Dzień Babci i Dziadka
21 i 22 stycznia to dzień Babci i Dziadka – tradycyjnie świętowane są w żłobkach i przedszkolach, które często przygotowują wtedy wyjątkowe atrakcje dla seniorów rodu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby obchodzić je także we własnym domu.
Podpowiadamy, jak wykorzystać tę rodzinną okazję do wzbogacenia i wykorzystania w praktyce m.in. wiedzy na temat prawidłowego żywienia i przygotowywania z tej okazji również zdrowych posiłków. Oczywiście w formie dobrej zabawy dla wszystkich!
Wesoło, zdrowo, kolorowo
Zanim członkowie różnych pokoleń spotkają się przy rodzinnym stole, dzieci mogą przywitać dziadków na przykład przedstawieniem teatralnym. Nie trzeba do niego wielu rekwizytów, a do sporządzenia scenicznych dekoracji i przebrań można z powodzeniem zaangażować małych aktorów, zapełniając im kilka popołudni dobrą zabawą.
Maluchy mogą przebrać się na przykład za kolorowe warzywa czy owoce, a samo przedstawienie nie musi być skomplikowane. Przedszkolaki mogą przygotować recytację jednego z popularnych wierszyków, np. Jana Brzechwy "Na straganie", Juliana Tuwima "Warzywa" lub "Rzepkę" czy "Spadła gruszka do fartuszka". Młodsze dzieci mogą zaśpiewać prostą piosenkę, jak "Witaminki" czy "Ogórek".
Artystyczny prezent dla dziadków świetnie uzupełnią kolorowe laurki albo nietypowo - kolorowe statuetki dla Najlepszej Babci i SuperDziadka, przygotowane z owoców, warzyw, goździków, itp. Wyjątkowych gości dzieci mogą też zaprosić do wspólnej zabawy, np. w postaci turnieju edukacyjnych zagadek lub wspólnej nauki angielskich nazw owoców i warzyw.
Najmłodsze i najstarsze pokolenie w rodzinie może też wspólnie przygotować zdrową przekąskę dla rodziców. Przy okazji w praktyce będzie można przećwiczyć zasady higieny podczas przygotowywania posiłków, np. mycie warzyw i owoców, zasady ostrożności przy ich krojeniu czy - szczególnie w żłobkach i przedszkolach - używanie osobnej deski do każdej grupy składników.
Z myślą o przyszłości
Wspólne przygotowanie warzywno-owocowych przekąsek może być praktycznym przykładem programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. Ten niepowtarzalny proces trwa przez 1000 pierwszych dni życia dziecka i nigdy później rodzice i dziadkowie nie będą mieli już tak dużego wpływu na przyszłe zdrowie najmłodszego pokolenia.
Obycie od najwcześniejszych lat z wiedzą na temat przyrządzania odpowiednio zbilansowanych posiłków przyniesie też efekty w przyszłości w postaci prawidłowych nawyków żywieniowych, które stanowią najlepszą profilaktykę chorób dietozależnych. A, jak wiadomo, nauka w formie zabawy jest nie tylko przyjemniejsza (także do przeprowadzenia), ale i skuteczniejsza.
Przy wspólnym stole
Świętowanie Dnia Babci i Dziadka z pewnością umili też poczęstunek przygotowany własnoręcznie przez maluchy. Dzieci mogą z pomocą opiekunów lub rodziców przygotować kolorowe sałatki, kanapki lub upiec ciasteczka owsiane. Dania nie muszą być skomplikowane, ale powinny składać się z pełnowartościowych składników odżywczych, jak warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, płatki lub bakalie.
Ważne też, aby zadbać o ich atrakcyjny wygląd, np. przez dobór składników w różnych kolorach lub wycięcie pieczywa na kanapki w ciekawe kształty. A może pokusić się o element zaskoczenia? Sałatkę owocową lub warzywną można przecież podać w formie szaszłyków lub kolorowego sześcianu złożonego z kostek kolorowych owoców.
Składniki kanapki mogą zostać tak skomponowane, aby na talerzu utworzyć uśmiechniętą buzię albo cały krajobraz, np. łąkę z trawą ze szczypiorku, słońcem z jajka, kwiatkami z marchewki, rzodkiewki i pomidora. Możemy też zaprezentować dostępne składniki małym podopiecznym.
Na pewno chętnie sami podpowiedzą, jaka zdrowa i smaczna mozaika może z nich powstać. Z kolei szybkie, wygodne i atrakcyjne będą kolorowe pasty kanapkowe, w których można maczać też warzywa czy kukurydziane chrupki, np. z zielonego groszku, fasoli czy ciecierzycy.
Najmłodsze dzieci mogą pomagać w stworzeniu potraw w stopniu odpowiadającym ich umiejętnościom: myć owoce i warzywa, układać je lub po prostu wybierać i podawać opiekunkom spośród przygotowanych składników. Ważne, aby starać się włączać maluchy w różne etapy kulinarnych przygotowań już od najwcześniejszych lat.
Poznawanie pokarmów wszystkimi zmysłami zachęci do jedzenia, ale wesprze też prawidłowy rozwój dziecka.