Energetyczne rozpoczęcie poranka. 3 smakowite śniadania białkowo-tłuszczowe
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Dieta, w której ważną rolę odgrywają białka oraz tłuszcze sprawia, że o wiele dłużej towarzyszy nam uczucie sytości. Reakcja organizmu jest zupełnie odwrotna na posiłki, w których podstawą są węglowodany. Po takim rozpoczęciu dnia bardzo szybko odczujemy nieprzyjemne ssanie w żołądku. Jeśli chcemy zapewnić sobie solidny zastrzyk energii, postawmy na zbilansowane posiłki, w których nie zabraknie nabiału, warzyw, mięsa oraz dobrej jakości olejów roślinnych. Nie wiesz, od czego zacząć? Prezentujemy trzy pyszne propozycje śniadaniowe.
Spis treści:
Szakszuka na ostro z kiełbasą chorizo
Mięsiste i pełne smaku pomidory, wyraziste chorizo, słodkawa cebula i ostry czosnek doskonale mieszają się w śniadaniowej szakszuce. Nie bez powodu popularne danie z Bliskiego Wschodu od wielu lat podbija serca i podniebienia Polaków, stając się częstym wyborem na pierwszy posiłek dnia. Parująca i mocno sycąca potrawa sprawia, że przez długie godziny nie musimy martwić się głodem.
Składniki na szakszukę
- 2-3 duże pomidory
- 100 g kiełbasy chorizo
- 3 jajka
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka mielonej wędzonej papryki
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- 30 g drobno posiekanej natki pietruszki lub kolendry
- sól i pieprz do smaku
- oliwa z oliwek do smażenia
Przygotowanie szakszuki
- Pomidory sparzamy we wrzątku, a następnie ściągamy z nich skórkę, drobno siekamy i przekładamy do czystej miseczki.
- Chorizo kroimy w cienkie plasterki, a obraną z łupiny cebulę w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy porcję oliwy i podsmażamy oba składniki.
- Na patelnię dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz posiekane pomidory. Całość doprawiamy solą, pieprzem, papryką wędzoną i kminem rzymskim.
- Po ok. 10 minutach podgrzewania między pomidorami robimy miejsce na wbicie trzech jajek. Kiedy składniki znajdą się na patelni, przykrywamy ją pokrywką i smażymy 5 minut.
- Kiedy białka jajek ładnie się zetną, szakszuka jest gotowa do jedzenia. Możemy przełożyć ją na talerze lub podawać prosto z patelni.
- Przed przystąpieniem do jedzenia warto posypać całość drobno posiekaną natką pietruszki lub kolendrą. Smacznego!
Śniadaniowa tofucznica z orientalnym curry
Wydawać by się mogło, że przepisy diety białkowo-tłuszczowej są dedykowane przede wszystkim osobom będącym na diecie uwzględniającej produkty odzwierzęce. Nic bardziej mylnego. Jadłospis wegański oraz wegetariański również może pochwalić się ciekawymi recepturami. Jedną z nich jest tofucznica, zamiennik jajecznicy, w której jajka zastępuję się tofu, roślinnym źródłem białka. Ten uniwersalny składnik nadaje się do potraw wytrawnych oraz słodkich.
Składniki na tofucznicę
- 350 g tofu zwykłego
- 2 łyżki oliwy
- 3 ząbki czosnku
- ½ czerwonej cebuli
- 1 czerwona papryka
- 2 zielone chilli
- 1 łyżeczka curry w proszku
- 1 łyżeczka kminku
- ½ łyżeczki garam masali
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka soku z cytryny
- garść świeżego szczypiorku
Przygotowanie tofucznicy
- Tofu wyciągamy z opakowania i odsączamy nadmiar wody za pomocą ręcznika papierowego. W kolejnym kroku rozgniatamy je widelcem na niewielkie kawałki.
- Czosnek oraz cebulę obieramy z łupin, a następnie drobno siekamy. Paprykę kroimy na pół, wycinamy gniazdo nasienne i tkniemy w kostkę.
- Na patelnię wlewamy niewielką porcję oleju i podgrzewamy. Kiedy zacznie skwierczeć, dodajemy czosnek i cebulę. Podsmażamy do momentu, w którym się zrumienią.
- Do składników dodajemy czerwoną paprykę, drobno posiekane chilli, curry, kminek, garam masalę i sól. Całość delikatnie mieszamy i podgrzewamy.
- Dodajemy rozgniecione tofu i podsmażamy przed 5-7 minut. W tym czasie smaki zdążą się dokładnie połączyć
- Gotową tofucznicę przekładamy na talerz, skrapiamy sokiem z cytryny i posypujemy drobno posiekanym szczypiorkiem. Smacznego!
Sprawdź: Aromatyczna tofucznica
Puszysty omlet czekoladowy ze skyrem i owocami
Wysokie temperatury pełnią lata sprawiają, że nie zawsze mamy ochotę rozpoczynać dzień ciężkim i parującym śniadaniem. Ciekawą propozycją dla osób, które preferują zjadanie pierwszego posiłku na słodko, jest puszysty omlet z dodatkiem kakao, skyru naturalnego oraz soczystych sezonowych owoców.
Składniki na puszysty omlet
- 1 duże jajko
- 50 g mąki orkiszowej jasnej
- 10 g ksylitolu lub innego słodzika
- 25 ml wody
- 40 ml mleka 1,5%
- 5 g gorzkiego kakao
- 1 ml oleju rzepakowego
- 1 małe opakowanie skyru naturalnego
- ½ banana
- 70 g truskawek, borówek lub innych owoców sezonowych
Przygotowanie puszystego omletu
- Do kielicha blendera wbijamy jajko, dodajemy odmierzoną porcję mąki, wody, mleka, ksylitolu, kakao oraz oleju.
- Wszystkie składniki miksujemy do momentu uzyskania gładkiej masy bez grudek. W kolejnym kroku na palniku rozgrzewamy suchą patelnię do naleśników.
- Powstałą miksturę przelewamy na gorącą patelnię i smażymy po ok. 2-3 minuty z każdej strony. Gotowy omlet wykładamy na talerz.
- Puszysty omlet czekoladowy smarujemy naturalnym skyrem, dekorujemy plasterkami bananów i cząsteczkami truskawek, a następnie składamy na pół.
- Danie najlepiej smakuje na ciepło. Możemy dodatkowo podać je z innymi sezonowymi owocami, dżemem, konfiturą czy domową polewą. Smacznego!
Sprawdź również: