Dom pachnący świeżym pieczywem. Przepis Ewy Wachowicz na idealny zakwas do chleba
Piekarnie od rana przyciągają klientów zapachem świeżo pieczonego chleba. Półki pysznią się różnymi rodzajami – pszennymi, bezglutenowymi, na zakwasie oraz drożdżach. Zwolennicy chrupiącego pieczywa na zakwasie mogą w prosty sposób przygotować je w domu. Wystarczy trzymać się prostego przepisu Ewy Wachowicz, by poczuć się jak doświadczony piekarz we własnej kuchni.
Spis treści:
Rodzaje zakwasu
Na sklepowych półkach dostaniemy wiele rodzajów mąk. To właśnie od tego, którą wybierzemy, zależy rodzaj przygotowywanego zakwasu. W kulinariach wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje, w skład których wchodzą - zakwas żytni, pszenny oraz orkiszowy.
- Zakwas żytni razowy - uważa się go za najprostszy do przygotowania. Gotowy wykorzystamy jako bazę do zakwasu pszennego oraz orkiszowego. Potrzebujemy jedynie wody, mąki żytniej oraz słoika, a czas oczekiwania trwa ok. 6 dni.
- Zakwas pszenny - jego bazą są woda oraz mąka pszenna. Zakwas jest gotowy do użycia już po 5 dniach.
- Zakwas orkiszowy - przygotowuje się go podobnie do żytniego, z tą różnicą, że zakwas orkiszowy wymaga dokarmiania przez pełne 7 dni, zamiast 5.
Domowy zakwas z przepisu Ewy Wachowicz
Na myśl o smakowitym, ciepłym i pachnącym bochenku chleba aż z rozkoszy cieknie ślinka. Zapada decyzja o samodzielnym przygotowaniu go w domu. Jak prawidłowo się za to zabrać? Zanim przejdziemy do wypiekania cuda w piekarniku, zaczynamy od przygotowania zakwasu. Najlepiej zdecydować się na sprawdzony przepis Ewy Wachowicz, który wymaga tylko dwóch podstawowych składników.
Składniki:
- 500 ml wody
- 500 mąki żytniej razowej
Przepis:
- Do przygotowania idealnego zakwasu na bazie mąki żytniej potrzeba kilku dni. Pierwszego dnia rano do wcześniej wyparzonego słoika wlewamy 100 ml wody o temperaturze 30-40 st. C i dodajemy 100 g mąki.
- Całość mieszamy, a następnie delikatnie przykrywamy pokrywką i odstawiamy na 12 godzin. Pamiętajmy, by absolutnie nie zakręcać słoika.
- Wieczorem, po upływie wyznaczonego czasu, delikatnie mieszamy zawartość słoika i zostawiamy na kolejne 12 godzin.
- W następnym kroku zabieramy się za dokarmianie zakwasu. W tym celu do słoika dolewamy ponownie 100 ml cieplej wody i dosypujemy 100 g mąki. Mieszamy i odstawiamy.
- Dokarmianie wodą i mąką ponawiamy aż do wyczerpania wody oraz mąki. Po 5 dniach zakwas będzie gotowy do użycia.
- Tak przygotowany zakwas możemy przechowywać w lodówce. Pamiętajmy jedynie o tym, by wyciągnąć go na 2-3 godziny przed planowanym pieczeniem chleba oraz dokarmić go wodą i mąką.
Sprawdź: Jak zrobić chleb portugalski?
Jak przechowywać gotowy produkt?
Co zrobić z nadmiarem zakwasu, jeśli nie planujemy zamieniać kuchni na małą piekarnię? Gotowy zakwas bez problemu przechowamy w lodówce. Najlepiej trzymać go w słoiku, w którym rozpoczęliśmy przygotowanie, a wierzch przykryć kawałkiem materiału lub folią. Niska temperatura lodówki nie zabije drożdży w zakwasie. Zamiast tego sprawi, że przejdą w stan spoczynku. Dopiero szczelne zakręcenie za pomocą pokrywki mogłoby je całkowicie uśmiercić.
Aromatyczny chleb z czarnuszką na zakwasie - krok po kroku
Odrobina czarnuszki w żytnim lub pełnoziarnistym chlebie dodaje mu nie tylko smaku, ale także niepowtarzalnego aromatu. Wystarczy kilka minut przygotowywania oraz odrobina cierpliwością podczas wyrastania ciasta, by cieszyć się smakowitym pieczywem w domowym zaciszu.
Składniki:
- 150 g mąki pszennej typu 650
- 200 ml przefiltrowanej letniej wody
- 1,5 łyżeczki soli
- 325 g aktywnego zakwasu żytniego
- 200 g mąki żytniej typu 720
- 2-3 łyżeczki ziaren czarnuszki
Przepis:
- Mąkę pszenną oraz żytnią wsypujemy do miski. Dodajemy aktywny i dokarmiony ok. 10 godzin wcześniej zakwas, a także sól i czarnuszkę.
- Stopniowo, niewielkim strumieniem, wlewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto ręką, mikserem lub specjalnym hakiem przez 5-6 minut.
- Wnętrze keksówki o wymiarach 10 × 22 cm smarujemy oliwą i wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy do niej ciasto, wierzch delikatnie wyrównujemy zwilżoną w wodzie dłonią.
- Formę przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 4 godziny.
- Po upływie wyznaczonego czasu rozgrzewamy piekarnik do 220 st. C i wkładamy do niego keksówkę z chlebem na 20 minut. W kolejnym kroku zmniejszamy temperaturę do 200 st. C i dopiekamy pieczywo przez kolejne 15-20 minut.
- Upieczony chleb wyciągamy z foremki, wykładamy na specjalną kratkę i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia. Podajemy z ulubionymi dodatkami. Smacznego!
Sprawdź również: