Domowe mleko owsiane: Jak przygotować napój na skołatane nerwy?

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Kaszel, duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz świszczący oddech mogą być objawami alergii na białko mleka krowiego. Czy da się zastąpić nabiał odzwierzęcy roślinnymi zamiennikami? Alternatywą dla produktu tak chętnie łączonego z płatkami jest napój owsiany. Włączenie go do diety obniża poziom złego cholesterolu i może zapobiegać otyłości. Dlaczego warto sięgnąć po mleko owsiane i jak przygotować je w domu? Sprawdź teraz.

Jak przygotować i dlaczego warto pić mleko owsiane?
Jak przygotować i dlaczego warto pić mleko owsiane?123RF/PICSEL

  • Witaminy A i D obecne w mleku owsianym wzmacniają naturalną odporność, zmniejszając podatność organizmu na przeziębienia oraz inne choroby autoimmunologiczne.
  • Za główną wadę mleka owsianego uważa się duży udział węglowodanów, które mogą przyczynić się do nagłego skoku poziomu glukozy we krwi.
  • Oficjalnie owies uznano za produkt bezglutenowy, jednak odradza się spożywania go w jakiejkolwiek postaci osobom chorym na celiakię.

Mleko owsiane - dla kogo?

Napoje roślinne skutecznie zastępują osobom na diecie wegańskiej tradycyjne produkty pochodzenia zwierzęcego. Mleko owsiane to smaczna i zdrowa alternatywa dla krowiego nabiału. Nie tylko nie zawiera w sobie laktozy, przyczyniającej się do powstawania problemów żołądkowych, ale dodatkowo nie znajdziemy w nim także wywołujących alergie białek mlecznych.

Napój na bazie płatków owsianych świetnie sprawdzi się u osób z alergią na orzechy. Podobnie jak mleko ryżowe, owsiane wyjątkowo rzadko uczula. Spora zawartość beta-glukanów wspiera dobrze zbilansowaną dietę osób chorujących na miażdżycę oraz ze stwierdzonym podwyższonym poziomem złego cholesterolu. Już jedna szklanka płynu dziennie może pozytywnie wpłynąć na poprawę wyników uzyskanych w lipidogramie.

Właściwości i zalety mleka owsianego

Jakie zalety wynikają z picia mleka owsianego?
Jakie zalety wynikają z picia mleka owsianego?123RF/PICSEL

Napój owsiany bywa porównywany do mleka sojowego, choć ma o wiele lżejszą i bardziej wodnistą konsystencję. Jest dość sycące i świetnie sprawdzi się u osób uczulonych na soję oraz orzechy. W polskich sklepach znajdziemy szeroki wybór różnych odmian tego typu napojów, jednak najkorzystniejsze jest przygotowanie go w domu.

Mleko z płatków owsianych dostarcza organizmowi niewielkiej ilości kalorii. W 100 ml napoju znajduje się jedynie 54 kcal. Na liście atutów mleka owsianego znalazły się m.in.:

  • brak cholesterolu oraz laktozy w składzie;
  • bogactwo błonnika oraz kwasu foliowego;
  • obecność 15 witamin oraz 10 minerałów (m.in. B12, A, D, żelaza, fosforu);
  • większa zawartość wapnia niż w mleku krowim;
  • wspomaganie walki z anemią - 1 kubek pokrywa ok. 10% dziennego zapotrzebowania na żelazo;
  • działanie uspokajające, przez co często nazywa się go eliksirem na skołatane nerwy;
  • zawartość fitochemikaliów, czyli roślinnych substancji czynnych, hamujących rozwój komórek nowotworowych, działających antybakteryjnie oraz chroniących przed udarem i chorobami serca.

Przepis na domowe mleko z płatków owsianych

Mleka roślinne możemy przygotować na kilka sposobów. Jeden z nich zakłada wykorzystanie blendera wysokoobrotowego, inny wytłaczarki do soków, a jeszcze kolejny wymaga jedynie blendera ręcznego. Najlepiej użyć w tym celu blendera wysokoobrotowego, który w ciągu kilku minut dokładnie rozdrobni płatki owsiane. W niedługim czasie zapewnimy sobie zapas pysznego i kremowego mleka owsianego, które kosztuje o wiele mnie niż w sklepach spożywczych.

Składniki:

  • 700 ml przefiltrowanej i przegotowanej wody
  • 3-4 łyżki płatków owsianych górskich
  • 1 łyżka miodu lub 2-3 łyżki syropu klonowego
  • szczypta soli

Przygotowanie:

  1. Do czystego słoika wrzucamy płatki owsiane, a następnie zalewamy je wcześniej przegotowaną i ostudzoną wodą. Odstawiamy do nasiąknięcia na 30-40 minut.
  2. Po upływie wyznaczonego czasu płatki z wodą przelewamy do blendera kielichowego, dodajemy miód lub syrop klonowy, a także sól i całość miksujemy przez 3-5 minut na najwyższych obrotach.
  3. Otrzymaną ciecz przelewamy przez gęstą gazę do butelek lub innych słoików. Smacznego!

Przechowywanie i zastosowanie produktu w domowej kuchni

Jak przechowywać mleko owsiane?
Jak przechowywać mleko owsiane?123RF/PICSEL

Przygotowane domowym sposobem mleko owsiane nie zawiera zbędnych dodatków, sztucznych słodzików oraz poprawiaczy smaku. Jeśli pominiemy także emulgator, produkt może się nieco rozwarstwiać, jednak wystarczy wymieszać go przed użyciem. Gotowy produkt przechowujemy w lodówce przez ok. 2-3 dni. Później lepiej wykonać świeżą porcję.

Mleko owsiane wykorzystamy w kuchni podobnie jak tradycyjny produkt krowi. W przeciwieństwie do innych napojów roślinnych ma ono bardzo delikatny posmak, który nie przytłacza łączonych z nim produktów. Bez problemu wzbogacimy nim filiżankę ulubionej kawy, dodamy do ciasta naleśnikowego, rozrzedzimy masę na wypieki, a także zalejemy owsiankę, jaglankę czy ryżankę. Mleko owsiane to także doskonała baza do przygotowania własnego wegańskiego jogurtu, kefiru oraz koktajlu owocowego.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas