Jak gotować zielone szparagi?

Zielone szparagi to warzywo, które pojawia się na naszych talerzach już w kwietniu. Idealna propozycja dla wszystkich smakoszów, którzy stęsknili się za sezonowymi, chrupiącymi przysmakami! Nie tylko stanowią skarbnicę witamin, ale mogą być też bardzo wykwintnym uzupełnieniem jadłospisu. By tak się stało, trzeba przyrządzić je w odpowiedni sposób. Dowiedz się, jak ugotować szparagi zielone, by zachowały swoje najcenniejsze walory.

Poznaj najważniejsze zasady związane z gotowaniem zielonych szparagów
Poznaj najważniejsze zasady związane z gotowaniem zielonych szparagów123RF/PICSEL

Najpierw zakupy

Przygotowanie smacznego i pełnowartościowego posiłku zaczyna się już na etapie zakupów. Kiepskiej jakości warzywa nawet po najbardziej umiejętnej obróbce nie będą zachwycały smakiem i właściwościami. Zastanawiasz się, jak kupować szparagi i czym się kierować, będąc w warzywniaku lub na targu?

Przyjrzyj się im dokładnie. Główki szparagów powinny być zamknięte i zwarte, a końcówki wilgotne. Muszą mieć też jednolitą zieloną barwę. Wszelkie ślady uszkodzeń i przebarwienia są jednoznacznym sygnałem, że takich egzemplarzy lepiej nie zabierać ze sobą do domu. Zielone szparagi powinny być jędrne i niezbyt grube - przerośnięte okazy podczas degustacji mogą okazać się łykowate i niesmaczne.

Jak przygotować szparagi? Od czego zacząć?

Przede wszystkim nie należy robić zbyt dużych zapasów. Warzywa nie nadają się do długiego przechowywania, więc najlepiej zużyć je niedługo po zrobieniu zakupów. Jak przechowywać zielone szparagi? Owiń je wilgotną ściereczką i znajdź dla nich miejsce w lodówce. W ten sposób mogą czekać na przyrządzenie maksymalnie trzy dni.

Bezpośrednio przed obróbką należy je umyć i osuszyć. Czy zielone szparagi trzeba obierać? Nie jest to konieczne, więc przypadną do gustu wszystkim osobom, którym podczas przygotowywania codziennych posiłków zależy na czasie. W przypadku tego rodzaju szparagów wystarczy jedynie odciąć lub oderwać zdrewniałe końcówki.

Sezon na szparagi nie trwa długo, więc wykorzystaj go w pełni
Sezon na szparagi nie trwa długo, więc wykorzystaj go w pełni123RF/PICSEL

Gotowanie zielonych szparagów krok po kroku

Przyrządzenie szparagów nie jest trudne, lecz warto pamiętać o kilku zasadach. Najlepiej jest używać do tego wysokiego i wąskiego garnka, by szparagi gotować na stojąco. Należy wlać tyle wody, by główki szparagów lekko wystawały nad jej powierzchnię. Są na tyle delikatną częścią warzywa, że zmiękną pod wpływem pary wodnej wydobywającej się z naczynia.

Szefowie kuchni polecają wsypać także szczyptę soli, łyżeczkę cukru i dodać odrobinę masła. Jak długo gotować szparagi? Dokładny czas zależy od tego, z jakimi warzywami mamy do czynienia. Jeśli są młode i cienkie, wystarczy gotować je przez 5-7 minut. W przypadku grubszych okazów potrwa to 10 minut. Najlepiej na bieżąco sprawdzać przy pomocy widelca, czy są już dostatecznie miękkie. Ważne jest, by nie rozgotować szparagów! Powinny być one jędrne, chrupiące i zachować swoją intensywną zieloną barwę.

Czy można gotować szparagi na parze?

Oczywiście, że tak! Ten rodzaj obróbki termicznej polecany jest nawet dla mniej doświadczonych kucharzy. Warzywa nie tylko zachowują więcej substancji odżywczych, ale przede wszystkim dużo trudniej jest je rozgotować.

Choć istnieją specjalne urządzenia i garnki do gotowania na parze, nie musisz inwestować w kolejny sprzęt kuchenny. Wystarczy, że warzywa przełożysz do sitka lub durszlaka umieszczonego nad garnkiem z wrzącą wodą. Przykryj pokrywką, uchylając ją w niewielkim stopniu - dzięki temu warzywa się nie rozgotują. Ile gotować szparagi na parze? Zajmie to 10-12 minut.

Szparagi: Właściwości zdrowotne

W sklepach możemy trafić na odmiany białe i fioletowe, ale to szparagi zielone uznawane są za najbardziej wartościowe pod względem właściwości. Stanowią bardzo dobre źródło białka pochodzenia roślinnego, znajdziemy w nich także błonnik, który jest nieodzowny dla prawidłowej pracy jelit. Szparagów nie powinno brakować w menu osób, którym zależy na skutecznym i zdrowym odchudzaniu.

W ich składzie na wyróżnienie zasługują także potas, magnez, selen, wapń, kwas foliowy i witamina K. Taki zestaw sprawia, że szparagi wspierają działanie naczyń krwionośnych, rozwój i utrzymanie mocnych kości oraz prawidłową krzepliwość krwi. Składniki zawarte w zielonych szparagach zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz obniżają poziom złego cholesterolu.

Kwestia tego, czy szparagi są zdrowe, nie pozostawia już chyba żadnych wątpliwości. Unikać ich nadmiernej ilości w diecie powinny jedynie osoby zmagające się z dną moczanową oraz zespołem jelita drażliwego.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas