​Drugie śniadanie - pierwszorzędna sprawa

Początek roku szkolnego to ogromny stres zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Każdy opiekun pragnie, by jego pociecha pilnie się uczyła i zdobywała jak najlepsze stopnie, dlatego pamięta o dodatkowych zajęciach. A o czym zapomina?

Drugie śniadanie jest ważnym posiłkiem dla każdego dziecka.
Drugie śniadanie jest ważnym posiłkiem dla każdego dziecka.123RF/PICSEL

Okazuje się, że nawet wzorowy rodzic zapomina o podstawowej sprawie - drugim śniadaniu.

Drugie śniadanie bowiem to posiłek przez wielu niedoceniany, jednak ogromnie istotny, szczególnie w diecie rozwijającego się, młodego organizmu, który potrzebuje dużo energii do nauki i zabawy.

Bardzo często kwestia drugiego śniadania bywa szybko ,,załatwiana" przez rodziców za pomocą codziennego kieszonkowego, które dziecko zostawia w sklepiku szkolnym. Niestety, najczęściej pieniądze te wydawane są na chipsy, słodycze czy gazowane napoje, które nie tylko nie zawierają wartości odżywczych, ale także przyczyniają się do próchnicy oraz nadwagi - problemów, z którymi zmaga się coraz większa część młodych Polaków.

Czego Jaś się nie nauczy...

Na szczęście drugie śniadanie wcale nie musi być nudne. Aby pociecha z ochotą je jadła, warto zadbać o różnorodność posiłku.

Dzieci są wzrokowcami, dlatego trzeba pamiętać, aby drugie śniadanie było kolorowe, najlepiej zapakowane w atrakcyjny, specjalnie przeznaczony do tego celu pojemnik, np. ozdobiony postaciami z ulubionej kreskówki dziecka. Równie istotną sprawą jest możliwość łatwego spożycia przygotowanej przekąski.

Nie lubią się brudzić

Tego typu produkty bardzo łatwo zastąpić równie zdrowymi odpowiednikami: z warzyw, niech będą to twarde rzodkiewki, małe ogóreczki, pokrojona w słupki marchewka lub pomidorki koktajlowe - każde z nich można wziąć łatwo w rękę i zjeść ze smakiem, nie brudząc się przy tym. Z owoców mogą być kulki winogron, truskawki pozbawione szypułek lub cząstki mandarynki.

Chrupanie pod kontrolą

Tym bardziej, że są one idealne do podziału, proste w przechowywaniu oraz zawierają mnóstwo wartości odżywczych: m.in. dobre tłuszcze, błonnik, magnez i witaminę E. Pamiętać jednak należy, by wszelkie przegryzki pozbawione były dodatków: polewy czekoladowej, słodkich skorupek czy sztucznych posypek.

Woda najważniejsza

Oczywiście najlepsza będzie niegazowana woda mineralna - ma ona bowiem najlepsze właściwości nawadniające. Jeśli jednak dziecko wyjątkowo jej nie toleruje, można zastąpić ją świeżo wyciskanymi sokami owocowymi lub słabą herbatą. Napoje najlepiej pakować w plastikowe butelki lub bidony, bo są łatwe do zakręcania i się nie tłuką.

Nie zmuszaj do jedzenia!

Warto pobudzić wyobraźnię i poświęcić przed pracą kilkanaście minut, by przygotować maluchowi naprawdę dobrze wyglądające, kolorowe i smaczne drugie śniadanie, pozwalające wypracować u dziecka niezwykle cenne, zdrowe nawyki żywieniowe, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.


Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas