Herbata - napój magiczny
Czarna, zielona, czerwona, biała i żółta - sprawdź, który z gatunków herbaty jest najlepszy dla twojego organizmu.
Pewnego popołudnia wypoczywał on na świeżym powietrzu pod drzewem dzikiej herbaty. Do wrzącej wody, którą cesarz ze względów zdrowotnych przygotowywał sobie do picia, wpadło kilka listków herbacianych. Kiedy skosztował przyrządzonego napoju, poczuł wspaniały, pokrzepiający i orzeźwiający smak. Od tej pory herbata stała się jego ulubionym trunkiem i cesarz nie chciał pić już niczego innego. Nie wiadomo oczywiście, czy ta legenda ma cokolwiek wspólnego z prawdą, jednak faktem jest, że to właśnie Chińczycy pierwsi poznali smak herbaty i rozsławili go na całym świecie.
Mamy do wyboru herbatę czarną, zieloną, czerwoną, białą, żółtą, a ponadto całą gamę herbat owocowych i aromatyzowanych. Sprawdź, która z nich jest dla ciebie najbardziej odpowiednia.
Herbata czarna - dla serca
Czarna herbata jest najpopularniejszym trunkiem tego rodzaju. Żeby wzorcowo przygotować napar z czarnej herbaty, powinniśmy jej liście zalać wrzącą wodą i parzyć ok. 3-5 minut. Wtedy możemy w pełni rozkoszować się jej wspaniałym smakiem i aromatem, który zawdzięcza pełnemu procesowi fermentacji. Zawiera przede wszystkim teinę, która działa pobudzająco i poprawia zdolność myślenia, poza tym możemy w niej znaleźć taninę, karoten i liczne witaminy, np. P, K, B1, B2, PP oraz witaminę C.
Dowiedziono, że regularne picie czarnej herbaty wspomaga procesy trawienia, zmniejsza ryzyko zawału serca, korzystnie wpływa na układ krwionośny i działa bakteriobójczo. Poza tym poprawia koncentrację, chroni nas przed kamicą żółciową, a nawet (poprzez zawarty w niej fluor) skutecznie walczy z próchnicą. Nieoceniona jest rola tego rodzaju herbaty w walce z przeziębieniami: rozgrzewa organizm i pomaga zwalczyć infekcję - szczególnie, jeśli do gorącego napoju dodamy miód i cytrynę.
Herbata zielona - na oczyszczenie
Zielona herbata jest herbatą najlepiej znaną ze swoich zdrowotnych właściwości. Nie jest fermentowana, co pozwala jej zachować więcej składników mineralnych i wyzwala bardzo delikatny smak i aromat. Parzyć ją należy w temperaturze od 60 - 80 st. C przez ok. 3-4 minuty. Zawiera mniej teiny niż jej czarna "siostra", ma w składzie wiele witamin, np. P, K, C, E oraz witaminy z grupy B.
Udowodniono liczne lecznicze właściwości zielonej herbaty: obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi, chroni przed zawałem serca, oczyszcza organizm z toksyn oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Ponadto zapobiega chorobom serca, poprawia koncentrację i pracę mózgu.
Codzienne picie zielonej herbaty może spowolnić rozwój choroby Alzheimera, uchronić przed wrzodami i chorobami nowotworowymi oraz skutecznie zwalczać stres. Dowiedziono także, że zielona herbata skutecznie pomaga osobom z nadciśnieniem tętniczym. Jej działanie jest tak korzystne dla naszego organizmu, że możemy pić ją w zasadzie bez ograniczeń.
Herbata czerwona - w walce z kilogramami
Czerwona herbata, często nazywana także Pu-Erh, wielu kobietom znana jest głównie ze swoich właściwości odchudzających. Swój specyficzny ziemisty smak i aromat zawdzięcza tylko częściowej fermentacji. Parzymy ją w temperaturze 90 - 100 st. C przez 3 minuty.
Nie jest tak popularna jak herbaty zielone i czarne, ale jest jednym z najlepszych rodzajów herbat - nie bez powodu nazywamy ją królową tych trunków. Zawiera mnóstwo minerałów, takich jak magnez, żelazo, mangan, fluor, cynk, wapń, miedź, selen oraz witaminy E i P.
Przyśpiesza proces spalania tkanki tłuszczowej, poprawia przemianę materii, a także usuwa toksyny z organizmu. W gubieniu zbędnych kilogramów pomaga również pobudzając procesy trawienne, zmniejszając odkładanie się tłuszczu w jelitach i wspomagając pracę wątroby.
Nie zapominajmy jednak o innych właściwościach tego napoju: wzmacnia organizm, działa uspokajająco, obniża ciśnienie i pobudza mikrokrążenie. Poza tym poprawia pamięć i łagodzi skutki nadużycia alkoholu, przyspieszając jego trawienie.
Herbata biała - dla skóry
Biała herbata nie jest najpopularniejszym rodzajem herbaty, jednak z pewnością jest produktem bardzo cenionym i drogim. Tak jak w przypadku zielonej odmiany tego napoju, nie jest poddawana procesowi fermentacji. Do jej wyrobu nadają się jedynie młodziutkie, jeszcze nierozwinięte pączki, które zbiera się wczesną wiosną - dzięki temu właśnie biała herbata wyróżnia się spośród innych delikatnym, srebrnym odcieniem. Żeby prawidłowo ją przygotować, powinniśmy zalać liście wodą o temperaturze 85 st. C i parzyć ok. 5-7 minut.
Zawiera duże ilości kofeiny i witaminy C, dzięki czemu może być idealnym zamiennikiem dla kawy - również działa pobudzająco i orzeźwiająco, a jest o wiele zdrowsza. Warto pić ją regularnie także z innych powodów: wspomaga koncentrację, redukuje napięcia i stres oraz w gorące dni zmniejsza uczucie upału i ryzyko poparzeń słonecznych. Udowodniono również jej właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne, co zmniejsza ryzyko nowotworów.
Dzięki temu, że biała herbata koi podrażnienia i nawilża, znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dowiedziono także, że ma działanie przeciwzmarszczkowe oraz że dodaje skórze blasku i witalności.
Herbata żółta - dodaje energii
Żółta herbata, nazywana także cesarską, jest najmniej znaną i najtrudniej dostępną herbatą. Produkuje się ją w małych ilościach, co sprawia, że ma wysoką cenę. Uważa się, że swoją szlachetnością przewyższa wszystkie inne rodzaje herbaty. Charakteryzuje ją bladożółty kolor i lekko różowy odcień pojawiający się na brzegach filiżanki. Podlega częściowemu procesowi fermentacji i produkowana jest wyłącznie w Chinach. Parzymy ją w temperaturze 90 st. C przez 3 minuty.
Ona również ma wiele pozytywnych właściwości: poprawia trawienie, usuwa z organizmu szkodliwe substancje, relaksuje i odpręża. Co więcej, przywraca siły witalne i dodaje energii. Jeśli zdecydujemy się na picie tego napoju, będziemy mogli rozkoszować się delikatnym, miękkim, świeżym smakiem z domieszką ledwo wyczuwalnej cierpkości i subtelnym aromatem charakterystycznym tylko dla żółtej herbaty. Dzięki specjalnemu procesowi produkcji, w jej smaku możemy wyczuć leciutką nutkę kawy i gorzkiej czekolady.
Katarzyna Kubicka