Działa 100 razy lepiej niż witamina C. Pij codziennie, by utrzymać organizm w idealnej kondycji
Za zastąpieniem tradycyjnej herbaty japońską matchą przemawia wiele czynników. Ten wyjątkowy rodzaj napoju nie tylko zmniejsza stres oksydacyjny, chroniąc przed zbyt szybki starzeniem, ale dodatkowo przeciwdziała rozwojowi licznych chorób przewlekłych. Napar, wyróżniający się intensywnie zielony kolorem, skrywa w sobie prawdziwą bombę witaminową, a stawia na nogi lepiej niż kawa. Jak przygotować ją w domu? Podpowiadamy.
Czym jest matcha?
Myśląc o herbacie matcha, niemal bez namysłu kojarzymy ją z Krajem Kwitnącej Wiśni, czyli Japonią. To właśnie tam zasłynęła już 800 lat temu, dzięki specjalnej sztuce parzenia herbaty, zwanej chanoyou. Co ciekawe, oryginalnie pochodzi z Chin, a za jej rozpropagowaniem stoją buddyjscy mnisi. Czym zatem jest matcha? To nic innego jak dokładnie sproszkowana zielona herbata, a konkretnie odmiana Camellia sinensis.
Na miesiąc przed planowanymi zbiorami, krzewy przeznaczone na matchę dokładnie chroni się przed słońcem. Brak dostępu do światła pozwala uzyskać unikalny skład surowca. Co odróżnia ją od zwykłych herbat? Matcha zawiera o wiele więcej kofeiny, L-teaniny oraz antyoksydantów. Parząc tradycyjną herbatę, nasz organizm jest w stanie przyswoić jedynie ok. 20% cennych substancji. Proszek matcha pozyskiwany jest z całych liści, z tego względu zapewnia nam dostęp do wszystkich witamin, minerałów, aminokwasów oraz błonnika. Jakie jeszcze korzyści wynikają z picia matchy?
Sprawdź: Matcha: Najzdrowsza herbata świata
Właściwości napoju
Przyglądając się działaniu napoju, zauważymy, że jego liczne właściwości są bardzo zbliżone do zwykłej zielonej herbaty. Za wybraniem japońskiego specjału przemawia wyższa koncentracja antyoksydantów, co ma szczególne znaczenie dla wzmocnienia naturalnej odporności organizmu. Liczne badania dowiodły, że to właśnie matcha ma najsilniejszy efekt przeciwutleniający. Pod tym względem przebija nawet największe dawki witaminy C. Udowodniono także jej działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz chroniące układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą oraz innymi chorobami.
Działanie matchy porównuje się nieco do zielonej kawy. Oba napoje wspomagają proces odchudzania. Stymulują procesy metaboliczne oraz pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Wysoka zawartość aminokwasu, a konkretnie L-teaniny, wykazuje pozytywny wpływ na układ nerwowy. Pobudza specjalne fale w mózgu, które pozwalają szybciej się odprężyć, a także poprawić ogólne samopoczucie. Spożywanie matchy utrzymuje odpowiedni poziom dopaminy oraz serotoniny, które nie tylko walczą z bezsennością, ale także dają motywację do działania.
Sprawdź: 7 zalet zielonej herbaty matcha
Jak przygotować matchę w domu?
Tradycyjne japońskie parzenie matchy obejmuje minimum godzinę. W domowych warunkach przygotujemy ten smaczny napój w zaledwie kilka minut. Cały proces obejmuje jedynie trzy proste kroki.
- Zaczynamy od wsypania jednej łyżeczki sproszkowanej matchy do kubka, szklanki lub specjalnej czarki. Osoby posiadające specjalny zestaw do parzenia tego typu herbaty, a tym samym japońskie łyżeczki bambusowe, mogą użyć dwóch miarek proszku.
- Sproszkowane liście zalewamy 100 ml gorącej wody. Pamiętajmy, by nie używać wrzątku. Idealna temperatura parzenia to ok. 80 st. C. Po zagotowaniu w czajniku odczekajmy kilka minut i dopiero wtedy dolejmy wodę do naczynia.
- Intensywnie mieszamy całość za pomocą łyżeczki, spieniacza do mleka lub specjalnego chansenu, czyli bambusowego przyrządu przypominającego nieco pędzel.
- Czynność kontynuujemy do momentu powstania gęstej zielonej piany, a następnie oddajemy się delektowaniu pysznym napojem. Smacznego!
Sprawdź również: