się w momencie gotowania. Jeśli postąpisz inaczej, to pod wpływem wysokiej temperatury zaczną gorzknieć: koperek czy bazylia. Poniżej zestawienie najbardziej popularnych przypraw i ich właściwości zdrowotnych.
Liść laurowy
Ta przyprawa ma bardzo intensywny zapach, za który jest szczególnie ceniona. Liści laurowy to bogate źródło witamin z grupy B. ich główna rola w organizmie to wspieranie układu nerwowego i wykorzystywanie energii z pożywienia. Ponadto przyprawa zalecana jest w diecie osób borykających się z anemią i kobietom w ciąży. Do jakich dań warto używać liść laurowy? Świetnie komponuje się z zupą jarzynową, rosołem czy barszczem białym. Przyprawę dodawaj do zupy pod koniec gotowania (około pięciu minut przed wyłączeniem).
Ziele angielskie
Przyprawa ta charakteryzuje się gorzkim i dość cierpkim smakiem. Ceniona jest szczególnie za łagodzenie zaburzeń układu pokarmowego. Działa rozkurczowo, zapobiega wzdęciom i pozytywnie wpływa na przemianę materii. Ponadto w swoim składzie ziele angielskie zawiera witaminę C. To silny antyoksydant, który hamuje działanie wolnych rodników. Przyprawa najkorzystniej smakuje dodana do zupy ogórkowej, jarzynowej czy kapuśniaku. To uniwersalne zioło, które będzie się komponować praktycznie z każdym daniem. Należy je dodać na początku gotowania, po szumowaniu mięsa.
Tymianek
Przyprawa, której spożywanie zaleca się w okresie przejściowym. Jak wiadomo to czas, kiedy łatwiej o grypę czy infekcję bakteryjną. Tymianek pomoże złagodzić uporczywe objawy: kaszel czy gęstą wydzielinę. Ma silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalnie. Po napar z tymianku sięgają też kobiety zmagające się z silnymi bólami menstruacyjnymi. Zioło doskonale smakuje w towarzystwie pomidorów, cebuli czy grzybów. Do zupy należy dodać je pod koniec gotowania: unikniesz utraty cennych składników i witamin.
Lubczyk
Głównym zadaniem lubczyku jest nadanie dobrego smaku zupy. Przyprawę dodaje się do zupy razem z warzywami. W przeciwieństwie do natki pietruszki czy kopru lubczyk wykorzystuje się do przygotowania wywaru. Niektórzy usuwają go po ugotowaniu zupy, nie stosuje się zioła do posypania gotowego posiłku. Zalecania jest w diecie niskokalorycznej, a także łatwostrawnej. Dobrze smakuje w zupie grzybowej, ziemniaczanej czy kalafiorowej.
Suszony koper
Zioło o silnym i aromatycznym zapachu i trochę szczypiącym smaku. To przyprawa uniwersalna, nadająca się do każdego rodzaju zupy. Suszony koperek dodaje się na sam koniec gotowania. Można nim też posypać gotową zupę. Wyciąg z kopru służy łagodzeniu stanów zapalnych stawów i bóli brzucha. Zmniejsza wzdęcia i dobrze radzi sobie z niestrawnością. Ponadto zawiera wiele cennych minerałów: potas, fosfor czy sód.
Polecamy: