Idealnie kremowa i wyjątkowa w smaku. Przepis na zupę z cukinii z notatnika Ewy Wachowicz
Masz w domu cukinię i zastanawiasz się, co z niej zrobić? Leczo, pasztet, może sałatkę. A co powiesz na zupę z cukinii? Warzywo to często gości w kuchni Ewy Wachowicz, prowadzącej program "Ewa Gotuje". Znana restauratorka zdradza krok po kroku, jak przygotować taką pyszną, kremową zupę.
Właściwości cukinii - dlaczego warto włączyć ją do jadłospisu?
Cukinia posiada wiele właściwości zdrowotnych. To warzywo z rodziny dyniowatych bogate jest w witaminy i składniki mineralne, jak:
- potas
- magnez
- żelazo
- witaminy z grupy B
- witaminy A, C i K
Cukinia jest także cennym źródłem m.in. kwasu foliowego. Dietetycy podkreślają także jej niską wartość kaloryczną - 100 gramów cukinii to tylko 17 kalorii. Cukinia ma też niski indeks glikemiczny i jest lekkostrawna. Ważne jest też to, że zaliczana jest do tych warzyw, które nie zatrzymują w sobie metali ciężkich. Jakie jeszcze właściwości zdrowotne ma cukinia? Związki zasadowe, które są w niej zawarte, mają korzystny wpływ przede wszystkim na proces trawienia. Mało tego działają także odkwaszająco i pomagają przy chorobach wątroby.
Chociaż cukinię możemy dostać w sklepach praktycznie przez cały rok, to najświeższa i najsmaczniejsza jest ta, która pojawia się w drugiej połowie lata. Sezon na cukinie rozpoczyna się właśnie w sierpniu i trwa do końca lata.
Z warzywa można przygotować wiele ciekawych dań i przystawek. Świetnie też sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Warto też wypróbować zupę z cukinii. Ciekawym przepisem na nią podzieliła się Ewa Wachowicz.
Zupa z cukinii - przepis Ewy Wachowicz
Składniki na zupę z cukinii:
- 6 młodych cukinii
- 1 ziemniak
- 1 cebula
- 1 łyżka oliwy
- 1½ l - bulionu jarzynowego
- 3 ząbki - czosnku
- bryndza podhalańska
- mięta
- sól
- pieprz biały
Zupa z cukinii - przygotowanie:
- Cukinie umyć i pokroić w grubą kostkę (nie trzeba obierać ze skórki). Ziemniaka obrać, pokroić w kostkę, cebulę również obrać i pokroić.
- W garnku rozgrzać oliwę, przesmażyć ziemniaka. Dodać cebulę. Gdy się zeszkli, dorzucić cukinie. Wszystko razem smażyć jeszcze przez chwilę.
- Następnie zalać domowym wywarem jarzynowym - tak, by płyn zakrył warzywa w garnku (wywar powinien być ciepły). Przykryć i zagotować.
- Dodać czosnek przeciśnięty przez praskę. Dorzucić bryndzę - tyle, by zagęściła zupę. Zmiksować.
- Przyprawić solą i pieprzem do smaku. Na talerzu udekorować listkami mięty. Można dorzucić nieco bryndzy.
Lubisz gotować? Polecamy również przepisy Ewy Wachowicz na:
Zobacz również: